Ciparska četvorka u Portugalu

Borna Rupnik • petak, 03.09.2010.

Susjedi Portugal i Španjolska u različitim su raspoloženjima dočekali kraj prvih kvalifikacijskih ogleda, Norveška je osvojila vrijedna tri boda, dok su Litvi nije bilo mnogo nogometa...

Skupina H

Sjeverni okršaj na otvaranju natjecanja u skupini H pripao je Norvežanima, iako su se Islanđani prvi radovali. U Reykjaviku je u 38. minuti mrežu gostiju pogodio Heidar Helguson. Međutim, u nastavku je za 1:1 strijelac bio norveški kapetan, stoper Brede Hangeland, a petnaestak minuta prije kraja Mohammed Abdellaoue osigurao je sva tri boda za svoju momčad.

U Guimaraesu je viđena golijada koja je smrknula portugalska lica. Iznenađenje je nakon samo tri minute igre najavio Stathis Aloneftis. Ubrzo je poravnao Hugo Almeida, no Michalis Konstantinou još brže vraća prednost Cipranima - u 11. minuti već je pisalo 1:2 na semaforu.

Za novo izjednačenje pobrinuo se novi član Liverpoola, Raul Meireles, a Danny početkom nastavka donosi Portugalu toliko željeno vodstvo, 3:2. No, ni tu nije bio kraj. Giannis Okkas uzvraća za 3:3, Manuel Fernandes još jednom donosi domaćinu vjeru u sva tri boda, ali konačni je udarac pripao Cipru. Minutu prije kraja Andreas Avraam ispisuje neočekivanih 4:4.

Skupina I

Novopečeni svjetski prvaci Španjolci svoj su put prema Poljskoj i Ukrajini započeli sigurnom pobjedom u Lihtenštajnu. Nejaki, ali žilavi domaćin od Furije je primio četiri pogotka, a izabranici Vicentea del Bosquea prema njihovim su vratima uputili 15 udaraca.

Lihtenštajn je u 18. minuti probio Fernando Torres, a David Villa novi pogodak u nacionalnom dresu postiže osam minuta poslije. Druga su dva gola Španjolci sačuvali za drugo poluvrijeme: Torres je dvostruki strijelac postao u 54. minuti, a posao je dovršio David Silva u 62. minuti.

U drugom susretu skupine I sastali su se Litva i Škotska, no prisutni gledatelji u Kaunasu nisu imali mnogo toga za vidjeti: malo igre, malo prilika i nijedan gol, pa obje reprezentacije kvalifikacije započinju s jednim bodom na kontu.