Grci se izgubili u kuhinji

Branimir Korać • subota, 04.09.2010.

Grci su u posljednjem susretu u skupini kalkulirali protiv Rusije, upisali su poraz i tako izabrali treće mjesto. Međutim, kalkulacije im se nisu isplatile, nisu željeli Španjolce, ali su ih dobili, a oni su ih ispratili sa SP-a svladavši ih u osmini finala s 80:72...

Španjolska će u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva biti protivnik Srbije. U vrlo dobrom susretu osmine finala protiv Grčke slavili su 80:72 u susretu u kojem je presudna bila posljednja četvrtina koju je Španjolska odradila sjajno i tu stvorila prednost.

Grcima su se obile o glavu kalkulacije uoči posljednjeg susreta u skupini. Naime tada je bilo izvjesnije kako će Španjolska završiti kao treća u svojoj skupini te su Grci svjesno odigrali s pola gasa protiv Rusije i upisali poraz koji je Ruse stavio na drugo mjesto, a njih na treće. Računali su da će tako igrati protiv lakšeg protivnika u osmini finala, međutim, Francuzi i Novozelanđani su im pokvarili planove.

Tako su u osmini finala ipak morali na Španjolce, baš onog protivnika kojeg nisu željeli, i upisali su poraz. 34 minute se igrala posve ravnopravna košarka bez ikakvih velikih bijegova na obje strane, međutim onda je uslijedila španjolska serija koja je prelomila utakmicu.

Grci su jako dobro otvorili utakmicu, međutim Španjolska se polako vraćala i na kraju prve četvrtine stigla do prednosti.

U drugoj dionici nakon ubačaja Rubija Španjolska je povela 28:21, u završnici poluvremena imaju i značajnijih 37:29 i Grčka polako ulazi u probleme.

Srećom po njih stiglo je poluvrijeme i imali su vremena za dogovor u svlačionici i spašavanje onog što se spasiti moglo. Tako u drugih 20 minuta ulaze sa 7:0 i preuzimaju vodstvo i sve do sredine posljednje dionice se čini kako će susret otići u vrlo neizvjesnu završnicu.

Međutim šest minuta prije kraja Grci ulaze u "crnu rupu", Španjolska počinje stvarati razliku i serijom 9:0 odlazi na 67:57.

Nakon tog bijega Grčka se više nije uspjela vratiti. Najbliže što su došli bilo je do 72:68 minutu prije kraja susreta, ali Rubio i Navarro s linije slobodnih bacanja zaključuju priču.

Kod Španjolske najbolji su bili Juan Carlos Navarro s 22 poena i Rudy Fernandez s 14 poena. Kod Grčke po 16 poena ubacili su Nikolaos Zisis i Dimitrios Diamantidis.