Ledeno doba na Mladosti

Ana Legradi • utorak, 31.08.2010.

Treća utakmica prvog dana ženskog turnira na bazenu Mladosti je bila sve samo ne poprište pravog vaterpola. Mlada ekipa Hrvatske na čelu sa iskusnim Miloradom Damjanićem pokušala je pobijediti reprezentaciju Rusije. Postići što bolji rezultat protiv višestrukih osvajačica medalja Europskih prvenstava i Svjetske lige je bila nemoguća misija.

Hrvatska - Rusija 3:28 (0 : 8, 0 : 4, 1 : 11, 2 : 5)

Zagreb, EP, 3. kolo, skupina A, žene
Suci: Mark Levin (Izrael), Ursula Wengenroth (Švicarska)
Hrvatska: Artuković, Drobac, Gavran, Kalauz, Miljković, Reić Kranjac, Šehić, Šimunić, Staničić, Šupraha, Tvrdić, Zekan, Anđelić
Izbornik: Milorad Damjanić
Rusija: Antonova 2, Belyaeva 2, Gaufler 4, Glyzina, Ivanova 2, Konukh 7, Prokofyeva 3, Pustynnikova 1, Ryzhova Aleničeva 1, Soboleva 4, Tankeeva 2, Kovtunovskaya, Protsenko
Izbornik: Aleksandr Kabanov

Cijele dvije četvrtine su trebale našoj ekipi za skok na obranu i golmanicu Rusije. Na tribinama je svakako bila ledena atmosfera, sve dok u petoj minuti treće četvrtine naša Josipa Šupraha nije zabila za 1:14. Golovi su se nizali iz kontri, sa peteraca, a u situacijama jedan na jedan prevladale su pobjednice Svjetske lige 2008. godine.

Vezane vijesti

Ruska golmanica nije imala previše posla u ovom susretu. Preostala dva gola postigle su Aida Šehić i Maja Kalauz, na oduševljenje malobrojnih navijača na Mladosti

Konačnim rezultatom 3:28 Hrvatska ženska izborna vrsta je upisala prvi poraz. S obzirom na iskustvo naših igračica u usporedbi sa Rusijom, rezultat je očekivan. Naš izbornik je svjestan kako ženski vaterpolo u Hrvatskoj tek počinje svoj razvoj i nije se dao smesti po završetku utakmice. „Rezultat ovdje govori sam za sebe. Tri gola protiv Rusije je uspjeh za nas. Mi smo tek na početku razvoja ženskog vaterpola u Hrvatskoj.“

Hrvatski vaterpolisti nižu uspjehe od osamostaljenja Republike Hrvatske, a ženski vaterpolo postaje popularan od Olimpijade u Pekingu. Josipa Šupraha, devetnaestogodišnja studentica iz Splita, večeras je otvorila prodor našeg napada za čitava tri gola. Nije razočarana porazom. „Mi smo imale najtežu utakmicu odmah na početku turnira, zaigrati protiv velikog favorita, Rusije. Očekivale smo poraz i sretne smo sa osvojena tri gola. Na početku smo razvoja, jer Hrvatska ima žensku reprezentaciju samo dvije godine.“

U Ruskom stožeru sve ide po planu, prvotni cilj je postati prvi u skupini. Kapetanica ekipe, Sofya Konukh, smirena je na početku turnira i utakmicu sa Hrvatskom nije shvatila kao ozbiljnu prijetnju. U večerašnjoj utakmici postigla je čak sedam pogodaka. „Hrvatska ima veliku povijest u vaterpolu, ali samo za muški dio turnira. Nemamo vremena za analize, slijede pripreme za sljedeće utakmice.“

U skupini A, 2. rujna Rusiju očekuje Grčka u 16.30 sati, dok će Hrvatska zaigrati protiv Italije u 18 sati. Preostaju utakmice skupine B; Španjolska i Mađarska igraju u 19.30 sati, a Nizozemska i Njemačka u 15 sati.