Turski san se nastavlja

Branimir Korać • nedjelja, 05.09.2010.

Sinan Erdem Dome je napokon na ovom SP-u ugostio i domaćina koji je u odličnoj atmosferi nadigrao i svladao Francusku s 95:77. Pobjeda je uvjerljiva, a mogla je biti i uvjerljivija jer se Francuska na kraju spašavala da ne doživi pravu katastrofu...

Euforija u Turskoj se nastavlja. Domaća košarkaška vrsta ubilježila je još jednu pobjedu i dohvatila četvrtfinale Svjetskog prvenstva gdje ih očekuje težak sraz sa Slovencima.

Vincent Collet je bio bijesan nakon poraza od Novog Zelanda i sada se vidi zašto. 12 razlike za Novozelanđane donio je Francuskoj Tursku za koju je smatrao kako je najteži potencijalni protivnik. Tako je i bilo, Francuska nije imala nikakve šanse i susret je od rane faze bio potpuno jednosmjeran.

Vezane vijesti

Već u prvom poluvremenu Turci su se počeli odvajati. Predvođeni vrlo raspoloženim Hidayetom Turkogluom i agresivnom igrom prema lopti kada je bila u francuskom posjedu, stvarali su Francuskoj velike probleme, uzeli im puno lopti i na kraju vrlo brzo stigli pred vrata očekivanog raspleta.

Već početkom druge četvrtine kada je Turska dohvatila dvoznamenkastu prednost, moglo se osjetiti prema kuda se meč raspliće. Prednost je nastavila rasti te je na poluvremenu bilo 43:28 za Tursku.

Tanjevićevim izabranicima to nije bilo dosta i nastavili su i u drugom dijelu "terorizirati" Francusku, prednost je u nekoliko navrata bila i 28 poena razlike i tek u završnici je Francuska uspjela malo ublažiti zaostatak i upisati poraz 95:77.

Atletski nadarena, ali i tehnički skromna Francuska morat će biti prezadovoljna dolaskom do osmine finala jer jednostavno nisu imali nikakve šanse protiv raspoloženog domaćina. Izgledali su poput Australije protiv Slovenije u poslijepodnevnom dijelu programa što im baš i nije kompliment.

Na putu u četvrtfinale Tursku su predvodili Hedo Turkoglu s 20 i Sinan Güler sa 17 poena. Kod Francuske Boris Diaw je ubacio 21 poen uz pet skokova, a Nando De Colo je dodao 15 poena.