Mađari uzeli prvo mjesto

Ivana Strahija, Antonija Pavlić • nedjelja, 05.09.2010.

Pobjedom nad reprezentacijom Makedonije od 7:4 Mađari su uzeli prvo mjesto skupine B, sa bodom više od drugoplasirane Srbije.

MAĐARSKA - MAKEDONIJA 7:4 (2:0, 2:4, 0:0, 3:0)

Europsko prvenstvo, Zagreb 2010; Športski park Mladosti

Suci: Mario Brguljan (Crna Gora), Juergen Hausche (Njemačka)

Mađarska: Szecsi, Torok, Madaras, Varga 3, Bundschuh, Hosnyanszky, Vamos, Szivos 1, Varga 2, Biroš, Kis, Harai 1, Nagy. Trener: Denes Laszlo Kemeny

Makedonija: Perčinić, Računica, Vukšanovoić 2, Delaš, Bosančić, Krečković 1, Dimovski 1, Latković, Petrović, Benić, Janewski. Trener: Bojan Janewski

Očekivan rasplet u skupini A odvio se posljednjeg dana grupne faze Europskog vaterpolskog prvenstva. Mađari su na krilima braće Daniela i Denisa Varge Makedoniju pobijedili s rezultatom 7:4 te si tako omogućili da u bazen na Savi ponovno skoče tek u polufinalu.

Prvi je Varga Mađare je u vodstvo doveo na isteku četvrte minute. U matnu ga je poziciju fantastično ukradenom loptom poslužio Viktor Nagy, a isključenje Ivana Vukšanovića dvije je minute kasnije za povećanje rezultata rutinski realizirao Balasz Harai. Dimitar Dimovski s pet metara smanjio na 2:1, Varga nedugo potom kapitalizirao novo isključenje (ovoga puta Petrovića), no Vukšanović s dva pogotka i Krečković u zadnjim sekundama (uz još jedan novi zgoditak Varge mlađeg) do poluvremena su rezultat dotjerali na 4:4.

Počelo se igrati vrlo zanimljivo; tvrdo, maksimalno ozbiljno i angažirano. Rezultiralo je to "nulom" u trećoj četvrtini i sve se trebalo riješiti u posljednjoj "oktavi". Međutim, borba u četvrtoj četvrtini ipak nije bila ravnopravna. Izabranici Stevana Nonkovića vidno su se umorili i Ištvan Szivos te dva puta Varga u konačnici su slomili snjihov otpor te konačan rezultat postavili na 7:4.

Nakon utakmice s Makedoncima izbornik Mađara Denes Kemeny bio je iznimno zadovoljan: "Presretan sam što smo na kraju uspjeli doći do prvog mjesta skupine, sad se možemo malo odmoriti i čekati polufinale u četvrtak."

Tome je Denes Varga dodao: "Susret je bio iznimno izjednačen, sve do posljednje četvrtine. Tada smo mi odradili odličnu obranu, što nam je na kraju i donijelo pobjedu."

Makedonski izbornik Stevan Nonković pak je komentirao: "Na raspolaganju sam zbog ozljede dva reprezentativca imao svega desetoricu. Mađari su nama superiorna ekipa, pa je njihova pobjeda logični rezultat našeg dvoboja. Ipak, mogu biti zadovoljan igrama koje smo pokazali u dosadašnjem tijeku natjecanja."

Kapetan makedonske izabrane vrste Nenad Petrović je rekao: "Igrali smo bez pritiska, mislim da su Mađari očekivali lakšu utakmicu. No, mi smo se pošteno borili i Mađarska je morala dići razinu svoje igre da bi nas pobijedila."