Tomićevih 14 u pobjedi Reala

Vedran Babić • utorak, 22.03.2011.

Hrvatski reprezentativac Ante Tomić jedan je od najzaslužnijih što je njegov Real poveo s 1-0 u četvrtfinalnoj seriji protiv Valencije nakon što je bio prvi strijelac svoje momčadi u pobjedi koja je izborena u posljednjoj minuti. Neizvjesno je bilo i u Barceloni gdje je domaćin s pola koša razlike nadvisio Panathinaikos...

Obje "španjolske" utakmice u ovom izvještaju odlučile su se u posljednjoj minuti, i u obje su slavili domaćini, Barcelona i Real, koji su tako napravili prvi od tri potrebna koraka za plasman na Final Four.

Utakmica između Barcelone i Panathinaikosa je od samog početka bila izjednačena u svim segmentima pa nije ni čudno što se pobjednik odlučivao u samoj završnici. Iako je u dosadašnjem natjecanju bolji dojam ostavila Barcelona, Panathinaikos je odigrao u skladu sa svojom reputacijom, ali je ipak ostao praznih ruku.

Vezane vijesti

U prvom poluvremenu branitelj naslova je u dva navrata imala plus pet, PAO jednom plus četiri, da bi pred kraj domaćin poveo i sa sedam razlike, no Grci su do odmora s pet uzastopnih koševa smanjili na 37:35. Vođen raspoloženim Dimitrisom Diamantidisom (26 poena u utakmici) aktualni prvak Grčke u trećoj je četvrtini poveo i s pet razlike, a minimalnu prednost držao je do početka posljednje četvrtine.

Tada, naime, pri zaostatku 59:64, Terence Morris, Jaka Lakovič i Juan Carlos Navarro rade seriju 11:0 i dovode svoju momčad na plus šest. Ulaskom u posljednje tri minute obje momčadi počinju promašivati sve više šuteva, no gosti nekako uspijevaju doći na minimalan zaostatak 76:75, s kojim se ušlo u posljednjih 60 sekundi igre.

Zahvaljujući preciznom izvođenju slobodnih bacanja, Katalonci su uspjeli zadržati tu minimalnu prednost do konačnih 83:82, iako je ona došla u opasnost kada je Victor Sada napravio namjerni prekršaj i tako omogućio Panathinaikosu dva slobodna bacanja i loptu sa strane. Diamantidis je realizirao oba bacanja, ali je promašio dalekometni šut za pobjedu.

Kvantitativnim učinkom u sastavu Barcelone nitko se nije posebno isticao pa je tako Navarro ubacio 13 koševa, a Lakovič i Erazem Lorbek po 12. Kod gostiju, osim Diamantidisa, jedini dvoznamenkasti bili su Drew Nicholas (16) i Mike Batiste (15), a izostao je učinak člana petorke Romaina Sata, koji je za 16 minuta na parketu promašio oba šuta za dva te nije uhvatio niti jedan skok.

Nešto dalje, u srcu Španjolske, madridski Real dočekao je Valenciju u nacionalnom okršaju i slavio 71:65 uz 14 koševa našeg Ante Tomića, najefikasnijeg igrača svoje momčadi. Tomić je za 21 minutu igre za dvicu pucao 6/13, a uz to je uhvatio četiri skoka i ukrao tri lopte.

Ako je u sastavu Panathinaikosa zakazao Sato, Valenciji je i te kako nedostajao napadački učinak razigravača Omara Cooka, koji, iako je upisao osam asistencija, je promašio sva četiri šuta iz igre te je ostao na nula koševa, što mu se ove sezone u Euroligi još nije dogodilo.

Real je u utakmicu ušao furiozno i već poslije šest minuta vodio s deset razlike, no gosti se brzo vraćaju u igru i sredinom druge četvrtine već je 26:22 u njihovu korist. Na poluvremenu je rezultat ipak bio na strani Reala (33:32), a goste je u igri u trećoj četvrtini uglavnom držao Nando De Colo.

Upravo taj igrač postigao je svoj posljednji, 15. koš kada je na nešto više od minute do kraja doveo Valenciju u vodstvo na 65:64. Sudbina gostiju otišla je u njegove ruke, a on je do kraja utakmice promašio dva šuta i izgubio jednu loptu, dok su domaćini koševima Nikole Mirotića i Pabla Prigionija stigli do prve pobjede u seriji.

De Colo je s 15 koševa bio prvi strijelac utakmice, a od njegovih suigrača najefikasniji bili su Rafa Martinez (13) i Robertas Javtokas (11), dok su kod domaćina Mirotić i Sergio Llull ubacili po 11, a Felipe Reyes deset uz devet skokova.