Hrvatska na oproštaju do pobjede

Matej Milanović • nedjelja, 30.05.2010.

U posljednjem susretu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci Hrvatska je došla do jedine pobjede, svladavši Crnu Goru s 3:1. Zadnjim kolom direktan plasman na Europsko izborili su Slovačka i Italija...

U posljednjem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u odbojci, u susretu koji nije odlučivao ni o čemu, Hrvatska je igrala s Crnom Gorom. Prvi set bio je izjednačen u prvoj polovici, nakon čega je Crna Gora povela s 21:18. Ipak, Hrvati su se uspjeli vratiti i s 26:24 povesti. U drugom setu Crnogorci su do drugog tehničkog odmora skupili dva poena prednosti koja su zadržali do kraja seta i s 25:22 izjednačili.

U iduće dvije dionice Hrvatska je sigurnom igrom došla do 25:17 i 25:21 i tako u zadnjem susretu ipak došla do pobjede. Kod Crnogoraca je 20 poena upisao Miloš Čulafić, a 29 ih je ubacio Anđelko Ćuk za našu reprezentaciju. Njemačka je pak s 3:1 nadigrala i Estoniju i time potvrdila prvo mjesto, u koje je već bila sigurna.

U skupini A, u Tel Avivu, sve je već bilo riješeno prije zadnjeg kola. U tim posljednjim susretima Slovenija je pobijedila Izrael u tri seta, a Španjolska Mađarsku u četiri.

U grupi B Latvija se poprilično namučila s Velikom Britanijom i ispustila je set koji je Grcima jamčio drugu poziciju i u slučaju uvjerljivog poraza od Finske. Ipak, Grci su, sigurnosti radi, nadigrali Finsku s 3:1 i nanijeli reprezentaciji sa sjevera, koja se već kvalificirala, prvi poraz u ovom ciklusu.

U skupini C Slovačka i Belgija su razigravale za prvo mjesto. Na prvom turniru u Popradu Belgija je slavila s 3:1, a Slovaci su tražili osvetu u belgijskom Merksemu. Gosti su dominirali prvim setom i slavili s 25:20. U drugoj dionici Belgija je krenula dobro, no kako je set odmicao Slovaci su preuzimali kontrolu nad igrom i na kraju s 25:19 došli blizu pobjede. U drugoj utakmici skupine Ukrajina je s 3:0 svladala Bosnu i Hercegovinu.

Treći set bio je u znaku domaćih, koji su u četvrtoj dionici držali kontakt s protivnicima sve do same završnice. Tada su popustili i Slovaci su s nekoliko uzastopnih poena došli do 25:20, 3:1 u setovima i mjesta na Europskom prvenstvu. Do pobjede je Slovake vodio Lukas Divis s 14 poena.

U grupi E, Bjelorusija je u pet setova dobila Rumunjsku, no puno je važnija bila druga utakmica. Italija i Turska su u međusobnom susretu tražili direktan plasman na Europsko. U prvom setu Talijani su poveli šest razlike do drugog tehničkog odmora i mirno zaključili prvu dionicu s 25:18. U drugom setu domaćini su opet imali veliku prednost na drugom tehničkom time-outu, 16:11, a set su zaključili s 25:21.

U treći set Italija je krenula s 8:2 i na drugom tehničkom odmoru ponovno je imala +5. Turci su se nakon toga vratili i zakomplicirali život Azzurima, ali nisu uspjeli doći do seta. Italija je s 25:23 riješila utakmicu i osigurala mjesto na europskoj smotri. Domaće su predvodili Cristian Savani i Alessandro Fei sa 17 poena.

U posljednjoj skupini F Nizozemska je razbila Portugalce u tri seta. No, zahvaljujući katastrofalnim nastupima na prvom turniru u Makedoniji, mjesto na Europskom morat će tražiti u dodatnim kvalifikacijama. Makedonija je pak došla do treće pobjede u skupini, porazivši Švedsku također u tri seta.

U dodatnim doigravanjima Španjolska će igrati s Belgijom. Tursku očekuju okršaji s Grcima, a Nizozemska će igrati protiv Estonije. Pobjednici tih dvostrukih dvoboja kvalificirat će se za završnu fazu Europskog prvenstva.