Prve pobjede kockastih

Sportnet • četvrtak, 24.06.2010.

Odigrane su i prve utakmice na Svjetskom prvenstvu u rukometu na pijesku, koje se održava u turskoj Antalyi od 23.06.-28.06.2010.

Nakon jučerašnjeg otvaranja samog prvenstva na glavnom trgu Antalye, kojem je nazočilo nekoliko tisuća ljudi, došao je red i na službeni dio. Prvu utakmicu odigrale su muške selekcije Egipta i Rusije, a prvi dvoboj otišao je na stranu polufinalista s prošlog Svjetskog prvenstva, Egipta. Pobjedili su Zbornaju s čistih 2:0

Nakon uvodne utakmice došao je red i na naše predstavike. Prvo su djevojke igrale protiv debitanata na Svjetskom prvenstvu, selekcije Novog Zelanda. No, osim spektakularnog uvodnog plesnog pozdrava, karakterističnog za novozelandske sportaše, ništa spektakularnog se nije dogodilo za vrijeme same utakmice, čime su kockaste lagano upisale svoje prve bodove u grupi.

Muška selekcija potom je također odigrala s debitantskom reprezentacijom, s obzirom da se i Australci dosad nisu pojavljivali na prvenstvu. Kao i kolegice, utakmica je prošla u revijalnom tonu s mnoštvom pokušaja višestrukih cepelina. Konačan rezultat od 2:0 najrealniji je s obzirom na prikazanu kvalitetu "Aussija".

"Same utakmice poslužile su kao odličan uvod u Prvenstvo. Prva utakmica na bilo kojem natjecanju turnirskog tipa zna biti problematična. S te strane nam je drago da je otvaranje proteklo bez problema te u slijedećim utakmicama očekujem još bolju igru te, naravno, osvajanje novih bodova obiju selekcija", rekao je nakon prvih utakmica Davor Rokavec, pomoćni trener naših selekcija.

Djevojkama je današnji, nominalno lakši dan, uspješno završio, s obzirom da su kockaste apsolvirale cure iz zemlje izlazećeg sunca. Prvi set prošao je u uvjerljivoj dominaciji naših djevojaka dok su se u drugom setu ipak morale malo više pomučiti kako utakmica ne bi otišla u raspucavanje. Iduće utakmice na rasporedu su sa selekcijama Italije i Ukrajine, koja je izrazito bitna za prenošenje bodova u slijedeću grupu.

Popodnevne utakmice donijele su i novo slavlje hrvatskih pjeskaša. Kao što je i najavljivano, rukometaši iz Katara su se pokazali dostojnim protivnikom, koji su uz malo više sreće i iskustva mogli i osvojiti prvi set. U drugom setu stvari su ipak sjele na svoje mjesto te naša reprezentacija odmah u startu radi veliku razliku te nakon 6 minuta vodi 14:0. U tom periodu posebno su se istaknuli Šandrk na poziciji markera te Pavelić na golu. S ovom pobjedom Hrvatska je ostvarila maksimalan učinak i s nestrpljenjem čeka slijedeće utakmice protiv Egipta i Rusije (prijenos na Eurosport 2 u 20.30).

"Ova utakmica donijela je vrlo važne bodove u borbi za plasman. Prvi set pokazao je draž rukometa na pijesku, s obzirom da nominalno zemlje sa slabom rukometnom tradicijom mogu igrati na pijesku na visokoj razini. Zato je ovaj sport nešto posebno, nikad ne znaš konačan ishod i sve protivnike moraš shvatiti ozbiljno", izjavio je nakon utakmice tehniko reprezentacije Jozo Čabraja.

Cijeli dan rezimirao je izbornik Siniša Ostoić: "Ono što smo planirali, to smo i ostvarili. Imamo obje startne pobjede bez izgubljenog seta što je dobro za samopouzdanje na početku turnira. No već sutra slijedi dan u kojem se odlučuje o pozicijama uoči drugog kruga. Dečki najprije igraju s Egiptom, a potom s Rusijom i ukoliko to dobijemo ući ćemo u glavnu grupu s prve pozicije, a to otvara lijepu prigodu za ulazak u borbu za medalje. Djevojke ujutro igraju protiv Italije, aktualnih europskih prvakinja, a potom poslijepodne protiv Ukrajine. Talijanke također imaju dvije pobjede i bit će to borba za prvo mjesto u grupi. Vjerujem da će to biti jako uzbudljiva utakmica. Svi u ekipi su odlično, pobjede su digle ozračje i s optimizmom gledam na nastavak turnira. Danas su posebno dobri bili Josip Šandrk, prvo ime u obje muške utakmice, te Ivana Lovrić kod djevojaka."

Vrijedi napomenuti i podršku koju su danas hrvatske selekcije dobile s tribina. Naime, predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza te predstavnik i rizničar Međunarodnog rukometnog saveza Sandi Šola nazočio je objema utakmicama, zajedno u društvu potpredsjednika IHF-a Miguela Roce.