Ukić torpedirao Lietuvos Rytas

Branko Barić • srijeda, 24.11.2010.

Sjajnu partiju odigrao je Roko Leni Ukić u šestom kolu Eurolige te se njemu trebaju pripisati najveće zasluge za novu pobjedu kojom se okitila momčad Nevena Spahije. Prokom se protiv Planinića i Lončara osladio svojom prvom pobjedom ove sezone, Siena je odnijela kući važne gostujuće bodove, a nastavlja se agonija Vujoševićevog CSKA...

SKUPINA A

Asseco Prokom - Himki 71:67 (12:12, 20:24, 16:12, 23:19)

Asseco Prokom prekinuo je ovosezonski euroligaški post i protiv Himkija upisao prvu pobjedu. Gosti su bolje otvorili susret i na krilima Sergeja Monje koji je u prvih 20 minuta ubacio 11 poena otišli na veliki odmor s prednošću 36:32. I početkom nastavka se vodi neizvjesna bitka, ruska momčad ode na četiri poena prednosti, domaćini ih stignu, i tako nekoliko puta.

U posljednjih deset minuta ulazi se s izjednačenih 48:48, ali tada domaći predvođeni sjajnim Ratkom Vardom pojačavaju ritam i u 33. minuti dolaze do svog najvećeg vodstva (58:50). Himki se uspijeva vratiti, u posljednju minutu ulaze sa zaostatkom od samo tri poena (67:64), ali novim poenima Varde Prokom dolazi do konačnih 71:67.

Reprezentativac Bosne i Hercegovine, koji je dio sezone 2008./09. proveo baš u Himkiju, postigao je 14 poena, od čega 12 u posljednjoj četvrtini. Pratili su ga Daniel Ewing s 13 te Filip Videnov s 12 poena. Na drugoj strani Keith Langford ubacio je 17 poena, dok je Monya dodao 14.

Što se tiče hrvatskog dvojca u ruskim redovima, Krešimir Lončar bio je solidan s osam poena (šut iz igre 4/7) u 13 minuta, dok se Zoran Planinić u 20 minuta nije uspio upisati u listu strijelaca (šut za dva 0/1, za tri 0/2), ali je skupio pet asistencija.

SKUPINA C

Lietuvos Rytas - Fenerbahče Ülker 75:81 (13:18, 23:22, 14:25, 25:16)

Neven Spahija vratio se u Vilnius kako bi preko svog bivšeg kluba, s kojim je u sezoni 2005./06. izborio Top 16 Eurolige, došao do pete pobjede u natjecanju ove sezone. To je i učinio, i to ponajviše zahvaljujući kapetanu hrvatske reprezentacije Roku Leniju Ukiću koji je ubacio 24 poena i briljirao u segmentu za koji su mnogi kritičari smatrali njegovom najslabijom točkom - šutom za tri poena. Roko je pogodio pet trice iz sedam pokušaja, od čega četiri u prvom dijelu i trasirao put ka pobjedi svojoj momčadi.

"Znali smo što moramo napraviti"

"Krasan je osjećaj vratiti se u ovu dvoranu i pobijediti", izjavio je bivši hrvatski izbornik nakon pobjede nad klubom s kojim je u sezoni 2005./06. osvojio litavsko prvenstvo i baltičku ligu, a u Euroligi dogurao do Top 16 faze. "Danas smo bili bolji od domaćina i to zato što smo od početka do kraja znali što moramo napraviti. Odigrali smo perfektnu utakmicu ako izuzmemo posljednje tri minute."

Spahija misli da je Lietuvos Rytas odlična ekipa i da bi mogli napraviti odlične rezultate: "Jasikevičius je veliko pojačanje za ovu momčad i mislim da će biti još jači kad se vrati Kenan Bajramović".

Fenerbahče je bolje ušao u susret i u petoj minuti poveo 12:6 nakon trice Marka Tomasa, kojom je hrvatski reprezentativac ubilježio i 15. uzastopnu euroligašku utakmicu u kojoj je postigao bar jednu tricu. Početkom druge četvrtine gosti su imali 23:16, ali tada Lietuvos Rytas radi seriju 11:0 i nakratko preuzima vodstvo. Zahvaljujući poenima Ukića Fener ponovno preuzima kontrolu i na poluvrijeme odlazi s vodstvom 40:36.

Treća četvrtina u potpunosti je pripala gostima koji bježe na velikih 15 poena razlike, a početkom četvrtine na semaforu je i najveća razlika na utakmici - 70:53. Pitanje pobjednika već je tu bilo riješeno, a domaćini su konačnu razliku uspjeli tek smanjiti na konačnih 81:75.

Pored Ukića, koji je deveti put zaredom ubacio dvoznamenkasti broj koševa u euroligaškom susretu, istaknuo se i Oguz Savas sa 16 poena i pet skokova. Marko Tomas je u 20 minuta ubacio četiri poena uz tri asistencije. U momčadi Aleksandra Trifunovića, koji i dalje ne može računati na Kenana Bajramovića, najefikasniji je bio Martinas Gecevičius sa 16 poena, dok je legenda europske košarke Šarunas Jasikevičius ubacio 12 poena uz osam asistencija.

Cholet - Montepaschi Siena 61:70 (18:14, 17:19, 12:14, 14:23)

Montepaschi je kod Choleta upisao važnu gostujuću pobjedu, a Kšištof Lavrinovič u tom pothvatu sudjelovao je s 23 poena, osam skokova, deset pretrpljenih osobnih pogrešaka i valorizacijom 36. Cholet je i u ovaj susret prenio agresivnost u napadačkom skoku iz prošlog kola, pa je zahvaljujući razlici 13-0 u tom segmentu na poluvremenu imao vodstvo 45:39. U nastavku su gosti iz Siene uspjeli malo iskontrolirati taj skok, pa je mogla doći do izražaja razlika u kvaliteti koja ipak postoji između ove dvije momčadi.

Presudna je bila serija 6:0 krajem posljednje dionice kojom Montepaschi dolazi do 64:55 i rješava pitanje pobjednika.

Uz spomenutog Lavrinoviča, dvoznamenkast u redovima pobjednika jedino je još bio Bo McCalebb s 14 poena i pet asistencija. Kod Choleta najraspoloženiji su bili Antywane Robinson s 15 i Sammy Mejia s 14 poena.

SKUPINA D

Armani Jeans Milano - CSKA 71:65 (11:16, 20:12, 17:17, 23:20)

CSKA Duška Vujoševića nikako da naniže nekoliko dobrih rezultata, a poraz u Milanu sveo je izglede za prolazak u drugi krug na čistu teoriju. Milano je nakon dramatične završnice došao do treće pobjede, druge nad ruskom momčadi, te tako praktički jednom nogom zakoračio u Top 16. Junak susreta je Ibby Jabber, koji ne samo da je zabio 18 poena, nego je i deset sekundi prije kraja pri rezultatu 64:64 postigao tešku tricu preko ruke Jamonta Gordona.

Vujošević je nakon toga zvao minutu odmora kako bi njegova momčad izvela loptu u protivničkoj polovici, no domaćini odmah rade osobnu pogrešku na Šiškauskasu, koji pogađa tek jedno od dva slobodna bacanja. Hawkins na drugoj strani pogađa oba bacanja i susret završava rezultatom 71:65.

Pored Jabbera, odličnu partiju pružio je i Stefano Mancinelli s 15 poena i osam skokova, dok je na drugoj strani Jamont Gordon ubacio 16 koševa.