Srbi detronizirali Španjolce

Ivor Krapac • srijeda, 08.09.2010.

Reprezentativci Srbije ispratili su branitelje naslova Španjolce sa Svjetskog prvenstva u Turskoj. Četvrtfinalni dvoboj u Istanbulu riješen je tri sekunde do kraja, a vlasnike naslova s prošlog SP-a, održanog u Japanu, potopila je trica Miloša Teodosića preko Jorgea Garbajose...

Iako većim dijelom utakmice nije igrao najbolje što zna, Miloš Teodosić bio je pravi kada je reprezentaciji Srbije najviše trebalo. Nakon što su Španjolci zakucavanjem Marca Gasola poravnali na 89:89, Srbima je 25 sekundi do kraja ostao njihov posljednji napad na ovoj utakmici, a Teodosić ga je riješio sam, bez utjecaja suigrača.

Primio je loptu i držao je gotovo do kraja napada, da bi tri sekunde prije posljednje sirene potegnuo tricu s više od sedam metara preko Jorgea Garbajose koji je malo zakasnio, no to malo prostora Teodosiću je bilo dovoljno. Srbi su stigli do 92:89, a Španjolcima su ostale još tri sekunde, no nakon time-outa nisu odigrali pravi napad. Garbajosi je lopta pobjegla prije šuta i time je nestala mogućnost za eventualni produžetak.

Vezane vijesti

Srbi su, tako, dobili još jednu tijesnu završnicu, nakon one u osmini finala protiv Hrvatske, a ovime su ujedno uzvratili Španjolcima za uvjerljiv poraz u lanjskom finalu EP-a u Poljskoj. Istina, ta Španjolska imala je Paua Gasola, u Turskoj su igrali i bez svog najpoznatijeg igrača i bez Josea Calderona, no dobra predstava u osmini finala protiv Grka pokazala je da nikome neće biti lako s njima. Srbi su morali odigrati jako dobro za pobjedu, u tome su i uspjeli.

Već početak utakmice najavio je da momčad Dušana Ivkovića danas ima dobre argumente za pobjedu. Odlično otvaranje Novice Veličkovića, s deset poena u sedam i pol minuta, odvelo ih je do 23:13 u završnici prve četvrtine, no Španjolci su u nastavku pronašli odgovor s pet poena Juana Carlosa Navarra u smanjenju na 27:23 nakon prvih deset minuta.

U drugoj dionici Srbi su povisili prednost i na poluvrijeme otišli s 49:41, uz tricu Marka Kešelja i polaganje Nenada Krstića u posljednjoj minuti četvrtine. Kao i u prvih deset minuta, Španjolci ni u toj četvrtini obrambeno nisu bili pravi, tako su teško mogli očekivati da će proći bolje, no i to se promijenilo početkom drugog poluvremena.

Nešto agresivnija obrana natjerala je Srbe na nekoliko izgubljenih lopti u kratkom razdoblju, što je momčad Sergija Scariola naplatila serijom od 10:0 za preokret na 51:49, njihovo prvo današnje vodstvo. Do kraja četvrtine nije bilo većeg odvajanja na bilo kojoj strani.

Posljednjih deset minuta Srbija je otvorila poenima Duška Savanovića i Kešeljevom tricom za povećanje na 72:64, a nakon nekoliko bljeskova Španjolaca, jednaka prednost stajala je na semaforu i četiri minute do kraja, kada je Savanović ubacio tricu za 86:78. No, u završnici je ponovno na svoje došla Scariolova momčad, serijom od 11:3 za poravnanje na 89:89 - uoči Teodosićeve trice koja je presudila utakmicu.

Najefikasniji igrači pobjedničke reprezentacije bili su Veličković i Kešelj s po 17 poena, Veličković i s pet skokova. Savanović je dodao 15 poena i pet skokova, Nemanja Bjelica 14 poena, Krstić 13 poena i devet skokova, a čovjek odluke Teodosić 12 poena (šut 5/12, 2/8 za tricu), osam asistencija i pet skokova.

Španjolce je s 27 poena i pet asistencija vodio Navarro, dok je Garbajosa bio prvi u pratnji, s 18 poena i šest skokova. Rudy Fernandez živnuo je tek u drugom poluvremenu i na koncu ubilježio 15 poena i pet skokova, a najviše je nedostajao pravi učinak Rickyja Rubija. Tri poena uz 1/4 iz igre i za njega jako skromne tri asistencije je ipak premalo, Španjolci su od njega očekivali puno više.

Srbija će polufinalnog protivnika doznati večeras, bit će to bolji iz četvrtfinalnog dvoboja Turske i Slovenije.