Rusi odjurili na kraju

Ivor Krapac • subota, 28.08.2010.

Nakon grčke pobjede nad Kinom, i druga današnja utakmica skupine C SP-a u Turskoj prošla je bez iznenađenja. Rusija je bila barem blagi favorit protiv Portorika, a tu svoju ulogu opravdali su sa 75:66, odmaknuvši do nedostižne prednosti u završnici utakmice...

Rusija - Portoriko 75:66 (14:8, 36:34, 54:55)

Rusija: Voroncevič 8, Kolesnikov 0, Bikov 3, Fridzon 9, Kaun 13, Žukanenko, Hrjapa, Ponkrašov 10, Monja 16, Hvostov 0, Voronov 3, Mozgov 13

Portoriko: Ramos 15, Barea 25, Rivera, Arroyo 4, Vassallo 13, Diaz 2, Huertas, Sanchez, Peavy 7, Balkman 0, Lee 0, Santiago 0

Vezane vijesti

Kako se moglo i predvidjeti, ogled Rusije i Portorika donio je dosta tešku i neizvjesnu borbu, no slavlje je, također očekivano, pripalo reprezentaciji koju vodi David Blatt. Iako su bili bez ozlijeđenog Viktora Hrjape, Rusi su našli put do 75:66 uz odluku u posljednjih pet minuta - sredinom zadnje četvrtine stvari su još bile u potpunom egalu, na 61:61.

Ipak, uz vodeće uloge Kauna i Ponkrašova, koji je potkraj utakmice pospremio sva slobodna bacanja, Rusi su otplovili u sigurne vode i izbjegli "minu" koja je u trećoj četvrtini izgledala dosta prijeteće. Portorikanci su u 26. minuti imali 48:41, najveću dotadašnju prednost na bilo kojoj strani, no Blattova momčad se vrlo brzo izvukla iz nevolja, s 9:0 u manje od dvije minute za preokret na 50:48.

Do odluke u završnici više nije bilo većeg rezultatskog bijega na bilo kojoj strani.

Ruse je sa 16 poena, sedam skokova i četiri asistencije vodio Monja, dok su centri Kaun i Mozgov dodali po 13 poena, Kaun i osam skokova. Ponkrašovu nije išlo iz igre, pucao je 0/5, sve za tricu, no zato se istaknuo s 11 asistencija i stopostotnom realizacijom slobodnih bacanja (10/10).

Najefikasniji portorikanski igrač bio je Barea (25 poena), a zakazao je njihov drugi NBA adut - Carlos Arroyo ubilježio je samo četiri poena uz šut 2/7. Pored toga, imao je i tek jednu asistenciju.