Himki izgubio šanse, Fenerbahče potopljen

Ante Zovko • četvrtak, 16.12.2010.

Druga večer devetog kola Eurolige bila je za hrvatske košarkaše za zaborav. Planinić i Lončar izgubili su šanse za Top 16 i usput tamo pogurnuli Stanka Baraća. Fenerbahče je doživio pravi potop u Sieni bez ozlijeđenog Roka Ukića.

Skupina A

Maccabi Tel Aviv - Himki 80:76
(18:15, 12:22, 29:18, 21:21)

Krešimir Lončar i Zoran Planinić porazom svog Himkija u Tel Avivu oprostili su se od nada za drugi krug. Zato su izraelsku pobjedu jedva dočekali Partizan i Caja Laboral Stanka Baraća koji su tako osigurali svoje mjesto u Top 16.

Rusi su se u drugoj četvrtini odvojili serijom 24:3 na 33:20, ali je Maccabi do poluvremena smanjio na 37:30 i serijom 19:5 u trećem periodu poveo 59:55. U 37. minuti Himki je zaostajao devet poena, Raul Lopez vratio je nadu s dvije trice, ali na kraju se nije mogao okrenuti zaostatak.

Lončar je za 26 minuta ubacio 13 poena (4/6 za dva, 1/4 za tri, 2/2 s crte) uz četiri skoka i jednu asistenciju. Planinić je dobio isto toliko minuta, a ubacio je deset poena (1/3 za dva, 1/3 za tri, 5/8 slobodna) uz osam skokova i četiri asistencije. Najučinkovitiji u gostujućim redovima bio je Langford s 20 poena. Kod domaćih Pargo je ubacio 18, Pnini 15, a Schortsanitis 13.

Skupina C

Montepaschi - Fenerbahče 94:65
(27:14, 22:16, 23:19, 22:16)

"Hrvatski" Fenerbahče, večeras bez ozlijeđenog Roka Ukića, htjet će što prije zaboraviti utakmicu u Sieni. Spahijini izabranici od početka nisu mogli držati korak s domaćima i katastrofalan rezultat je bila logična posljedica.

Rupa koja je nastala Ukićevim neigranjem bila je očita od početka pa su Talijani postupno gradili prednost. Već su u prvoj dionici stekli dvoznamenkastu prednost, a na poluvrijeme su otišli s 49:30. Moss, Kšištof Lavrinovič i McCalebb su vodili Sienu do +28 protiv nemoćnih Turaka, a završnica je bila tek puka formalnost u kojoj je Spahijina momčad tek uspjela izbjeći poraz od 30 razlike.

McCaleb je predvodio gaženje gostiju s 22 poena, Moss je pridodao 15, a Lavrinovič 10 i 11 skokova. Marko Tomas je za 29 i pol minuta sudjelovao u porazu s 11 poena i dva skoka i asistencije, a po broju poena s njim je bio izjednačen drugi brat Lavrinovič, Darjuš.

Lietuvos Rytas - Barcelona 88:87
(19:13, 21:21, 20:21, 32:28)

Pravu dramu priredili su košarkaši litavskog predstavnika svojim navijačima protiv europskog prvaka i umalo ostali bez, činilo se, sigurnog slavlja. Iako je u nekoliko navrata imao i dvoznamenkastu prednost, kao +12 u početkom zadnje četvrtine, Lietuvos je sam sebi zakomplicirao život i ušao u posljednje trenutke u neizvjesnost.

Minutu prije kraja, kod plus sedam za Litavce, Barcelona je preko Vasqueza i Lakoviča došla na 85:83. Šarunas Jasikevičius držao je svoje u igri s tri slobodna bacanja, ali je Rubio u zadnjoj sekundi mogao donijeti produžetak. Pogodio je dva, promašio treće, a Litavci su skokom osigurali pobjedu. Sada im treba pobjeda u Draženovu domu te slavlje Fenerbahčea protiv Choleta.

Junak Jasikevičius s 11 poena i 10 asistencija podsjetio je na svoje najbolje dane. Najraspoloženiji su mu suigrači bili Bjelica (19 poena, šest skokova) i Bajramović (15 koševa, šest skokova). Vasquez je briljirao kod Barcelone s 27 poena i devet skokova.

Skupina D

Armani Jeans - Valencia 60:75
(11:14, 16:18, 16:24, 17:19)

Valencia je na parketu izravnog konkurenta za prolazak u drugi dio natjecanja odnijela pobjedu kojom je zadržala nade za drugi krug i osigurala bolju međusobnu razliku poena (15-11), ali neće joj biti dovoljna da sama odlučuje o svojoj sudbini u posljednjem kolu protiv Olimpije. Armani će imati još teži zadatak, gostovanje kod Panathinaikosa.

Svetislav Pešić iznenadio je domaće s Jamesom Augustineom na petici koji nije igrao ove sezone zbog ozljede i snažnom obranom kojom su često prisiljavali domaće na brzoplete šuteve. Nakon što su se s poluvremena Španjolci vratiti s prednošću 27:32, u dvorani je nestalo struje i moralo se čekati dvadesetak minuta. Ni to nije pomoglo domaćima koji su potpuno izgubili kontrolu i u 27. minuti našli se u zaostatku 36:51. Domaći su počeli nerezonski šutirati, malo smanjili minus, ali Savanović, Claver i Martinez u posljednjim su minutama opet vratili Valenciju na +15 i osigurali bolju koš-razliku.

Jaaber se uklopio u slabo šutersko izdanje Talijana s 13 poena (1/5 za tricu), Mordente je ubacio 12, a Pečerov je promašio čak šest šuteva za tricu (1/7) za sedam poena. S druge strane, Rafa Martinez bio je puno uspješniji s 20 poena (za tricu 5/6), a De Colo se pridodao s 15.