Dinamo - Zagreb: Pjesnici "stali" nadomak cilja

Goran Pervan • subota, 03.03.2001.

Brojni i grlati "White Anglesi" (Snimio: Goran Pervan)

Bio je to doista derbi. No, također i vrlo neobičan susret. Zagreb je dokazao da više nije "vreća za napucavanje", vodili su "pjesnici" sa 2:0 već u 14. minuti susreta! Ali, i tu stali, izgubili koncentraciju i dopustili Dinamu da se otrijezni, izjednači, a potom i pobijedi...

I prije početka samog susreta u Maksimiru je bilo zanimljivo. Naime, na južnu tribinu stigli su Zagrebovi navijači White Anglesi, na žalost najmanje brojna prvoligaška navijačka skupina. Ovog puta izbrojali smo ih 21! No, nisu se dali, nego su i pjesmom i bijelim balonima bodrili svoje pulene, koji umalo da nisu iznenadili prvaka.

A zagrebaši su vjerojatno iznenadili i sami sebe kada su se našli u tako brzom vodstvu! Prvo se poslije kornera u 10. minuti najbolje snašao i rasparao mrežu snažnim udarcem nogom s nekoliko metara. Samo dvije minute kasnije vidjeli smo prekrasnu akciju Zagreba. Nakon nekoliko odličnih brzih dodavanja Lovrek je jednim udarcem probio plavu obranu, lopta je stigla do Štroka, a Zagrebov igrač ju je "sprašio" u još nesmirenu Butininu mrežu - 2:0!

Ali, Karačićeve snage kao da su tu i stale, čudeći se valjda sami sebi što imaju toliko vodstvo. Koncentracija je pala, a osveta je bila brza. Već u 14. minuti Šokota kupi jedan otpadak i smanjuje na 1:2. Tri minute kasnije Mujčin izvodi korner, a Čutura se ponovno pokazuje iznimno korisnim i sprema loptu u mrežu: 2:2! Zagreb je djelovao u tim trenucima doista nepovezano, a Dinamo je imao još nekoliko prigoda za pogodak.

Boško Balaban na pravom mjestu u pravo vrijeme (Snimio: Goran Pervan)

U nastavku su se bijeli konsolidirali i dobro držali u sredini. No, prilazi Dinamovom golu više nisu bili otvoreni. I ono što se moglo osjetiti već dobar dio utakmice - Dinamovo vodstvo - dogodilo se u 61. minuti, a strijelac je bio Balaban. Živnuli su tada i zagrebaši, ali "začina" odnosno izrađenih akcija nisu imali. Dinamo se, pak, malo zatvorio i opasno vrebao iz kontri. Udarac je oprobao i Dinamov Brazilac Oliveira, ali srećom po Zagrebov, Oliveria nije bio učinkovit.

I da sve završi uzbudljivo kao što je i bila utakmica pobrinuo se Zagrebov vratar Vatroslav Mihačić. On je već u sučevoj nadoknadi vremena izletio iz šesnaesterca ne bi li spriječio jednog osamljenog Dinamovog igrača. Ali, ga je i nepropisno zaustavio, pritom i uhvatio loptu rukom, te je i zasluženo zaradio crveni karton. Nepotrebno, pogotovo kad se zna da je Sandro Tomić još nedovoljno oporavljen, što znači da će Zagreb imati dosta muke s vratarima u srijedu u Kup susretu protiv Varteksa u Kranjčevićevoj! Na vrata je poslije Mihačićeva isključenja stigao Stavrevski, što mu nije prvi put, branio je već i u Osijeku, a tada je umalo i obranio jedanaesterac!

Na kraju bila je još jedna uzbudljiva situacija, u Dinamovom šesnaestercu pao je Pirić, i činilo se da ga je Leutar "pokosio", no sudac Kovačić je odmahnuo rukom i pokazao žuti karton Zagrebovom igraču. A poslije susreta su i zagrebaši priznali da jedanaesterca nije bilo.

Uzbudljiva utakmica, neočekivana događanja, ali očekivani rasplet. Dinamo je u prvenstvo krenuo sa dvije 3:2 pobjede, a Zagreb sa dva poraza. Što nam nudi sljedeći vikend?

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913