Rapsodija Maccabija i PAO-a

Mirza Seferagić • četvrtak, 27.01.2011.

Maccabi iz Tel Aviva upisao je uvjerljivu pobjedu nad rimskom Lottomaticom s čak 41 poenom razlike, a sličnu je sudbinu doživjela i Unicaja u Ateni gdje je Panathinaikos slavio s 82:56. Barcelona se provukla u Ljubljani protiv Oilimpije dok je pobjedu upisao i Fenerbahče svladavši Valenciju sa 75:73.

Maccabi Tel Aviv - Lottomatica 99:58 (30:18, 27:13, 18:13, 24:14)

Rimljani nisu imali nikakve šanse protiv razigranog domaćina koji je već do velikog odmora stvorio ogromnu prednost od +26 (57:31). Izraelci su u svim segmentima igre nadigrali Talijane, a pogotovo su premoć imali su skoku s nevjerojatnih 30 naprema 12 u prvom poluvremenu.

Sjajni su u prvom dijelu za domaće bili Jeremy Pargo sa 14 poena, Sofoklis Schortsanitis s deset poena i pet skokova te odlični Doron Perkins s devet poena, šest asistencija i pet skokova. Gosti su u prvom poluvremenu katastrofalno šutirali iza linije za tri poena (1/11).

Sjajna igra domaćih nastavila se i u nastavku, a u dva su navrata vodili i s + 45 (94:49 te 97:52) te su na kraju upisali uvjerljivu pobjedu 99:58. Do pobjede su ih odveli Schotsanitis s 19 poena i deset skokova, Lior Eliyahu s 18 poena, Pargo sa 16 koševa i pet asistencija te Perkins koji je bio vrlo blizu triple-double učinka s devet poena, devet asistencija i sedam skokova, a još je osvojio i tri lopte.

Goste su predvodili Vladimir Dasić s 13 poena i sedam skokova te Nihad Djedović i Ali Traore s po deset poena. Gosti su na kraju pogodili tek pet trica od 23 pokušaja te su imali čak 22 skoka manje (28/50).

Panathinaikos - Unicaja 82:56 (26:13, 19:12, 23:14, 14:17)

Slično kao Lottomatica protiv Maccabija, proveli su se košarkaši španjolske Unicaje u Ateni na gostovanju kod Panathinaikosa koji je na kraju slavio s 26 poena viška.

Već nakon prve četvrtine domaći su pokazali tko je gazda te su taj dio igre dobili s 26:13, a na poluvremenu su imali veliko vodstvo od +20 (45:25).

U trećem su periodu stigli i do velikih +29 (68:39), a s tim se rezultatom ušlo u posljednjih deset minuta. Dvije minute prije kraja poveli su i s 82:52 košem Drewa Nicholasa. Konačnih 82:56 postavili su gostujući igrači Nedžad Sinanović te Pablo Almazan.

Grke su do pobjede predvodili Kostas Tsartsaris sa 14 poena i osam skokova, Mike Batiste s 12 poena i pet skokova te Stratos Perperoglou s deset poena. Odličan je bio i Dimitris Diamantidis sa četiri poena, ali i šest asistencija te pet skokova.

Kod gostiju su se najviše istaknuli Joel Freeland s 11 te Roderick Blakney s deset poena.

Union Olimpija - Regal FC Barcelona 67:68 (11:19, 15:17, 28:16, 13:16)

Košarkaši Barcelone odigrali su vrlo dobro prvo poluvrijeme te su na odmor otišli s prednosšću od 36:26. Ljubljančane je u prvom dijelu "uništio" Juan Carlos Navarro s postignutih 17 poena.

No, Zmajčeki su uzvratili u trećoj četvrtini koju su dobili s 12 poena viška te se ušlo u neizvjesnih posljednjih deset minuta utakmice. U 32. minuti domaće je u vodstvo doveo naš Damir Markota kada je položio za 56:55 Olimpije, a odmah potom Markota pogađa tricu za 59:55.

Međutim, gosti se ne predaju te serijom 5:0 ponovno prelaze u vodstvo (61:59), no Kenny Gregory je u posljednjoj minuti pogodio za domaće i novo vodstvo Olimpije od 67:66. Europski prvak je na kraju ipak došao do slavlja košem Navarra koji je tako zaključio svoju sjajnu večer. Imali su Zmajčeki i priliku za pobjedu u posljednjem napadu, no Gregory je promašio za dva, pa su bodovi tako otišli Barceloni.

Navarro je susret završio s 27 poena (šut za dva 7/7) dok je Erazem Lorbek upisao 12 poena uz sedam skokova. Roger Grimau je postigao 11 poena, a Alan Anderson je susret završio s pet poena i tri skoka.

Domaće su predvodili Gregory (devet skokova) i Giorgi Shermadini (šest skokova) s po 14 poena dok je Goran Jagodnik upisao 12 koševa. Markota je utakmicu završio s deset postignutih koševa.

Fenerbahče - Valencia 75:73 (21:20, 16:13, 17:19, 21:21)

Neven Spahija slavio je sa svojim Fenerbahčeom protiv Valencije teže od očekivanog, a vrlo dobru utakmicu odigrao je Marko Tomas dok Roko Leni Ukić nije bio šuterski raspoložen.

Domaći su na odmor otišli s vodstvom 37:33, a neizvjesna utakmica nastavila se i u trečem periodu u kojem su gosti uspjeli i smanjiti tu razliku na samo dva poena zaostatka (52:54). No onda su u posljednjoj četvrtini domaći stigli do osjetnije prednosti.

Serijom 6:0 koju je polaganjem završio Emil Prledžić Turci su poveli sa 75:66 tri minute prije kraja susreta, a onda su jednostavno stali. Spahijini igrači do kraja utakmice više nisu postigli niti jedan poen, a kada je u posljednjoj minuti Tomas promašio šut za dva, gosti su došli u priliku za pobjedu, no Rafa Martinez je prvo promašio tricu, pa je uhvatio odbijenu loptu te je još jednom promašio za pobjedu, a onda je uhvatio i tu loptu te je u posljednjim trenucima bio blokiran od strane Prledžića i tako su domaći došli do slavlja od 75:73.

Omer Onan predvodio je Turke s 22 poena dok je Tomas utakmicu završio s 15 poena (trice 4/6). Mirsad Turkcan dodao je 14 poena uz sedam skokova, a Prledžić je upisao deset koševa. Ukić je susret završio sa četiri poena (šut 1/6) te po jednim skokom, asistencijom, osvojenom loptom te blokadom.