Oporavili se na Rusima

Antonija Pavlić • ponedjeljak, 30.08.2010.

Drugi dan Europskog vaterpolskog prvenstva u Zagrebu otvoren je vodenim dvobojem Njemačke i Rusije. Uzbudljiv susret dva stara rivala završen je njemačkim trijumfom (7:6), a s tri osvojena boda izabranici Stamma Hagena ponešto su se oporavili poslije nedjeljnog poraza od Mađarske. Rusija je pak doživjela i drugi knock-down na plivalištu na Savi nakon što je minimalno izgubila i od Makedonije u prvome kolu.

NJEMAČKA - RUSIJA 7:6 (2:0, 1:3, 2:2, 2:1)

Zagreb, EP, 2. kolo Skupine B
Suci: Filippo Gomez (Italija) i Miroslav Vlašić (Hrvatska)

NJEMAČKA: Tschigir, Öler, Naroska, Stamm, Kruezmann, Real, Schrödter, Schlotterbeck, Naroska, Bukowski, Rössing, Politze, Kong, Schuler. Izbornik: Hagen Stamm

RUSIJA: Rastorguev, Lisunov, Stratan, Agarkov, Zakirov, Kalturin, Antipov, Želtovski, Jurčik, Novoksenov, Bašik, Rižov-Alejničev, Dugin. Izbornik: Vjačeslav Sobčenko

Igrač više: Njemačka 4/7, Rusija 1/2

Peterci: Njemačka 1/1, Rusija 1/1

Priliku za organiziranje napada prvi su dobili Nijemci, no puleni Stamma Hagena četiri su pune minute morali čekati da u mrežu Egora Rastorgueva pošalju prvu loptu. Iskoristivši isključenje Alekseja Agarkova konačno je to učinio Marko Stamm, a na 2:0 nedugo je potom povisio Oeler.

Rusi su drugu trećinu započeli mnogo bolje, pa je u trećoj minuti iz peterca smanjio Pavel Khalturin. Dvije minute kasnije semafor je već pokazivao 2:2, dalekometnim šutom rezultat je poravnao Kiril Novoksenov. Tri minute ostalo je do kraja poluvremena, ali Rusima je i to bilo dovoljno da povedu. Dvadeset je sekundi kazne zaradio Sven Roessing, a Tchigirovu mrežu u konačnici rasparao Dmitri Stratan. No, Nijemci su ubacili u brzinu više i 30-ak sekundi prije kraja ponovno sve vratili na početak. Stamm je oduzeo lotpu na svojoj polovici i poveo kontru, a s pet metara pucao je i pogodio Marc Politze.

Treći dio kvartala dugo je bio bez pogotka; igralo se tvrdo i disciplinirano, briljirali su vratari Tchigir i Rastorguev. Ali tada se jedna lopta ipak zakoprcala u mreži - Ruse je tri minute prije kraja u vodostvo doveo Stratan nakon što je samo 15-ak sekundi ranije u odličnoj poziciji Kreuzmann pogodio gredu.

Minutu kasnije iz blizine je precizan bio i Khalturin, činilo se tada da Rusi plove prema prvom trijumfu. No, točno 16 sekundi prije kraja Agarkov je skrivio peterac, a njega je u pogodak pretvorio Politze. Odluku o pobjedniku trebalo je donijeti u posljednjih osam minuta.

I ta, posljednja četvrtina, odvila se u tonu cijele utakmice. Oeler je na startu Nijemcima vratio vodstvo, ali pet minuta prije kraja Agarkov nakon sjajne akcije ponovno izjednačio. I tada se zbio ključan trenutak - Stratan je prekršajem zaustavio njemačkog centra i zaradio isključenje, a samo što mu je pokazan put prema prostoru za "kažnjenike" Kreuzmann je loptu vrijednu tri boda silovito poslao iza Rastorgueva.