Maccabiju Top 16, poraz Tomića u Malagi

Vedran Babić • petak, 03.12.2010.

Utakmice skupine A i B u Euroligi ovog četvrtka donijele su nam tri domaće pobjede i jednu gostujuću. Maccabi je u Kaunasu izborio Top 16, Olympiacos se osvetio Broseu, a Unicaja i Lottomatica su slavili protiv Reala odnosno Spiroua.

Skupina A

Košarkaši Maccabija napravili su golemi dio posla u Litvi. Na gostovanju kod Žalgirisa u Kaunasu slavili su 71:68 i tako poboljšali svoj omjer na 6-1, čime su izborili Top 16, ali su i stigli vrlo blizu osiguravanju prve pozicije u skupini. Utakmica je bila vrlo ujednačena i ni jedna momčad se nije uspjela odlijepiti na opipljiviju razliku, a na kraju se kao ključan segment pokazao broj izgubljenih lopti kod domaćih (28 naspram 11 Maccabija)

Tek je u posljednjoj četvrtini Žalgiris poveo s osam razlike (62:54) i činilo se kako će ipak doći do pobjede, no s nekoliko izgubljenih lopti u važnim trenucima brzo je ispustio konce igre. Minutu i pol prije kraja još uvijek je vodio 66:61, ali sa šest uzastopnih koševa Izraelci su se našli u minimalnoj prednosti.

Na drugoj strani Pocius vraća Žalgiris u vodstvo, a deset sekundi prije kraja Eidson pogađa tek treću tricu Maccabija u susretu. U idućem napadu domaćih došlo je do nesporazuma između Delininkaitisa i Begića i lopta je završila izvan granica terena, što je praktički potvrdilo pobjedu gostiju i treći poraz domaćina.

Trostruka izjednačenost

Gledajući statističke podatke na utakmici Olympiacosa i Brosea, naletjeli smo na nekoliko zanimljivih stvari. Naime, oba kluba su imali identičan broj ukradenih lopti (6), izgubljenih lopti (11) i asistencija (14), no zato je grčki sastav bio bolji u segmentu šuta za dva i za tri te u skoku (46-35), što je bilo i više nego dovoljno za komfornu pobjedu.

Udarne snage peterostrukog europskog prvaka bili su Sofoklis Schortsanitis (22 koša, 6 skokova) i Doron Perkins (20 koševa, 7 skokova) dok su u sastavu Žalgirisa čak četvorica igrača postigla po deset koševa.

Skupina B

Olympiacos je dočekao večer osvete Broseu. Nakon što je doživio neugodan poraz u Njemačkoj u drugom kolu, klub iz Pireja je na svom parketu odigrao puno bolju utakmicu i upisao petu pobjedu (86:69). Gosti su solidno krenuli u utakmicu i poveli 16:11, ali na poluvrijeme su otišli s minusom od 14 koševa (48:34).

Do kraja utakmice Olympiacos je rutinirano održavao svoju prednost i Broseu nije dopustio da se primakne na manje od 11 koševa razlike. Domaćina su predvodili Loukas Mavrokefalides (16 koševa, 8 skokova) i Ioannis Bourousis (12 koševa, 12 skokova), a dobre partije pružili su još Vassilis Spanoulis (16) i Theo Papaloukas (10).

Ante Tomić

U porazu njegova Reala protiv Unicaje naš Ante Tomić postigao je deset poena (5/8 za dva) za 23 minute igre uz tri skoka i jednu ukradenu loptu.

U španjolskom derbiju Unicaja je kod kuće sa 75:71 porazila madridski Real i tako se izjednačila s njim na ljestvici s omjerom 4-3. Tri četvrtine gosti su imali inicijativu, a krajem tog perioda vodili su i s deset razlike. U 36. minuti imali su šest koševa viška (69:63), ali to im nije bilo dovoljno.

Pred 11 tisuća svojih navijača Unicaja je iskoristila crnu rupu Reala i serijom 12:2 stigla do vrijedne pobjede, ponajviše zahvaljujući preciznim slobodnim bacanjima svog najboljeg strijelca Saula Blanca (17). Prvo ime gostiju bio je Sergio Llull sa 16 koševa.

I konačno, Lottomatica je također upisala četvrtu pobjedu porazivši Spirou 95:83 uz 27 koševa Dariusa Washingtona. Gosti su se dobro držali punih 30 minuta i u zadnji period ušli poravnati (66:66), ali su u završnici pali i Rimljani su to vješto iskoristili.