Velika partija Baraća u Tel Avivu

Ante Zovko • četvrtak, 25.11.2010.

Novo veliko izdanje Stanka Baraća nije pomoglo Caji da izbjegne poraz u Tel Avivu. Velimir Perasović uzvratio je Olimpiji za poraz u Ljubljani, a njegov Efes Pilsen iskoristio je iznenađujući poraz Panathinaikosa na vlastitom terenu protiv Valencije.

Skupina A

Maccabi Tel Aviv - Caja Laboral 81:70
(21:15, 17:17, 17:19, 26:19)

Vezane vijesti

Stanko Barać odigrao je izvanrednu utakmicu za svoju Caju, ali to nije bilo dovoljno da se izbjegne četvrti poraz u Tel Avivu od vodećeg Maccabija. Barać je za nešto više od 31 minute 18 puta poentirao (šut za dva 8/11), ostvario 13 skokova, četiri blokade te ukrao tri lopte. Caja je tako ostala na četvrtoj poziciji, a za prolaz će se boriti s Himkijem Lončara i Planinića.

Caja je držala priključak do početka zadnje četvrtine, a onda su Izraelci otišli na 61:51. Najviše što su se Barać i suigrači približili bilo je u 35. minuti (66:60), ali Maccabi je preiskusan da bi ispustio takvo vodstvo te ga je do kraja još i povećao.

Na žalost našeg centra, jedinu pravu podršku imao je u San Emeteriu (21 poen, šest skokova) i Teletoviću (15 poena, šest skokova). Maccabijeve uzdanice puno su bolje rasporedile statistiku, a s 18 poena prvo ime bio je Eliyahu. 14 je dodao Pargo, a 12 Eidson.

Partizan - Žalgiris 68:62
(23:14, 21:15, 10:14, 14:19)

Partizan je napravio veliki korak prema drugom krugu Eurolige. U Pioniru je pao izravni konkurent Žalgiris s kojim Beograđani sada imaju isti omjer, 4-2. Vodio je Partizan od početka i lagano povećavao prednost. U paklu Pionira već je nakon prve četvrtine bilo 23:14, a na kraju poluvremena pobjegli su na +15.

Četiri minute bez litavskog koša Partizan koristi za 50:29. Litavci su se uspjeli probuditi i mučenje srpskog predstavnika s rotacijama iskoristili za smanjenje na 54:43. No, Dragan Milosavljević potegnuo je kad je najviše trebalo, postigao je osam poena u zadnjoj četvrtini uključujući tricu za +15. Novu fazu napadačke neinspiracije s domaće strane Litavci su iskoristili kako bi tek ublažili poraz.

Milosavljević je odigrao ponajbolju utakmicu od dolaska u klub i zabio 19 poena, a jedini dvoznamenkast uz njega bio je Lafayette (12), dok je Gist imao devet poena i osam skokova. Mirza Begić 19 je puta pogodio za Žalgiris, a Jankunas je ugrabio 11 skokova (10 obrambenih).

Skupina D

Panathinaikos - Valencia 69:73
(22:22, 17:15, 18:11, 12:25)

Valencia je priredila veliki šok za 12.000 duša u dvorani Panathinaikosa i pokvarila im klupski jubilej, 500. utakmicu u Euroligi. Zeleni su u prve tri četvrtine kontrolirali utakmicu, u posljednji dio ušli s 57:48 i sve je izgledalo kao da će grčki prvak odnijeti rutinsku pobjedu.

No, Španjolci nisu rekli zadnju riječ i serijom 10:2 došli na 59:58 te najavili neizvjesnu završnicu. 15 sekundi prije kraja Pao je imao napad za pobjedu, ali pod pritiskom su napravili "zadnje polje", a De Colo je 1,5 sekundu prije kraja zapečatio pobjedu s dva slobodna bacanja.

Romain Sato istaknuo se u grčkim redovima s 19 poena, ali i pet izgubljenih lopti, dok je Diamantidis zadržan na 10 poena. S druge strane, Nando De Colo ubacio je 14, a Savanović i Claver 12.

Efes Pilsen - Union Olimpija 84:78
(22:16, 14:19, 16:19, 32:24)

Efes Pilsen Velimira Perasovića iskoristio je Panathinaikosov kiks i uzvrativši Olimpiji za poraz u Ljubljani izjednačio se s dvjema momčadima na vrhu skupine D s omjerom 4-2 s dobrim šansama za prolaz u Top 16.

Slovenski doprvak opet je dobro namučio Perasovićeve trupe. U trećoj četvrtini Slovenci su ostavili Rakočevića bez poena i došli do prednosti 46:54. No, Turci tada rade seriju 6:0 i vraćaju se pred kraj četvrtine. Perasović je u posljednjem periodu naredio agresivniju obranu, a njegovi igrači su zabili četiri uzastopne trice i otišli na nedostižnu prednost.

Nikola Vujčić dobio je 12 minuta i u tom razdoblju zabio pet poena (šut 1/4 za dva, 3/4 s linije slobodnih) te ostvario dva skoka i dvije asistencije. Pet je Efesovih igrača završilo s više od 10 poena, a najefikasniji je bio Lawrence Roberts s 14.

Damir Markota na parketu je bio 22 i pol minute te ubacio 11 poena uz tri skoka i tri asistencije. Zoran Vrkić nije ulazio u igru. Najučinkovitiji Zmajček bio je Kenny Gregory sa 16 poena i šest skokova.