Kup Uefe: Potpuni potop Talijana

Bernard Jurišić • petak, 23.02.2001.

Italija je doživjela jedan od najtežih tjedana otkako se njezini klubovi natječu u europskim kup natjecanjima. Nakon što je jučer iz Lige prvaka već nakon 4 kola ispao rimski Lazio, a Milan u zadnjoj minuti spasio bod u Parizu, večeras je talijanski nogomet doživio pravi nokaut. Sva tri predstavnika "calcia" su ispala iz Europe; Roma, Inter i Parma, pa će talijansku nogometnu ligu u Europi predstavljati samo neuvjerljivi Zaccheronijev Milan, koji je još daleko od osiguravanja nastupa u četvrtfinalu Lige prvaka.

Osmina finala

KAISERSLAUTERN - SLAVIA Prag 1:0 (0:0)
PARMA - PSV Eindhoven 3:2 (1:2)
BARCELONA - AEK Atena 5:0 (1:0)
CELTA Vigo - STUTTGART 2:1 (0:0)
INTER Milano - ALAVES Vittoria 0:2 (3:3)
BORDEAUX - RAYO VAL. Madrid 1:2 (1:4)
NANTES - PORTO 2:1 (1:3)
LIVERPOOL - ROMA 0:1 (2:0)

Iako su težak udarac pretrpjela sva tri talijanska kluba, najteže je svakako bilo Interu. Nakon 3:3 protiv španjolskog Alavesa (bez Vučka i Đolonge, koji se još nada povratku u Hajduk) u Vittoriji, na San Siru su Španjolci trijumfom od 2:0 potvrdili svoj najveći europski uspjeh u povijesti - ulazak u četvrtfinale Kupa Uefe. Pogoci Cruyffa i Tomića u zadnjih 15 minuta utakmice toliko su razbijesnili domaće navijače, da su ovi 5 minuta prije kraja potpuno podivljali. Utakmica je prekinuta na desetak minuta zbog nereda na tribinama, loma stolica, paljenja papira i prijetnji prodiranjem u teren i svečanu ložu u kojoj su sjedili rastrošni klupski uglednici. Najteže će biti igračima, koje vjerojatno čeka besana noć, iako će im vjerojatno biti puno lakše preboljeti napade navijača, kad se sjete svoje bankovne knjižice... Nama za utjehu, Dario Šimić nije sudjelovao u još jednom neuspjehu svoje momčadi.

Roma se borila u Liverpoolu povela je i s 1:0, napadala, ali nije imala sreće. A ni sudačke naklonosti. Nakon što su Talijani osuli paljbu na suđenje nakon utakmice PSG - Milan, večerašnja utakmica dolit će im još malo soli na rane. Španjolski sudac Garcia Aranda pred sam kraj utakmice obrukao se pred čitavim TV auditorijem, pokazavši na jedanaesterac za Romu, a nakon nekoliko trenutaka promijenivši odluku u - korner. Rukom je u kaznenom prostoru igrao Marcus Babbel, doduše nenamjerno, ali očigledno. Španjolac je iz samo sebi poznatih razloga promijenio odluku kojom je Roma mogla izjednačiti ukupni omjer, a razgoropađene igrače Rome morao je smiriti sa čak 3 žuta kartona. Prethodno je kod rezultata 0:0 Michael Owen slabo izveo penal, pa je Antonioli ostavio nade Rome u životu.

Parovi četvrtfinala (8. i 15. ožujka)

Kaiserslautern - PSV
Barcelona - Celta
Alaves - Rayo Vallecano
Porto - Liverpool

Talijani su pretrpjeli težak tjedan, a na drugoj strani Španjolci su još jednom potvrdili da se zadnjih godina najkvalitetniji nogomet ipak igra u Španjolskoj. Sva četiri njihova kluba prošla su u četvrtfinale, gdje će odmjeriti snage međusobno, Barcelona i Celta, Alaves i Rayo Vallecano. Osim njih, u Ligi prvaka odlično guraju i Real i Valencia, što dokazuje pravi procvat španjolskog klupskog nogometa. Oba predstavnika izgubili su i Francuzi, a Kaiserslautern Nenada Bjelice "odužio" se praškoj Slaviji za izbacivanje Osijeka u šesnaestini finala (Bjelica nema pravo igranja europskih utakmica). Nantes nije uspio stići prednost Porta iz prve utakmice, iako je zadnjih 15 minuta igrao s igračem više. Silvio Marić je za Porto ušao u sudačkoj nadoknadi.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913