Hrvatska predala naslov Litvi

Branimir Korać • nedjelja, 15.08.2010.

Hrvatska i Litva u Bambergu su u međusobnom dvoboju odlučivali o pobjedniku ovogodišnjeg Superkupa. 30 minuta naša reprezentacija bila je bolji protivnik i kontrolirala rezultat, ali u završnih deset minuta Litva je odigrala dosta bolje i na kraju odnijela pobjedu 93:82...

Hrvatska košarkaška reprezentacija nije uspjela obraniti naslov pobjednika Superkupa. U posljednjem kolu susrela se s Litvom, koja je kao i Hrvatska ranije svladala i Njemačku i Tursku, te je upisan poraz 93:82.

Naša reprezentacija je izgledala vrlo dobro gotovo 30 minuta, posebno je to bilo dobro s Ukićem u igri, no nakon njegovog izlaska zbog ozljede, u završnih deset minuta igra nam je počela padati, Litva je ubacila neke šuteve za tri poena i polako, ali sigurno, preuzela je konce utakmice u svoje ruke.

Ozljeda Ukića

Veći problem i razlog za zabrinutost od samo poraza je izlazak iz igre Roka Ukića zbog ozljede. Ukić je u jednom kontranapadu pokušao zakucati preko Klimavičiusa, ovaj ga je uz prekršaj blokirao, a Roko je nezgodno pao i ozlijedio nožni zglob. Do kraja susreta više nije ulazio u igru i ostaje nada kako je riječ o lakšoj ozljedi koja neće utjecati na njegove buduće nastupe.

U prvoj dionici Hrvatska je stekla prednost dobrom igrom u završnici kada nakon trica Bogdanovića i Ukića te ubačaja Andrića i Žorića napravila seriju 12:0 i pobjegla na 24:14.

Ništa lošiji nije bio niti ulazak u drugu dionicu, vrlo brzo je prednost narasla na 33:20, a zatim i 35:21 da bi se Litva tu polako počela vraćati zahvaljujući prvenstveno dobrom Kleizi.

Na poluvrijeme se otišlo s hrvatskim vodstvom 45:43 uz veliku prednost u skoku 22:13 od čega je čak devet skokova bilo napadačkih.

U trećoj četvrtini Litva je povela 51:49 i onda je krenula nova serija Hrvatske 15:2. Posebno su dobri bili Banić i Lončar koji su se istaknuli i u tranziciji te je naša reprezentacija povela 64:53.

Međutim već krajem četvrtine Litva se pokrenula, dva zicera Andriuskevičiusa, trica Pociusa i smanjili su na 69:66.

To loše razdoblje se produžilo i na posljednju četvrtinu, Litva je nastavila ubacivati sve što mora dok je Hrvatska promašivala, ali i početnički gubila lopte. Kada su se Litavci odvojili na 85:74, prilike za povratak više nije bilo.