Slonovi za povijest, Kinezi među 16

Vedran Babić • četvrtak, 02.09.2010.

U drugoj utakmici posljednjeg kola skupine C Svjetskog prvenstva u Turskoj Obala Bjelokosti priredila je iznenađenje i porazila favorizirani Portoriko, upisavši tako svoju prvu pobjedu u povijesti ovog natjecanja.

PORTORIKO - OBALA BJELOKOSTI 79:88 (14:19, 19:20, 26:25, 20:24)

Portoriko: Ramos (0), Barea (19, 7 asistencija), Rivera (0), Arroyo, Vassallo (11, 8 skokova), Diaz (2), Huertas (18, 8 skokova), Sanchez (2), Peavy (14), Balkman (7, 10 skokova), Lee (0), Santiago (6). Izbornik: Manuel Cintron

Obala Bjelokosti: Abouo (19), Diabate (8, 8 asistencija), Soumahoro, Amagou, Konate (11), Lamizana (17), N'Diaye, Assie (3), Kale (3), Tape (0), Edi (10), Kone (17, 10 skokova). Izbornik: Randoald Dessarzin

Nakon što je 1982. u Kolumbiji i 1986. u Španjolskoj na Svjetskim prvenstvima upisala ukupno deset poraza u isto toliko utakmica i potom još četiri ove godine u Turskoj, Obala Bjelokosti napokon je dočekala svoju prvu pobjedu. U dvoboju petog kola skupine C u Ankari ona je porazila Portoriko 88:79 i tako u osminu finala poslala reprezentaciju Kine, neovisno o ishodu njezinog dvoboja s Turskom.

Naime, da su izabranici Randoalda Dessarzina slavili s 12 koševa razlike ili više, automatski bi se plasirali u drugi krug. Ovako, među 16 idu Kinezi, koji tome mogu zahvaliti Portorikancu Davidu Huertasu, koji je u posljednjoj sekundi pogodio tricu i postavio konačnih 88:79.

Ova reprezentacija Obale Bjelokosti je na prošlogodišnjem prvenstvu Afrike zauzela drugo mjesto i na taj način izborila treći nastup na Svjetskom prvenstvu. Nakon (očekivanih) rezultatskih katastrofa protiv Turske i Grčke te respektabilnih partija protiv Kine i Rusije, odigrali su svoju najbolju utakmicu i kao 41. reprezentacija na FIBA-inoj ljestvici porazili desetu i tako otišli u povijest.

U prvom dijelu Bjelokošćani su dominirali i najveću prednost ostvarili u 13. minuti (29:16). Krajem poluvremena Portorikanci su se primakli na 36:33, a krajem treće četvrtine i na 55:53. Početkom posljednje dionice prvo su izjednačili (64:64), a nedugo zatim i poveli po prvi put u utakmici tricom Huertasa.

Tada je uslijedio furiozni finiš Afrikanaca koji su 15 sekundi prije kraja košem Konea poveli 88:76, razlikom koja ih je vodila u osminu finala. U posljednjem napadu Lamizana je blokirao šut Peavyja, no napadački skok Portorika omogućio je Huertasu da novom tricom u zadnjoj sekundi pošalje Kineze u osminu finala.

Zaista šteta što je ovakva uistinu hrabra partija Obale Bjelokosti ostala nenagrađena prolaskom u osminu finala. Bilo kako bilo, sigurni smo da će ih u domovini dočekati kao heroje.