Cedevita razveselila puna Sutinska vrela

Iz Sutinskih vrelaEdvard Burić • nedjelja, 16.01.2011.

Košarkaši Cedevite napokon su prekinuli niz poraza. I to protiv beogradskog Partizana, četverostrukog prvaka regionalnog natjecanja i sudionika ovosezonskog Topa 16 Eurolige. Završilo je 88:84 u odličnoj utakmici za Zagrepčane.

Cedevita je u 17. kolu NLB lige ugostila Partizan i odigrala jednu od boljih utakmica ove sezone. Od samog početka hrvatski predstavnik nametnuo je ritam koji mu odgovara, kontrolirao utakmicu, vodio i 18 koševa razlike (74:56) te na kraju razveselio puna Sutinska vrela.

Gosti su u Zagreb doputovali sa željom da nastave pobjednički niz. Ostvarili su pet pobjeda u nizu. Cedevita je pak, upisala tri ovogodišnja poraza i nikako si nije smjela dozvoliti četvrti uzastopni poraz koji bi ih sasvim udaljio od vrha.

NAVIJAČI

Vezane vijesti

Cedevitu je u utakmici s Partizanom podržavalo oko 2.000 navijača. Vrlo lijepa atmosfera u punoj dvorani "začinjena" je važnom pobjedom, a nasmijana lica i zadovoljni komentari koje smo imali prilike čuti po izlasku iz dvorane samo pokazuju da se u Podsusedu "rađa" nešto veliko. Pao je jedan od najboljih klubova Europe, sudionik Topa 16 Eurolige i možda je samo šteta što razlika nije bila veća s obzirom na poraz u Beogradu od osam koševa razlike (80:72).

Ova pobjeda još više dobiva na cijeni kada znamo da je Aleksandar Petrović isključen 4:34 do kraja prvog poluvremena zbog dvije tehničke pogreške. Domaći sastav nije imao naklonost sudaca, ali nećemo o tome.

Pogled na statistiku odaje da ni Corsley Edwards nije odigrao napadački vrhunsku utakmicu. Dijelom zbog odličnog čuvanja Partizanove centarske linije, a dijelom i zbog male minutaže (19 minuta) uzrokovane napravljenim (zarađenim) prekršajima.

Partizan je bolje ušao u utakmicu, poveo 2:0 i 4:2, ali od Wrightove trice (5:4) Cedevita preuzima vodstvo i više ne dozvoljava gostima iz Beograda da osjete kako je to imati rezultatsku prednost. Još je Jerrells izjednačio (7:7), a onda je krenula Cedevita.

Prvo Plaisted košem i realiziranim slobodnim bacanjem diže na 11:7, zatim Zagrepčani tricom Drapera odlaze na 19:11 i tjeraju gostujuću klupu na minutu odmora. Rudež zatvara četvrtinu za 23:15.

Drugih deset minuta bilo je izuzetno napeto, što zbog odlične igre, što zbog čak dvije tehničke pogreške Aleksandra Petrovića. I to u manje od dvije minute. Nećemo ulaziti u razloge tehničkih pogrešaka, ali dojma smo da je Aco puno mirnije vodio utakmicu nego što to obično čini. I svejedno zaradio isključenje. Očito je sve stvar kriterija.

DRUGA UTAKMICA WRIGHTA

Za Cedevitu je svoju drugu utakmicu odigrao Bracey Wright. Za 26 minuta postigao je 13 poena uz 4/11 iz igre i sva četiri realizirana slobodna bacanja. Imao je i jedan skok i jednu izgubljenu loptu. U sastavu još nema Marina Baždarića, a vanjska Cedevitina linija s Wrightom je ipak dobila dodatnu širinu. Kad se Amerikanac malo privikne, trebao bi pružati još bolje igre i barem malo olakšati posao Draperu kojeg protivnički igrači izuzetno agresivno napadaju i tako enormno iscrpljuju.

Cedevita je ipak lomila Partizan, održavala prednost i dobila prvo poluvrijeme 48:39. Odličan rezultat s obzirom na razvoj situacije na parketu.

Treći period bio je vrlo racionalan od strane našeg predstavnika, razlika se penjala do 60:43, a četvrtina završava 67:54. Kada je Cedevita odlično otvorila posljednju četvrtinu mislili smo da je gotovo. Na krilima Rudeža domaći sastav odlazi na 74:56, ali onda opet kreću gosti.

Raspoložen je Gist koji vuče Partizan sve do 74:69. Ipak, Cedevita je tu zaustavila goste iz Beograda i uspješno privela utakmicu kraju. U posljednoj sekundi Partizan je postigao tricu (Jaka Klobučar) i samo ublažio poraz (88:84).

Cedevitu je do pobjede predvodio ponovno odlični Dontaye Draper s 23 koša, šest osvojenih lopti i šest asistencija. Ipak, za pobjedu je trebala napadačka širina koju su osigurali Rudež s 14 i Wright i Plaisted s po 13 koševa.

Za goste najbolji Jawai s 18 koševa, a pratio ga je Gist s 13 koševa i osam skokova. Milosavljević je dodao 12.