Kvalifikacije za EP 2012., skupina F, 12.10.2010, 19:00 h
Latvija 1:1 Gruzija
Gruzija

Latvija u posljednji tren spasila bod

Mihaela Bradovski • utorak, 12.10.2010.

Latvija i Gruzija u međusobni su kvalifikacijski dvoboj skupine F krenule s pete, odnosno druge pozicije, no sa svega dva boda razlike. Oba su sastava priželjkivala pobjedu kako bi sa što više izgleda dočekala iduće susrete, no na kraju će se morati zadovoljiti tek podjelom bodova. Rezultat je to koji najviše odgovara ostalim reprezentacijama skupine...

Za razliku od Hrvatske, Grčke i Izraela koje su po završetku ždrijeba kvalifikacijskih skupina za Euro 2012. godine označene za favorite skupine, nacionalne vrste Latvije i Gruzije odmah su postale svjesne kako u spomenutom društvu priliku moraju čekati iz drugog plana, vrebajući na eventualna iznenađenja.

Večerašnji međusobni okršaj možda je bio i najvažniji oko zadržavanja nada jedne reprezentacije, a gruzijski je trobod u sudačkoj nadoknadi za ukupno obostrano (ne)zadovoljstvo anulirao Aleksandrs Cauna.

I dok je domaća vrsta u prvome dijelu prednjačila u broju udaraca iz kuta, Gruzija je imala više onih koji su uspjeli zaprijetiti protivničkom vrataru i rezultatu. Pokušavali su redom AnanidzeKvirkveliKaladze, Lobzhanidze i Daušvili, no niti jedan nije pronašao put prema mreži.

S druge strane, vratar Revišvili najteži je posao imao u 36. minuti kada je iz prekida po golu pucao Laizans. Domaći su tako uzvratili na najzreliji gruzijski napad, onaj iz 32. minute kada se obranom istaknuo Vanins.

Latvija je u drugu polovicu dvoboja ušla ofenzivnije orijentirana ne bi li što prije stigla do pogotka i tako izbjegla moguću nervozu na kraju. U 50. minuti Revišvili brani udarac Rudnevsa, a nakon te promašene prilike domaći su se nogometaši istaknuli tek s nekoliko grubljih prekršaja u nizu. Nakon jednog takvog Kvirkveli puca po golu, ali i dalje ništa od promjene rezultata.

Do pogotka gostiju oba su sastava ubilježila još jednu izgledniju priliku, no i u 69. i u 71. minuti vratari izlaze kao pobjednici. Gruzija je do svog pogotka stigla u 74. minuti, za veliko gostujuće slavlje zabio je David Siradze, a zabrinjavajuće je po domaći sastav djelovao daljnji pritisak Gruzijaca. Prijetnje su stizale uglavnom iz prekida, no Latvija nije imala niti toliko od igre.

Na svoju sreću Latvija je uspjela ponoviti gruzijski scenariji od prije nekoliko dana te je do pogotka došla na samom kraju susreta. Igrala se 92. minuta kada je za 1:1 poentirao Cauna.