Mravi uzeli skalp euroligaša

Ivor Krapac • nedjelja, 05.12.2010.

Košarkaši Zagreba CO proslavili su veliku gostujuću pobjedu u desetom kolu NLB lige. Predvođeni Lukom Žorićem, Alexom Renfroeom i Damirom Mulaomerovićem, Mravi su u Ljubljani iznenadili Union Olimpiju i time stvorili veliku gužvu na vrhu ljestvice...

Iako je Union Olimpija bila veliki favorit i dosad bez krivog koraka na domaćem parketu u NLB ligi (5-0), Zagreb CO nije bio bez ambicija na gostovanju u Ljubljani. Raspoloženje im je popravila prošlotjedna pobjeda u gradskom derbiju protiv Cedevite, u prvoj utakmici s Mladenom Erjavcem na dužnosti glavnog trenera, a iako se u međuvremenu dogodio europski poraz od češkog Prostejova, pokazalo se da to nije previše poljuljalo samopouzdanje Mrava. Na gostovanju kod ove sezone jako dobrog euroligaša odigrali su odličnu utakmicu i slavili s 82:75.

Ovakav ishod ogleda u Ljubljani značio je poravnanje čak sedam momčadi koje predvode ljestvicu s omjerom 6-4, a među njima je i Zagreb. Dosad se nije odvojio baš nitko, dok priključak s vrhom drže još četiri momčadi s omjerom 5-5.

Odluka je pala u gustoj završnici. Nakon što su u posljednju četvrtinu ušli s minusom od 59:52, Mravi su se prvo primaknuli, a potom s dvije trice Damira Mulaomerovića u kratkom razdoblju okrenuli na 76:71. Ljubljančani su u nastavku vratili nadu smanjenjem na 78:75 na ulasku u posljednju minutu, no uz mirnu ruku Luke Žorića iz slobodnih bacanja, četiri od četiri s crte, prednost je ostala na strani Erjavčeve momčadi, za konačnih +7.

Olimpijino toplo-hladno

Dosadašnji tijek sezone Union Olimpije u NLB ligi pokazuje da ih očito jako iscrpljuju euroligaške pobjede. Četiri puta nakon što su slavili u najjačem klupskom kontinentalnom natjecanju, nekoliko dana kasnije dogodio bi im se poraz u regionalnom društvu - tom nizu pridružili su i Zagrebaši, uz bitnu razliku da su Ljubljančani ovog puta izgubili kod kuće.

Prethodni protivnici koji su se osladili nakon euroligaških pobjeda Zdovčeve momčadi bili su Cibona, Hemofarm i Cedevita.

U prve dvije četvrtine Ljubljančani su uglavnom držali prednost na svojoj strani, najviše kod 26:16 rano u drugoj dionici. No, Mravi su se nekoliko puta vraćali, u prvih deset minuta predvođeni Žorićem, koji je u tom razdoblju ubilježio 11 od 16 poena svoje momčadi, a kasnije s Mulaomerovićem i Alexom Renfroeom.

Za nešto više, nedostajali su poneki pogođeni dalekometni šut Damira Rančića (0/3 za tricu u prvom poluvremenu) i bolje izdanje Krune Simona, koji u prve dvije četvrtine nije zabio iz igre, samo jednom iz slobodnih bacanja. Na poluvrijeme se otišlo s 40:33 za Olimpiju.

Po povratku na parket Ljubljančani su odigrali najgorih šest minuta u cijeloj utakmici, mlako u obrani i s puno problema u napadu u probijanju Zagrebove zone, koja ih je dosta mučila i u drugoj donici. Mravi su to iskoristili s mini-serijom od 6:0 za preokret na 48:47, prvo vodstvo nakon ranih 3:2, a taj nalet je krasnim zakucavanjem lijevom rukom u kontri začinio Alex Renfroe, koji je u ovoj utakmici podsjetio na bolja prošlosezonska izdanja Jamonta Gordona u Ciboninom dresu.

Ipak, u nastavku četvrtine Zagrebaše je u krivom smjeru odvelo nekoliko izgubljenih lopti u kratkom razdoblju. Goran Jagodnik je to naplatio s pet uzastopnih poena u preokretu na 52:48 za domaćine, dok se u nastavku pridružio Kevin Pinkney, kojeg je Jure Zdovc odmarao u prve dvije četvrtine. Pinkney je sa sedam poena u minutu i pol vukao Olimpiju do 59:52 na ulasku u posljednju dionicu.

Rano u završnoj četvrtini Mravi su se primaknuli mini-serijom od 5:0 (Žorić i trica Babića) za smanjenje na 62:59, dok su košem i dodatnim bacanjem Renfroea u 35. minuti stigli još bliže, na 66:64. Potom je palicu preuzeo dotad gotovo nevidljivi Simon, uz tricu i polaganje u tranziciji za preokret na 69:68, a nakon trice Mulaomerovića za Zagrebovih 73:71, prve od dvije uzastopne, domaći se više nisu vraćali u vodstvo.

Žorić je predvodio Zagreb s 28 poena i devet skokova, dok se Renfroe istaknuo double-doubleom, 17 poena i 11 skokova, a dodao je i šest asistencija. Mulaomerović se pridružio sa 16 poena.

Najefikasniji igrači domaćina bili su Sašo Ožbolt (15 poena), Marque Perry (12) i Kevin Pinkney (11). Damir Markota upisao je osam poena (šut 2/8) i šest skokova.