Hrvatima pobjede, novi poraz CSKA

Ante Zovko • četvrtak, 28.10.2010.

U četiri večerašnja preostala euroligaška susreta nastupila su i trojica hrvatskih košarkaša. Ante Tomić odigrao je odličnu partiju u pobjedi svog Real Madrida, dok je Damir Markota bio jedan od autora velikog preokreta u Milanu. U najzvučnijoj utakmici Panthinaikos je nanio drugi poraz moskovskom CSKA-u.

U španjolskom dvoboju skupine B Real Madrid nanio je uvjerljiv poraz Unicaji. U prvoj pobjedi domaćina, 68:56, naš centar Ante Tomić je za 20 minuta upisao je osam koševa, 14 skokova i dvije asistencije.

Gosti su dobili prvo četvrtinu minimalno (17:18), gusto je bilo i pri odlasku na poluvrijeme (34:32), ali je Real prelomio susret u nastavku povećavši prednost na +10. Razlika je rasla, a najveća je bila u 38. minuti nakon Tomićeva polaganja za 68:49. Real se potom opustio, a gosti to koriste kako bi ublažili poraz.

Felipe Reyes je bio najučinkovitiji u redovima Kraljevskog kluba. Za 25 minuta ubacio je 17 koševa i dodao osam skokova. S druge strane to je bio Berni Rodriguez sa 16 koševa i pet asistencija.

Panathinaikos je u reprizi lanjskog finala u Ateni nanio drugi poraz moskovskom CSKA-u, 74:60. Kao i u španjolskom dvoboju, momčadi su bile rezultatski poravnane do poluvremena (31:31). Međutim, Grci treću četvrtinu dobivaju s 27:16, što se pokazalo odlučujućom prednošću pred zadnji period, koji je opet pripao domaćima.

Za drugi poraz Vujoševićeve ekipe kod domaćina su najzaslužniji Drew Nicholas (18 koševa) i Romain Sato (17). Bivši Cibos Jamont Gordon vukao je Ruse s 20 poena, pet skokova i četiri asistencije, ali zakazali su mu suigrači, pa tako nitko od njih nije upisao dvoznamenkasti broj koševa.

U jednoj od zvučnijih utakmica večeri Maccabi Tel Aviv brzo je riješio sve dvojbe protiv Žalgirisa i okončao utakmicu s 86:70. Već na poluvremenu bilo je 47:27, a ni manje popuštanje koncentracije domaćina u trećoj četvrtini nije donijelo preokret, pa su Izraelci dobili i posljednji dio za uvjerljivu pobjedu.

Za domaće Schortsanitis je za gotovo 22 minute ubacio čak 24 koša, i to bez ijedne trice, a Hendrix je dodao 14 koševa i devet skokova. Najraspoloženiji Litavac bio je Jankunas (17).

Nakon što su prošlog tjedna senzacionalno slavili u Moskvi, košarkaši milanskog Armani Jeansa prizemljeni su na domaćem terenu od slovenske Olimpije, 72:76. Talijani su bolje počeli, otišli na odmor s plus osam, povećali u trećoj četvrtini na +14 (46:32), ali su Slovenci serijom trica napravili veliki preokret u kojem je svoje prste imao i naš Damir Markota.

Ušavši u posljednji dio s prednošću 58:62, slovenski doprvak čuvao ju je do kraja, iako su domaći izjednačili u posljednjoj minuti. No, slobodna bacanja Jagodnika i polaganje za kraj Ožbolta osigurali su drugo slavlje nakon prošlotjedne drame protiv Efes Pilsena.

Markota je svoje 22 minute na parketu iskoristio je za devet koševa, četiri skoka i tri asistencije. Zoran Vrkić dobio je sedam i pol minuta, što je bilo dovoljno za dva poena. Najefikasniji Zmajčeki bili su Jagodnik i Ožbolt s 19 koševa, dok je prošlotjedni junak Kevinn Pinkney u 16 minuta ostao bez poena uz tek jedan pokušaj za tricu. Kod milanskog sastava 13 koševa je dao Jaaber.