Praznih ruku na otvaranju protiv prvaka

Maja Giljanović • nedjelja, 29.08.2010.
Praznih ruku na otvaranju protiv   prvaka

U prvom kolu Europskog prvenstva u Zagrebu hrvatska je reprezentacija izgubila od europskog prvaka Crne Gore. Otvorili smo utakmicu izvanredno, poveli 3:0, ali druga četvrtina u kojoj smo primili šest golova na koncu je prevagnula na stranu branitelja naslova. Prije dvije godine u Malagi Hrvatska je Crnu Goru pobijedila u skupini samo da bi izgubila u polufinalu, u Zagrebu neka bude obrnuto.

HRVATSKA - CRNA GORA 9:11 (3:1, 2:6, 3:1, 1:3)

Zagreb, Europsko prvenstvo, 1. kolo Skupine A:
Gledatelja: 4500
Suci: Naumov (Rusija) i Levin (Izrael)

HRVATSKA: Pavić, Buljubašić, Burić, Bošković 2, Dobud, Joković 1, Muslim, Karač 1, Bušlje 2, Sukno, Barać 1. Hinić, Obradović 1. Izbornik: Ratko Rudić

CRNA GORA: Šefik, Petrović, Pasković, Danilović, Vukčević 1, Tičić, M. Janović 1, N. Janović 2, Ivović 2, Zloković 1, Gojković 1, Jokić 2, Radić. Izbornik: Petar Porobić

Igrač više: Hrvatska 4/10, Crna Gora 4/8

Peterci: Hrvatska 1/1, Crna Gora 1/1

Pred utakmicu prvog kola 29. Europskog prvenstva u Zagrebu između Hrvatske i Crne Gore govorilo se da će o pobjedniku odlučivati nijanse i da slijedi svojevrsna šahovska partija, ali izabranici Ratka Rudića su protiv aktualnih europskih prvaka krenuli poput furije.

Otvorili su susret vodstvom od 3:0 i sve do 2:20 minuta prije kraja četvrtine nisu primili ni gol. Jednim krasnim golom izvana i jednim iz peterca Miho Bošković je dvaput uzastopce probio Šefika, a na semafor se 4:30 minute prije kraja nakon što mu je Andro Bušlje poslao loptu s očima upisao i Maro Joković.

Josipa Pavića je dvaput pomazila i sreća, braći Nikoli i Mlađanu Janoviću ispriječila se stativa, a prvi je gol Crnogoraca iz bližeg kuta i s igračem više manje od dvije i pol minute prije kraja postigao Jokić.

Koliko god je obrana besprijekorno funkcionirala u prvoj četvrtini, toliko je puštala u drugoj. Savjeti Petra Porobića su urodili plodom, Gojković je maestralno dirigirao igrom europskih prvaka i jedini koji je pronašao recept protiv Šefika (dvaput) bio je, oporavljen nakon ozljede tetive desnog ramena, Bošlje.

S druge strane Zloković, Mlađan Janović, Gojković iz peterca, Vukčević i dvaput Ivović prolazili su kroz naše obrambene linije kao kroz maslac i 2:45 minute prije kraja prvi put poveli (Ivović), a 1:50 minuta prije kraja prvog poluvremena vodstvo podebljali na +2 (ponovno najbolji strijelac prošlogodišnjeg izdanja JVL-a).

U trećoj četvrtini ponovno se dižemo, a i Fortuna nas ponovno ljubi. Damiru Buriću se lopta idealno odbila na ruku i branič Pro Recca smanjuje na 6:7, a u sljedećem napadu Crnogorci i četvrti put na utakmicu gađaju stativu. Paulo Obradović nas je projektilom vratio u egal, a nakon što je Zloković briljantnim lobom prebacio Pavića pola minute prije isteka vremena četvrtinu je dvije sekunde prije kraja golom za 8:8 zaključio kapetan Samir Barać.

Nikola Janović početkom četvrte četvrtine šalje loptu doslovce kroz Pavića, a pet minuta prije kraja trvenja je izazvao upitni gol Frane Karača. Suci su na prvu gol priznali, Šefik i Porobić su digli buru, ali i nakon kratkog vijećanja na semaforu je pisalo 9:9 (dojma smo da su pogriješili i da lopta nije prešla zamišljenu liniju gola).

4:50 minute prije kraja utakmice Pavić majstorski brani, Crnogorci u sljedećem napadu pogađaju i petu (!) stativu, ali tri minute prije kraja Nikola Janović žabicom vara Pavića i vraća europske prvake u vodstvo. Utakmicu je definitivno van našeg dometa 1:25 prije kraja stavio Jokić.

Utakmica dva izjednačena protivnika na koncu je otišla na stranu branitelja naslova, ali i Barać je prije susreta naglasio: "Pobijedimo li, ne smijemo upasti u zamku i visoko poletjeti, ali i ako izgubimo, nije tragedija. Bilo bi ugodnije otvoriti pobjedom, ali prvesntvo je dugo".

Sljedeću utakmicu Hrvatska sutra u 20:40 igra protiv Turske, a Crna Gora u 13 sati protiv Italije.