Kleiza odveo Litvu u četvrtfinale

Matej Milanović • utorak, 07.09.2010.

Litva je teže od očekivanja nadigrala Kinu. Azijska je reprezentacija vodila kroz prvu četvrtinu i imala 11 poena prednosti. Litva je potom preuzela inicijativu, ali je otpor Kineza slomila tek pri kraju dvoboja. Ključan je za pobjedu bio Kleiza s 30 poena i devet skokova...

Osminu finala protiv Kine Litavci su otvorili neočekivano slabo. Forsiranje šuta za tri poena, koji nikako nije funkcionirao, doveo je Litvu na zaostatak od 11:3 nakon četiri minute. Minutu kasnije bilo je i +11 za Kinu, a zatim je napokon uslijedila reakcija Europljana koji su pola minute prije kraja četvrtine bili na -2. Sekundu prije prvog odmora Wei Liu je ipak pogodio tricu za 22:17.

Serijom od deset poena Litva je uspjela preokrenuti na 36:31 u 17. minuti. Ponovno je koš Liua sekundu prije kraja četvrtine omogućio Kinezima da na poluvrijeme odu sa zaostatkom od tri poena, 43:40. Nakon dvije minute nastavka azijski je sastav izjednačio, no serija Litve od 14:1 omogućila im je velikih 62:49 12 minuta prije konca susreta. Time je dvoboj praktički riješen.

Vezane vijesti

S 13 poena razlike ušlo se i u zadnju četvrtinu. Kinezi su u prvoj polovici dionice uspjeli doći na samo pet poena minusa, 67:62. Nedugo nakon toga, Liu je imao šansu tricom smanjiti na -2. Međutim lopta nije ušla i Litavci više nisu dopustili protivnicima da im se približe. U konačnici su Europljani rutinski slavili sa 78:67.

Litva je protivnike razbila posebno skokom. Litavci su ih skupili 45, a Kinezi svega 26. Kod Kine je Liu imao 21 poen, a Jianlian Yi upisao je double-double s 11 poena i 12 skokova. Litvu je predvodio izvrsni Linas Kleiza s 30 poena i devet skokova. Istaknuli su se još Jasaitis s osam skokova te Jankunas i Javtokas s po sedam skokova.