Tomić i Real na Final Fouru

Branko Barić • četvrtak, 07.04.2011.

Prvi puta nakon 1996. na završnom turniru Eurolige sudjelovat će i Real Madrid. Kraljevski klub je u petom, odlučujućem dvoboju četvrtfinalne serije nakon teške borbe svladao Valenciju, te tako kao jedini španjolski predstavnik izborio nastup na Final Fouru u Barceloni...

Domaćini su u susret ušli iznimno nervozno što se posebno osjetilo kroz prvih deset minuta. Nakon pet minuta igre uspjeli su postići tek dva poena preko Ante Tomića, dok su ih primili 11. Posebno je raspoložen u tom periodu bio Duško Savanović s devet poena i tako na najbolji način krenuo u realizaciju obećanja kako će se ošišati poput Žana Tabaka ukoliko njegova momčad izbori Final Four. Nakon minute odmora na koju je bio primoran Emanuele Molin, Real se serijom 5:0 vratio u utakmicu, no na prvi interval se odlazi sa 17:11 za goste. Madriđani su u prvoj četvrtini šutirali mizernih 3/12 iz igre, a posebno ih je skupo koštalo čak pet izgubljenih lopti.

I druga četvrtina krenula je u znaku Valencije koja u 12. minuti prvi put odlazi na dvoznamenkastu prednost (23:13) i ponovno tjera talijanskog trenera na klupi Madriđana na minutu odmora. Real ponovno odgovara na izazov, smanjuje broj izgubljenih lopti, a budi se Clay Tucker koji pogađa važne trice. Zahvaljujući svemu tome stižu na samo minus jedan (37:38) u 19. minuti, odnosno 40:42 na poluvremenu.

12 tisuća ljubitelja košarke u dvorani palo je u trans kada je u prvom napadu nastavka Carlos Suarez postigao tricu za prvo vodstvo Reala na utakmici (43:42). Domaći osjetno podižu intenzitet igre, posebice u obrani, što rezultira povećanjem vodstva iz minute u minutu, da bi nakon odigranih 30 imali do tada najvećih 58:51.

Iznimno čvrsto s obje strane nastavljeno je i u posljednjoj četvrtini, a koševi su se postizali na kapaljku. Real je povisio na 60:51, no Rafa Martinez iznimno važnom tricom vraća Valenciju u život. Gosti u sljedećem napadu imaju priliku dodatno se približiti, ali sudački trojac propušta dosuditi evidentnu silaznu putanju i priznati dva poena ekipi Svetislava Pešića.

Ključni trenuci zbijaju se u posljednje dvije minute. Martinez novom tricom smanjuje na samo četiri poena zaostatka (62:58), no na drugoj strani Tomić zabija na asistenciju Nikole Mirotića za 64:58, što se pokazalo presudnim. Do kraja Valencia ne uspijeva ništa više napraviti, pa susret završava s konačnih 66:58.

Suarez je s 12 poena i deset skokova prvo ime kod pobjednika, a isti broj poena postigao je i Tucker. Tomić je za 28 minuta ubacio devet poena (4/11 iz igre) uz isto toliko skokova, dok je Felipe Reyes skupio sedam poena uz deset skokova. Unatoč 19 poena i šest skokova Savanović je sačuvao svoju frizuru. 16 poena ubacio je Martinez, no tu prestaje popis napadački raspoloženih igrača kod poražene momčadi.