Savanović sa sirenom za Top 16

Branko Barić • srijeda, 22.12.2010.

Odluka o posljednjem putniku iz skupine D u Top 16 Eurolige pala je u posljednjoj sekundi utakmice u Valenciji. Milano je doživio potop u Ateni, što je omogućilo Valenciji da pobjedom zauzme četvrtu poziciju u skupini. Do pobjede su na koncu i stigli, i to nakon sjajne trice Duška Savanovića sa zvukom sirene...

Power Electronics Valencia - Union Olimpija 78:77

Košarkaši Valencije tijekom posljednje četvrtine već su s jednom nogom bili eliminirani iz natjecanja, no dočekali su čudo nakon infarktne završnice. Olimpija, iako je odavno osigurala plasman među 16, odigrala je još jednu odličnu utakmicu i sredinom četvrte četvrtine imala velikih osam poena prednosti, no do kraja su uspjeli sve to prokockati. Domaćini su serijom 10-0 poveli 71:70 dvije minute prije kraja i digli dvoranu na noge, a prava drama tek je slijedila.

Pri rezultatu 73:72 za slovensku momčad Duško Savanović pogodio je težak šut iz okreta s istekom napada i ostavio 14.4 sekunde protivnicima za napad. Jere Zdovc pozvao je minutu odmora kako bi nacrtao svojim igračima akciju i omogućio im da izvedu loptu na suprotnoj strani igrališta. To je urodilo plodom budući da je Vlado Ilijevski neometan primio loptu ubačenu s bočne crte i položio za novo vodstvo gostiju. Na drugoj strani ostalo je dovoljno vremena da momčad Svetislava Pešića organizira napad - Omar Cook je pronašao Savanovića, no Kevinn Pinkney radi blokadu dostojnu pobjede. Brza osobna pogreška šalje Gregoryja na crtu slobodnih bacanja 1.3 sekunde prije kraja. Amerikanac promašuje prvo, nakon čega namjerno pokušava promašiti i drugo, no lopta se nesretno odbija u koš, pa je na semaforu 75:77. Pešić zove time-out nakon kojeg Cook izvodi loptu s bočne crte u napadačkoj polovici. Ponovno je tražio Savanovića, koji prima loptu na sedam metara od koša i prekrasnim šutom sa sirenom postavlja konačnih 78:77.

Pobjednike su predvodili Savanović, Cook i Rafa Martinez koji su ubacili po 14 poena, dok je Pinkney na drugoj strani ubacio 27 uz devet skokova. Naš Damir Markota u 28 minuta provedenih na parketu ubacio je tek dva poena uz šut za tricu 0/5 i ukupan šut iz igre 1/9..

Panathinaikos - Armani Jeans Milano 93:62

Milanu je trebala pobjeda u Ateni kako bi osigurao prolaz bez obzira na rezultat u Valenciji, no katastrofalna predstava u utakmici sezone i pobjednička trica Savanovića protiv Olimpije izbacili su talijansku momčad iz natjecanja. Pao je i bez ozlijeđenih Batistea, Marića i Nicholasa već u drugoj četvrtini došao do prednosti od 15 pogodaka razlike (44:29), a kad je u trećoj to naraslo na preko 20, u milanskom taboru znali su da ih samo Olimpija može spasiti. To se nije dogodilo, a grčka momčad do prvog mjesta u skupini stigla je s više nego uvjerljivih 93:62.

Petorica igrača iz domaće momčadi ubacila su dvoznamenkasti broj poena, a najviše među njima Stratos Perperoglou (14) i Kostas Kaimakoglou (12 uz deset skokova).

CSKA - Efes Pilsen 78:69

U jedinoj utakmici ove večeri koja nije odlučivala o putniku u Top 16 snage su odmjerili CSKA i Efes Pilsen. Ruska momčad u potpunosti je kontrolirala utakmicu i na koncu ubilježila treću pobjedu, što im nije pomoglo da izbjegnu posljednje mjesto u skupini D i isperu gorak okus koji su ostavili ove sezone u Euroligi. U konačnih 78:69 Jamont Gordon ubacio je 18, a Andrej Voronševič poen manje. U momčadi Velimira Perasovića, koja je s omjerom 5-5 zauzela treće mjesto u skupini, Igor Rakočević ubacio je 15 poena, dok je naš Nikola Vujčić ubacio devet poena.