Španjolska u agoniji nakon Litve

Mario Majdić Natrlin • utorak, 31.08.2010.

Apsolutni triler u utakmici između Španjolske i Litve u kojoj su Litavci preokrenuli vodstvo Španjolske od +18 kako bi ostali neporaženi u Skupini D, a aktualne svjetske prvake bacili u agoniju..

ŠPANJOLSKA - LITVA 73:76 (33:20, 43:35, 64:53)

Španjolska: San Emeterio 0, Fernandez 13, Rubio 3, Navarro 18, Lopez 3, Reyes 0, Claver, Vazquez 0, Llull 3, Gasol 18 (OSAM SKOKOVA), Mumbru 4, Garbajosa 11

Litva: Kleiza 17 (osam skokova), Jankunas 3, Maciulis 13, Pocius 13, Klimavicius 0, Kalnietis 12, Gecevicius 2, Seibutis, Delininkaitis 4, Jasaitis 5, Andriuskevicius 3, Javtokas 4

Linas Kleiza je nakon posljednje sirene loptu bacio među svoje navijače koji su upravo krenuli sa slavljem nakon pobjede nad Španjolskom 76:73. Litva je tako upisala i svoju treću pobjedu u isto toliko utakmica, ali će ovu posebno pamtiti zbog načina na koji su je izborili, ali i zbog protivnika.

Španjolska je utakmicu otvorila odlično i kontrolirala njen tempo sve do posljednje četvrtine koju su Litavci odnijeli s 23:9 i preokrenuli vodstvo Španjolske koje se u trećoj dionici popelo i do +18. Predvođeni odličnom igrom Maciulisa (13 poena), Pociusa (13), Kalnietisa (12) i Kleize (17), nanijeli su Španjolskoj drugi poraz na SP-u u Turskoj.

Problemi kreću veoma brzo u četvrtoj četvrtini u koju Španjolci ulaze s prednošću od 64:53. Litva igra puno agresivnije u obrani i iz kontre zabija brze i lake koševe koji Španjolsku izbacuju iz ritma. Sustigli su ih na 66:66 sredinom četvrtine i ušlo se u neizvjesnu završnicu u kojoj su odlučivala slobodna bacanja. Šest sekundi prije kraja, Kleiza pogađa oba svoja za 76:73, dok Španjolci uopće ni ne uspjevaju uputiti šut.

Svjetske prvake je tako koštala potpuno neefikasna posljednja dionica koja je u potpunosti anulirala 30 minuta dobre igre i u obrani i u napadu. Njihovi prvi strijelci su bili Navarro i Marc Gasol, obojica s po 18 poena. Mladi Rubio je ostao tek na tri poena i dvije asistencije.

Litva je prvenstveno dominirala u napadačkim skokovima, kojih je skupila čak 14. Španjolska je imala 13 izgubljenih lopti, naspram njihovih 11, ali opušten ulaz u posljednju dionicu, ono je što je na kraju presudilo Španjolskoj. Litva se tako s tri pobjede pridružila Francuskoj na vrhu Skupine D.