Italija: Tudor strijelac,Tomas ozlijedio Batistutu

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 26.02.2001.

Tablica Raspored i rezultati

Tri su dana bila dovoljna da se zaboravi Europa. Žal za ispadanjem čak 4 talijanska predstavnika iz europskih kupova ostao je još na duši novinara i analitičara, ljubitelja talijanskog nogometa. U mislima igrača i navijača tih klubova, ipak je samo - scudetto, ostala su natjecanja u drugom, trećem planu. Sva četiri kluba koji su posrnuli tijekom tjedna (Lazio, Roma, Parma i Inter), morali su se "oprati" pred svojim navijačima u prvenstvu. I svi su to učinili.

Navijači Rome svojim će ljubimcima oprostiti sve grijehe u posljednjim godinama, ako im ove godine donesu dugo očekivani, treći scudetto. Bilo je ovo još jedno kolo u kojem su "vukovi" potvrdili da su za scudetto zreli. I da će biti veliko iznenađenje ako ga ne osvoje. Iako se Vicenza u Udinama (zbog kazne stadionu u Vicenzi) držala do 79. minute, bilo je jasno da će gol stići. Bez obzira što je Anđeo Gabriel morao napustiti travnjak već u 35. minuti, nakon što je fauliravši našeg Stjepana Tomasa (!), ozlijedio - sebe samog. Vicenzo Montella prigodu je dočekao poput zapete puške i pogodio u 79. minuti. Da ne izgleda teško kako je bilo, pobrinuo se Emerson 5 minuta kasnije. Tomas je igrao cijelu utakmicu prilično dobro, Dražen Brnčić je ušao u 75. minuti. Ritam Rome je gromovit, bila im je ovo peta uzastopna pobjeda u prvenstvu, a čak osma u gostima ove sezone. Nikad dosad nisu imali toliko i to u samo - 11 gostovanja.

Navijači Lazia nisu baš posve oprostili svojim ljubimcima ispadanje iz Lige prvaka, no tri boda i još uvijek dostižna prednost Rome ipak su ih razveselili i probudili nadu da svi ovogodišnji trofeji ipak nisu izgubljeni. Ostao je još - scudetto, doduše udaljen 8 bodova (tolika je prednost Rome), no u igri su još 42 boda. "Gauchos Lazio" (čak petorica Argentinaca nastupili su za Rimljane) mučio se s Veronom (Ante Šerić svih 90 minuta), primio par čudnih golova, ali stroj za golove zvan Hernan Crespo bio je spreman zabiti koliko je god bilo potrebno za pobjedu. Zabio je 3 i izjednačio se sa sunarodnjakom i sugrađaninom Batistutom (14), u lovu na Shevchenka koji je zabio gol više. Valja spomenuti i povratak u nebesko-plavi dres Claudia Lopeza, koji se polako vraća nakon ozljede.

Juventus je ponizio još jednom anemičan Milan. Vrlo dobri Igor Tudor otvorio je "špinu" pogotkom u 9. minuti, a nastavili su Pippo Inzaghi u 67. i Zinedine Zidane u 90. Juve je na vrhu, između rimskih klubova, Zvone Boban je ušao u 62. minuti, no nije mogao promijeniti crno-crvenu kolotečinu. Milan sve dublje u sredini ljestvice, a preskočio ga je čak i - Inter. Crno-plavima se konačno osmjehnulo i malo sreće, Marco Ferrante je u 90. minuti zabio pobjedonosni pogodak, za radost tribina. Ne i onog najvatrenijeg dijela, koji je zjapio potpuno prazan. Razlog - bojkot navijača, ali ne u "hrvatskoj verziji", već pravi, bez ijednog lica na tribini iza gola.

Beppe Signori sa dva je pogotka proslavio svoju stotu utakmicu u dresu Bologne, a isti učinak imao je i Roberto Baggio u svojoj Firenzi. Fiorentina za pobjedu ne zna već 6 kola, nakon što su se visoko vinuli, vrlo brzo su tresnuli natrag u donji dio ljestvice. Parma je potopila Perugiju i vinula se na 4. mjesto, kao prva pratilja nedodirljivom trojcu. Davor Vugrinec igrao je vrlo dobro 81 minutu za Lecce, uglavnom namještajući šanse svojim suigračima, dodatno podižući cijenu svojih nogu na svjetskoj burzi udova...

Rezultati 20. kola: Fiorentina - Brescia 2:2, Atalanta - Bari 0:0, Bologna - Napoli 2:1, Inter - Udinese 2:1, Lazio - Verona 5:3, Lecce - Reggina 2:1, Parma - Perugia 5:0, Vicenza - Roma 0:2, Juventus - Milan 3:0.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913