Litvi prvo mjesto

Vedran Babić • srijeda, 01.09.2010.

U skupini D u Izmiru poznata je reprezentacija koja će s prve startne pozicije krenuti u osminu finala. To je Litva, koja je u odlučujućem duelu dvaju do sada neporaženih reprezentacija porazila Francusku, a posebno je dojmljiv podatak da je u drugoj, trećoj i četvrtoj četvrtini primila ukupno samo 31 koš.

LITVA - FRANCUSKA 69:55 (11:24, 13:6, 28:11, 17:14)

Litva: Seibutis (6), Kalnietis (9), Mačiulis (19), Počius (8), Gecevičius (0), Delininkaitis (3), Jasaitis, Kleiza (15), Klimavičius (5), Jankunas (2), Andriuškevičius, Javtokas (2). Izbornik: Kestutis Kemzura.

Francuska: Albicy (3), Batum (13), Causeur (0), Koffi (2), Mahinmi (2), Jackson (0), Bokolo (1), Pietrus, De Colo (9), Diaw (9), Gelabale (10), Traore (6). Izbornik: Vincent Collet.

Vezane vijesti

Pred nešto više od 7000 navijača u dvorani u Izmiru Litva je stigla i do četvrte pobjede porazivši Francusku 69:55. Momčad Kestutisa Kemzure ponovno je predvodio dvojac Linas Kleiza - Jonas Mačiulis, koji je zajedno ubacio 34 koša, dakle gotovo polovicu.

Konačnih plus 14 za Litvu ne otkriva što se sve zbivalo u početku utakmice. Naime, predvođeni raspoloženim Batumom Francuzi su prvi period završili s prednošću 24:11, no to je bilo sve dobro što smo večeras vidjeli od njih.

Počele su se nizati pogreške, a prednost topiti iz minute u minutu. Sve je to dovelo do samo šest francuskih koševa u drugoj četvrtini, no i dalje su igrači Vincenta Colleta bili u prednosti (30:24). Ipak, treća četvrtina protekla je potpuno u znaku Litve.

Poslije nepune četiri minute Litavci su već vodili 37:33, a s dva uspješno izvedena slobodna bacanja Kalnietis je nešto kasnije po prvi put u utakmici odveo svoju reprezentaciju u dvoznamenkastu prednost. S raspoloženima Mačiulisom i Kleizom Litva je samo povećavala svoje vodstvo i velikim koracima grabila prema novoj, četvrtoj pobjedi.

U zadnju četvrtinu ušli su s 52:41, a kada su Delininkaitis i Seibutis pogodili trice tu je priči bio kraj. Slomljeni Francuzi teško su pogađali nekoliko šuteva u nizu i nisu vjerovali u povratak. Litva je tako rutinski privela utakmicu kraju, a najveća prednost bila je 17 koševa razlike i to u tri navrata.

Litva je tako potvrdila mjesto broj jedan u skupini dok Francuzima preostaje u četvrtak pobijediti Novi Zeland i tako zauzeti poziciju broj dva uoči osmine finala. Litavci natjecanje po skupini zaključuju protiv Libanona.