Mirza Seferagić • četvrtak, 09.12.2010.

U Skupini A Caja Laboral je bila bolja od BC Khimkija dok su u skupini B Real Madrid i Unicaja bili bolji od Lottomatice odnosno Olympiacosa. Dodamo li ovome i slavlje Barcelone protiv Fenerbahčea u skupini C, može se reći da je ovo bila sjajna večer za španjolske predstavnike. Jedini naš igrač koji je odigrao vrlo dobru partiju večeras bio je Zoran Planinić.

Skupina A

Maccabi Electra - Partizan 76:62 (23:11, 19:13, 18:16, 16:22)

Izraelci su odlično otvorili susret te su brzo poveli s 11:2, a u 9. minuti je ta prednost narasla i do +14 (23:9) te su domaći tako pokazali gostima iz Beograda da ovo za njih neće biti vrlo ugodna večer.

Nakon 23:11 u prvih deset minuta domaći su na trenutak posustali te su dopustili prbiližavanj gostima na samo -6 (19:25), no domaći su se brzo podigli te su na krilima Liora Eliyahua i Chucka Edisona otišli i na +20 (42:22), a na odmor se otišlo s prednošću Maccabija od 42:24.

Jedina promjena početkom drugog dijela bila je povećanje vodstva Izraelaca do najvećih +26 (54:28), a gosti su početkom posljednje četvrtine uspjeli tek malo smanjiti taj zaostatak, no sjajna igra Maccabija nije im dala puno šansi za nešto više. Zaslužena pobjeda Maccabija, a to im je bila sedma u osam odigranih susreta dok je Partizan sada na omjeru 4-4. Gosti su imali i 18 izgubljenih lopti u ovoj utakmici.

Domaće su predvodili Eliyahu (16 poena), Jeremy Pargo (14 poena) i Edison (13 poena, devet skokova i četiri asistencije) dok su kod gostiju najbolji bili James Gist sa 14 poena i pet skokova, Curtis Jellerrs s 13 poena, četiri asistencije i četiri osvojene lopte te Jaka Klobučar s 11 poena.

Caja Laboral - BC Khimki 89:81 (27:20, 20:17, 25:18, 17:26)

Bila je ovo jedna od lakših pobjeda Caje Laboral u ovoj sezoni Eurolige, a u nekoliko su navrata imali i prednost od 17 poena razlike te su u posljednjoj četvrtini malo popustili te su gosti uspjeli barem ublažiti ovaj težak poraz.

Kod domaćih se najviše istaknuo Mirza Teletović s 23 poena, a odlični su bili i David Logan (17 poena) te Fernando San Emeterio sa 14 poena i sedam skokova. Naš Stanko Barać je za 23 minute na terenu ubacio četiri poena i tri skoka.

Kod Rusa se najviše istaknuo Keith Langford s 19 poena, a po 17 poena i po šest skokova dodali su naš Zoran Planinić i Sergej Monya. Krešimir Lončar je za 18 minuta postigao osam poena.

Španjolci su sad na omjeru od 3-5 dok su Rusi još uvijek ispred njih s omjerom 4-4.

Asseco Prokom - Žalgiris 69:72 (13:20, 21:13, 15:16, 20:23)

U ovoj vrlo neizvjesnoj utakmici slavili su Litavci u uzbudljivoj završnici. Nakon početne prednosti gostiju, domaći uzvraćaju u drugoj četvrtini, a do kraja utakmice se mogla vidjeti vrlo ravnopravna borba dvaju podjednakih momčadi.

U posljednjoj minuti domaći su poveli košem jednog od svojih najboljih igrača večeras, Daniela Ewinga, no Amerikanac se na kraju pretvorio u tragičara jer je, nakon pogotka Pauliusa Jankunasa za 70:69 gostiju, promašio polaganje u idućem napadu, a gosti su to iskoristili preko Martynasa Pociusa koji polaže za konačnih 72:69.

Kod Prokoma su najbolji bili Ratko Varda s 25 poena (šut 11/15) i osam skokova te spomenuti Ewing s 20 poena i devet asistencija dok su Litavce predvodili Pocius sa 16 poena te Travis Watson s, također, 16 poena i pet skokova. Poljaci su ovim porazom još malo pogoršali svoj omjer koji je sada na 2-6 dok Žalgiris sada ima 5:3.

Skupina B

Real Madrid - Lottomatica 72:50 (14:11, 16:11, 24:17, 18:11)

Španjolci su polako ali sigurno lomili otpor Lottomatice koja je na kraju postigla tek 50 poena što je pravi pokazatelj kakvu su obranu odigrali igrači iz redova Reala.

Najveća prednost domaćih stvorena je u drugom dijelu te su nakon toga mogli mirno privesti utakmicu kraju, a Talijani su utakmicu završili s 22 izgubljene lopte i postotkom šuta od 33 % za dva (13/39) te 23 % za tri poena (4/17).

Sergio Llull kod pobjednika je postigao 14 poena, a dobar je bio i Jorge Garbajosa s 11 poena. Naš Ante Tomić je za 17 minuta na parketu ubacio osam poena (šut 4/10) te je uhvatio pet lopti.

Goste je predvodio Luigi Datome s 12 poena i pet skokova, a solidan je bio i Ali Traore s deset poena i pet skokova dok je jedan od njihovih najboljih igrača, Darius Washington, utakmicu završio s ukupnim šutom od 1/9.

Realu je ovo bila peta pobjeda u osam susreta dok je Lottmatica sada na omjeru 4-4.

Unicaja - Olympiacos 76:74 (17:17, 25:20, 20:13, 14:24)

Unicaja je umalo uspjela propustiti pobijediti u ovoj utakmici iako su nakon dvije minute igre u posljednjoj četvrtini imali prednost od +17 (67:50), no Grci potom rade nevjerojatnu seriju od 21:2 te prelaze u vodstvo (71:69).

Domaći su ipak u posljednjoj minuti uspjeli preokrenuti rezultat serijom slobodnih bacanja te su tako ipak došli do pobjede. Sjajnu je utakmicu odigrao Saul Blanco postigavši 21 poen, a dobri su bili i Roderick Blakney s osam poena, šest asistencija i pet skokova te Joel Freeland s 12 poena i sedam skokova.

Grke je predvodio Miloš Teodosić s 20 poena dok je Spanoulis dodao 19 uz pet asistencija, a Zoran Erceg upisao je 15 poena uz pet skokova.

Nakon ove utakmice obje ekipe imaju isti omjer od pet pobjeda i tri poraza.