Manchester United osigurao naslov prvaka

Marin Vuković • subota, 14.05.2011.

Puno teže no što su njegovi navijači očekivali i priželjkivali, Manchester United je na Ewood Parku došao do boda kojim je osigurao rekordni, 19. naslov prvaka Engleske i tako pretekao Liverpool na ljestvici najtrofejnijih klubova na engleskom tlu. Što se borbe za opstanak tiče, nakon subotnjih je utakmica postala još neizvjesnijom i posljednje će kolo biti napetije nego ikad.

Sedam tisuća navijača Manchester Uniteda prevalilo je kratak put do Blackburna kako bi na Ewood Parku zajedno sa svojim ljubimcima proslavili 19. naslov prvaka, no sigurno nisu očekivali da će im igrači Uniteda prirediti ovoliko nervoze i neizvjesnosti.

Wayne Rooney: "Bilo me strah, morao sam se dobro koncentrirati jer se odužilo s pripremom jedanaesterca. Imao sam tešku godinu, s dosta uspona i padova, ali ovo je fantastično. Osvojiti Premier ligu i 19. naslov prvaka je nevjerojatno, sjajan osjećaj i za mene i za navijače i klub."

Ryan Giggs: "Da, izgleda da nismo dovoljno dobri, osvojili smo Premier ligu i u igri smo za europski naslov. Prije 20 godina nismo bili ni blizu Liverpoola, a sada smo pretekli naše najveće rivale. Ovakvi dani su razlog zašto i dalje imam motiva igrati, ovo je nevjerojatno."

Javier Hernandez: "Ovo je sjajno, presretan sam i ovo je više nego sam očekivao. Sanjao sam o ovom trenutku i fantastično je biti dijelom ovog kluba. Što se jedanaesterca tiče, kontakt je postojao."

Alex Ferguson: "Fantastično smo odradili ovu sezonu, za sve u klubu ovo je ogroman pothvat. Utakmica nije bila laka, ali nismo se predavali i to je kvaliteta koju ova momčad ima - nikad se ne predajemo. Za sljedeću sezonu pozabavit ćemo se formom u gostujućim utakmicama jer njome smo razočarani, no kod kuće smo bili fantastični. Što se sljedećeg tjedna tiče, vidjet ćemo tko će igrati utakmicu s Blackpoolom. Puno će se o tome pričati, no mogu obećati da ćemo biti fer i da ćemo i u toj utakmici ići na pobjedu. Dat ćemo sve od sebe da budemo fer."

Manchester United je u najnezgodnijem trenutku odigrao jednu od najlošijih utakmica sezone i do željenog je boda došao tek u 73. minuti, pogotkom Waynea Rooneyja iz kaznenog udarca.

Blackburn je pružio sjajan otpor i bio bolji suparnik tijekom većeg dijela utakmice, no na kraju se morao zadovoljiti bodom koji mu u borbi za opstanak ipak nosi određenu prednost. Nikola Kalinić utakmicu je odgledao s klupe i nije ulazio u igru.

Novi engleski prvak odlično je otvorio utakmicu i već u trećoj minuti Nani je glavom zatresao gredu, no bilo je to praktički sve što su gosti pokazali u prvom poluvremenu. Ubrzo zatim utopili su se u nervozi i teško probijali čvrsti obrambeni blok Roversa na čelu s Chrisom Sambom.

Da stvar bude gora, najviše nervoze pokazivao je Tomasz Kuszczak, koji je u nekoliko navrata iznimno nesigurno reagirao, a u 20. minuti donekle skrivio i pogodak. Procijenivši da će lopta izaći van terena ostao je u svom petercu, no Martin Olsson ju je stigao i ubacio za Bretta Emertona, koji iz voleja pogađa za vodstvo Blackburna.

Niti nastavak utakmice nije ponudio bolju igru gostiju, štoviše Roversi su sredinom drugog dijela mogli i zapečatiti pobjedu, ali je Olssonov udarac glavom zaustavila vratnica Unitedova gola.

Činilo se kako će United titulu morati osigurati u posljednjem kolu protiv Blackpoola, no 17 minuta prije kraja Javiera Hernandeza je u šesnaestercu srušio domaći vratar Paul Robinson, a uz konzultacije s pomoćnim sucem Phil Dowd pokazao je na bijelu točku. Rooney je sačuvao hladnokrvnost i pogodio za konačnih 1:1.

Lopta je završnih desetak minuta provela u posjedu obrambene četvorke Uniteda, a igrači Blackburna očito zadovoljni bodom nisu se odvažili niti pokušati je oduzeti. Posljednjim sučevim zviždukom na Ewood Parku započelo je slavlje Crvenih vragova, no trofej namijenjen prvaku bit će im uručen nakon utakmice s Blackpoolom u posljednjem kolu.

Triler na Bloomfield Roadu

Čudo od utakmice odigrali su na Bloomfield Roadu nogometaši Blackpoola i Boltona, a na koncu prave drame i nekoliko preokreta tri boda upisali su domaćini, koji ipak nisu uspjeli izroniti iz zone ispadanja, ali su ipak ostavili na životu svoje izglede za opstanak.

Susret je počeo na najgori mogući način za davljenike sa Seasidea, već u šestoj minuti Kevin Davies je pogodio za 1:0, no tri minute kasnije DJ Campbell je vratio utakmicu na početak, a već u 19. minuti Jason Puncheon donio vodstvo Blackpoolu.

Niti tu nije bio kraj pogocima u prvom dijelu jer Bolton se vratio već u 25. minuti lijepim udarcem Matthewa Taylora, ali na odmor se ipak otišlo prednošću domaćina jer je Campbell u posljednjoj minuti prvog dijela Mandarine doveo u vodstvo od 3:2.

Bolton se ni u nastavku nije prestao igrati sa živcima domaćih navijača, u 53. minuti Daniel Sturridge pogodio je za 3:3, no deset minuta kasnije kapetan momčadi Charlie Adam spašava domaćine i osigurava pobjedu od 4:3. Ivan Klasnić ušao je u igru u 78. minuti umjesto Gardnera.

Blackpool u zadnjem kolu gostuje kod Manchester Uniteda, koji je upravo danas osigurao naslov i za očekivati je da će uoči finala Lige prvaka istrčati u znatno izmijenjenom sastavu. Ian Holloway tu će vidjeti svoju šansu, no United je i protiv Schalkea igrao s drugim sastavom...

Glavni krivac zbog kojeg Blackpool nije napustio zonu ispadanja je Wolverhampton, koji je u Sunderlandu upisao novu pobjedu i značajno povećao svoje izglede da u posljednjem kolu spasi svoj prvoligaški status.

Momčad Micka McCarthyja slavila je s 3:1, pogocima Craddocka, Fletchera i Elokobija, dok je jedini pogodak za Sunderland djelo Sessegnona.

Everton je poražen na gostovanju kod West Bromwich Albiona s minimalnih 1:0, igrač odluke bio je Youssuf Mulumbu u desetoj minuti. Gosti su završili utakmicu s desetoricom, jer je Dinjar Biljaletdinov 18 minuta prije kraja dobio izravni crveni karton zbog prekršaja nad Jamesom Morrisonom.