Talijani ukrotili Crnogorce

Tea Lokas • ponedjeljak, 30.08.2010.

Pravu snagu pokazala je reprezentacija Italije porazivši glavne favorite za naslov europskog prvaka u Zagrebu. O pobjedniku se odlučivalo u posljednjim minutama susreta, a Crnogorci su propustili zadržati minimalno vodstvo koje su imali u posljednjoj četvrtini.

Italija - Crna Gora 11:10 (3:2, 3:4, 3:3, 2:1)

SRC Mladost
EP, Skupina A

Italija: Tempesti, Luongo 2, Gitto 1, Figlioli 2, Bertoli, Felugo 3, Giacoppo, Gallo, Presciutti 1, Fiorentini 1, Aicardi 1, Deserti, Pastorino. Izbornik: Alessandro Campagna.

Crna Gora: Radić, Petrović 1, Pasković, Danilović, Vukčević, Tičić, M. Janović 5, N. Janović 1, Ivović 1, Zloković, Gojković 1, Jokić 1, Šefik. Izbornik: Petar Porobić.

Suci: Gyorgy Kun (Mađarska), Georgios Stravridis (Grčka)

Iako je prva četvrtina završena vodstvom od 3:2 za Talijane, nije tu bilo bolje i lošije momčadi. Talijani su imali dva neiskorištena peterca, dok je Crna Gora imala dvije propuštene akcije, od toga jednu s igračem više.

Tek u sljedećih osam minuta nazire se tko bi mogao "voditi kolo" u ovoj utakmici. Talijani se odljepljuju na +2 pogotkom Fiorentinija te drže takvu prednost do pola druge četvrtine kada Mlađan Janović poravnava na 5:5.

U trećem dijelu Talijani vode rezultat minimalnom prednošću, no Ivović i Nikola Janović sustižu protivnike i okončavaju četvrtinu rezultatom 9:9.

Peterci su odlučili utakmicu u posljednjih osam minuta igre. Prvo su Talijani promašili dva puta, a zatim M. Janović pogađa za 9:10. No, ne zadugo. 20-ak sekundi poslije Felugo je precizan s pet metara, a za konačan rasplet susreta zaslužan je Presciutti koji na semafor upisuje 11:10, također s pet metara. Gojković je pokušao spasiti svoju momčad od poraza, no minutu i 30 sekundi pred kraj blokiran mu je udarac prema vratima Tempestija.

Igrač utakmice zasigurno je Mlađan Janović, najbolji strijelac Crne Gore, s postignutih pet pogodaka. S druge strane zapaženiju ulogu je igrao Maurizio Felugo, koji je ubacio tri puta za reprezentaciju Italije.

Trenutni poredak u skupini A stavlja Talijane na drugo mjesto iza Rumunja koji imaju najbolji omjer nakon dvije utakmice. Sljedeći susret ne bi trebao biti zahtjevan za Talijane; u srijedu ih čekaju trenutno posljednje plasirani Turci.