Partizan lovi prvi naslov nakon 35 godina

Iz Rima:Matej Milanović • petak, 03.06.2011.

Vaterpolisti Mladosti nisu se uspjeli vratiti u finale Eurolige nakon 11 godina. Partizan je opravdao ulogu favorita i potpuno nadigrao Žapce, pobijedivši ih s 12:9...

MLADOST ZAGREB - PARTIZAN BEOGRAD 9:12 (1:2, 1:4, 3:2, 4:4)

Final Four Eurolige, Polufinale

Rim, Bazen na Foru Italicu

Vezane vijesti

MLADOST: Pavić, Vukičević 1, Perić, Petković 1, Letica, Pavičić, Udovičić 2, Brlečić, Karač 1, Muslim 2, Hinić, Buljubašić 1, Lončar 1, Trener: Kobeščak.

PARTIZAN: Soro, Chatzitheodorou, Rađen 1, Korolija 2, Aleksić, Pijetlović 2, Prlainović 1, Radović 3, Mandić, Mitrović 3, Vujasinović, Ćuk, Živojinović, Trener: Milanović

Suci: Tulga (Turska), Spiegel (Njemačka)

Mladost i Partizan, dva velikana europskog vaterpola, međusobnim su ogledom tražili povratak u finale nakon dugo vremena. Žapcima to nije uspjelo od 2000. godine, kada je u Bečeju izgubila od domaćina. S druge strane, Partizan nikad nije igrao finale, obzirom da je sve naslove osvajao u razdoblju u kojem se još igrala finalna skupina i nije bilo pravog finala.

Utakmica je krenula nervozno, a bolje su dvoboj otvorili igrači Partizana koji su i poveli preko Nikole Rađena. U početnim minutama najzaslužniji za minimalnu prednost Srba bio je Josip Pavić, koji je obranio nekoliko važnih lopti.

Najopasniji napad Mladosti završio je na vratnici, nakon udarca Petra Muslima i Partizan je u zadnjoj minuti prve dionice povisio na 2:0 pogotkom Stefana Mitrovića. Ipak, Žapci su uspjeli vratiti nadu golom Petra Muslima u posljednjem napadu četvrtine. Najlošija vijest prve četvrtine za hrvatskog predstavnika na Final Fouru bila su dva isključenja Igora Hinića.

Dobar period Mladosti nastavio se na početku druge četvrtine, kada je Nikola Rađen prekršajem nad Hrvojem Brlečićem poklonio peterac Mladosti. Muslim ga je iskoristio i poravnao rezultat na 2:2. Nažalost, tu je bio i kraj nada za Mladost.

Partizan je do kraja poluvremena četiri puta zatresao mrežu protivnika i sa 6:2 stavio hipoteku na nastup u finalu. U tom periodu igre Hinić je zaradio i treće isključenje, čime je morao ranije završiti utakmicu. Mladost u napadu nije imala velikih prilika, a najveću je propustila pri rezultatu 5:2, kada su Vanja Udovičić i Brlečić pogodili dvije grede u jednoj akciji. Srbin je pucao s udaljenosti, Soro je obranio i poslao loptu na okvir vratiju, a potom je Brlečić promašio stopostotnu priliku sam pred golom.

U trećoj četvrtini Mladost je triput smanjivala rezultat i u zadnjih je osam minuta ušla sa minusom od tri gola, 8:5. U toj dionici treće je isključenje zaradio i Ivan Buljubašić. Negativno se istaknuo i Boris Letica, velikom pogreškom u obrani. Prvo je ukrao loptu, a odmah zatim je ne gledajući tko stoji iza njega poslao loptu prema Paviću, no završila je direktno u rukama protivničkog igrača koji je zaostao u napadu. Letica je odmah napravio prekršaj za peterac, kojim je Partizan zabio svoj osmi gol.

Novu nadu Mladostašima dao je Udovičić, koji je u prvom napadu posljednje dionice smanjio na 8:6, odmah iskoristivši priliku s igračem više. Da pobjeda Partizana ipak ne dođe u pitanje pobrinuli su se Rađen i Andrija Prlainović, koji su odveli rezultat na 10:6. Do kraja dvoboja Mladost je tek uspjela smanjiti na 12:9.

Partizan je tijekom cijele utakmice pokazao veću koncentraciju i kvalitetu i zasluženo je nadigrao Mladostaše. Zagrepčani su na trenutke dali naslutiti da mogu ozbiljnije zaprijetiti protivniku, ali nedostajalo je konstantnosti u njihovoj igri. Partizan je češće bio opasan i obrana Mladosti je nerijetko bila na velikim mukama. Paviću idu velike zasluge što konačni rezultat nije lošiji.

S druge strane, napad Mladosti je proradio tek u posljednjim minutama, kada je utakmica već bila odlučena. Do tog trenutka su Žapci uglavnom igrali pod grčem i jako su teško dolazili do prilika. U subotu u 19.30 Mladost će igrati za treće mjesto protiv poraženog iz dvoboja Pro Recca i Budve, a Partizan će igrati protiv pobjednika za naslov prvaka Europe.