Premiership, 18. kolo, 18.12.2010, 13:45 h
Sunderland 1:0 Bolton
Bolton

Klasnić ušao, ali nije spasio

Ante Jukić • subota, 18.12.2010.

Sunderland i Bolton pružili su vrlo dobru predstavu u prvoj utakmici 18. kola Premier lige. Zahvaljujući pogotku Dannyja Welbecka do pobjede (1:0) su došli domaćini, koji su s ova tri boda na ljestvici preskočili svoje današnje protivnike.

U 18. kolo Premier lige današnjom su matinejom otvorili Sunderland i Bolton, dvije momčadi koje ove sezone igraju iznenađujuće dobro. Sunderland je u prethodnih 17 utakmica sakupio 24 boda, što mu je uoči ovog kola bilo dovoljno za sedmo mjesto, dok su gosti iz Boltona na Stadion Svjetlosti doputovali kao šestoplasirana momčad, s dva boda više od svog domaćina.

Prva ozbiljnija akcija na utakmica odigrana je u devetoj minuti, kada je Matthew Taylor probio desnu stranu obrane Sunderlanda i poslao opasnu povratnu loptu u sredinu. Udarac je uputio Kevin Davies, no domaća obrana uspjela je blokirati taj pokušaj i otkloniti opasnost. Samo nekoliko minuta kasnije javili su se i domaćini, točnije rečeno učinio je to Darren Bent, koji iz vrlo izgledne situacije šalje loptu preko grede.

Vezane vijesti

Nakon obećavajućeg starta, utakmica je uplovila u nešto mirnije vode. Igra se odvijala uglavnom na sredini terena, a svi pokušaji prema golu dolazili su dugačkih nabacivanja u šesnaesterac. Ovo prilično nezanimljivo razdoblje susreta prekinuto je u 32. minuti, kada je Sunderland stigao do vodstva. Prvi pokušaj domaćina, onaj Benta, Jussi Jaaskelainen je uspio zaustaviti, no na odbijenu loptu natrčao je Danny Welbeck i spasa za goste više nije bilo.

Veliku šansu za izjednačenje Bolton je imao netom prije odlaska na odmor, u 45. minuti, i zaista je nevjerojatno kako je Sunderland uspio preživjeti tu situaciju. Gosti su izveli korner, lopta dolazi do Zata Knighta, a ovaj sa samo nekoliko metara udaljenosti ne uspijeva svladati Craiga Gordona, čija je reakcija zaista bila sjajna. Sunderland je, tako, na poluvrijeme otišao s golom prednosti.

Odmah na startu drugog dijela Sunderland je jednostavno morao ostati s igračem manje, a zašto nije, zna samo sudac Chris Foy, koji nije drugim žutim kartonom "nagradio" start Leeja Cattermole na Johanu Elmanderu.

S obzirom da njegova momčad nikako nije uspijevala izvršiti veći pritisak prema golu domaćina, menadžer Boltona Owen Coyle posegnuo je za prvom izmjenom - u 63. minuti umjesto poprilično nevidljivog Martina Petrova u igru je ušao Ivan Klasnić.

Sve dvojbe oko pobjednika Sunderland je morao riješiti u 70 minuti. Bila je to odlična akcija domaće momčadi koja je obranu Boltona učinila pomalo smiješnom, no završni udarac Welbecka bio je za malo neprecizan, tako da je lopta odsjela na vratnici. Nakon te velike prilike, utakmica je ponovno živnula, i sve je upućivalo kako nas čeka zanimljiva završnica. U 80. minuti lijepo su na rubu šesnaesterca kombinirali Klasnić i Elmander, ali Šveđaninu je lopta u ključnom trenutku pobjegla, pa opasnosti za vrata Gordona nije bilo.

Puno opasnije, zato, domaći je vratar živio u 86. minuti, kada su iz jedne gužve gosti umalo došli do izjednačenja. Pokušao je najprije Robinson, odmah poslije njega i Cahill, ali lopta nikako nije uspijevala proći kroz "šumu" domaćih igrača. U 87. minuti u izglednoj je situaciji bio i Klasnić, no rezultat se nije promijenio - lopta je ponovno završila u bloku.

Iako su gosti u posljednjih nekoliko minuta preselili igru u šesnaesterac Sunderlanda, iako se Klasnić netom prije kraja ponovno našao u dobroj situaciji, domaćini su ipak sačuvali svoju mrežu, te na kraju upisali pobjedu koja im je donijela 27. bod u prvenstvu i izjednačenje s Tottenhamom na petoj poziciji. Bolton je, pak, ostao šesti, s jednim bodom manje.