Italija: Sedmi pogodak Davora Vugrinca

Bernard Jurišić • nedjelja, 04.03.2001.

Tablica Raspored i rezultati

Na vrhu ništa novoga, sva tri kandidata za titulu su pobijedila, pa ćemo priču 21. kola Serie A početi našim Davorom Vugrincom. Vuga je svakako trenutno najeksponiraniji hrvatski nogometaš, gotovo pola Europe se otima za njegove usluge, a ovog tjedna su se uglednom društvu klubova koji ga promatraju, pridružila još dva engleska premierligaša. No, pritisak kojem je zadnjih tjedana izložen Vuginec, kao da mu odgovara. 26 - godišnji Varaždinac i u ovom je kolu bio najbolji, ne samo u svojoj momčadi, već među svih 28 igrača koji su istrčali na napuljski San Paulo. Osim prekrasnog pogotka volejem u 75. minuti, koji je Lecceu donio još jedan važan bod u osiguranju mirne završnice prvenstva, nekoliko je puta sjajno upošljavao svoje suigrače, a stigao je i uzdrmati gredu iz slobodnog udarca. Sve je izvjesnije da naredne sezone crveno-žuta boja neće biti ona koju će Vuginec oblačiti vikendom.

Uz Vugrinca, još su četvorica naših internacionalaca istrčala na travnjake na talijanskoj "čizmi". Zvone Boban konačno je dobio prigodu čak 83 minute protiv Parme i bio - najbolji igrač Milana. Složna je to ocjena svih koji su gledali utakmicu, da ne mislite da ga takvim proglašavaju samo hrvatski novinari. No, ni ove nedjelje njegov neuvjerljivi Milan nije mogao do pobjede, iako je Parma na San Siru od 22. minute igrala s igračem manje (isključen Lamouchi). Na visini zadatka bio je i Igor Tudor, koji je uspješno neutralizirao pokušaje Udinesevih napadača da zaprijete Van der Saru. Juve je nastavio puhati za vrat Romi, pobijedivši "rutinski" 0:2, pogocima Zambrotte i Inzaghija.

Svih 90 minuta s protivničkim napadačima su se hrvali Stjepan Tomas i Mario Cvitanović. Tomasova Vicenza poražena je u Perugiji, Cvitanovićeva Verona je ostvarila vrijednu pobjedu protiv Atalante. Užasan niz Fiorentine (3 boda u zadnjih 7 kola) nije prekinuo ni odlazak Turčina Fatiha Terima s njihovog kormila. Bari ih je pobijedio pogotkom iz jedanaesterca u drugoj minuti sudačke nadoknade i doveo ih u situaciju da umjesto o tituli, o kojoj su maštali prije samo 7 kola, počnu razmišljati o - opstanku.

Vratimo se malo na vrh. Romini igrači su još jednom ove sezone pokazali da imaju čelične živce i da su spremni pobjedu tražiti do posljednjeg sudačkog zvižduka. U večernjem derbiju kola, Vicenzo Montella učinio je nemoguće - natjerao navijače i Capella da na jednu večer zaborave da Gabriel Batistuta neće na travnjaku biti čitav ožujak. S dva pogotka, od kojih je drugi bio pobjedonosan u 86. minuti, Montella je dokazao da Roma ne ovisi isključivo o učinku Batigola. Od utrke za obranom titule ne odustaju ni Laziali, u subotu su pogotkom Salasa u 59. minuti uzeli 3 boda u Bresciji, pa se mirno mogu posvetiti "prijateljskoj" utakmici protiv Anderlechta u Ligi prvaka, koja će biti priprema za novu tešku nedjelju i gostovanje u Bologni.

Rezultati 21. kola: Reggina - Bologna - 2:1, Brescia - Lazio - 0:1, Verona - Atalanta - 2:1, Udinese - Juventus - 0:2, Perugia - Vicenza - 1:0, Bari - Fiorentina - 2:1, Milan - Parma - 2:2, Napoli - Lecce - 1:1, Roma - Inter - 3:2.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913