Australija spriječila senzaciju

Matej Milanović • subota, 28.08.2010.

Australci su jedva došli do pobjede na svom debiju na Svjetskom košarkaškom prvenstvu u Turskoj. Jordan je vodio većinu utakmice, a izgubio je u samoj završnici sa 76:75, nakon što je propustio nekoliko prilika za pobjedu...

AUSTRALIJA - JORDAN 76:75 (12:18, 20:21, 24:16, 20:20)

Australija: Martin 0, Mills 10, Gibson 2, Ingles 3, Newley 4, Marković 0, Barlow, Worthington 3, Baynes, Andersen 22 (9 skokova), Nielsen 9, Marić 23 (9 skokova)

Jordan: Alnajjar 0, Wright 16, Abbaas 20 (10 skokova), Alawadi 9, Hadrab, Soobzokov 5, Daghles 7 (9 asistencija, 6 skokova), Alsous 0, Zaghab 2, Al-Khas 5, Hussein, Adais 11

Prvu četvrtinu utakmice Jordana i Australije bolje je otvorila azijska reprezentacija, koja je vodila kroz cijelu prvu četvrtinu. Australci su ulovili priključak u drugoj dionici, ali su do kraja prvog poluvremena pali na -7, 39:32. U 24. minuti Rasheim Wright pogodio je tricu za najveću prednost Jordana, 47:36.

Činilo se da bi Jordan mogao prirediti prvo iznenađenje na prvenstvu, no njihovi protivnici su izjednačili u 29. minuti i po prvi put poveli košem Aleksa Marića za 56:55, na samom kraju treće četvrtine. Posljednja četvrtina krenula je dosta izjednačeno, a kada je Jordan serijom od sedam poena poveo 71:64 izgledalo je da ima pobjedu u rukama. 74 sekunde prije kraja još je bilo +5 za reprezentaciju iz Azije, ali tada je krenula nova kriza Jordana.

Australija je 13 sekundi prije kraja povela slobodnim bacanjima Davida Andersena za 76:75. Ipak, dvoboj još nije bio gotov. U posljednjem napadu Wright nije uspio poentirati, a Zaid Abbaas je čak dvaput napravio napadački skok i pokušao položiti za pobjedu.

Međutim, oba je puta promašio te je tako poklonio Australiji očekivane, ali i teško izborene bodove. Najbolji su kod pobjednika bili Marić s 23 i Andersen s 22 poena. Kod Jordana se pak istaknuo tragičar Abbaas koji je napravio double double s 20 poena i deset skokova.