Bundesliga: Bjelica i R. Kovač u momčadi kola

Marko Breljak • nedjelja, 11.03.2001.

Tablica Raspored i rezultati

25. kolo Bundeslige ponovo je bilo izuzetno uzbudljivo, a o naboju kojim se igralo najbolje može posvjedočiti činjenica da je viđeno čak 13 crvenih kartona. Na vrhu je, i nakon ovog kola, izuzetna gužva, čak šest momčadi nalazi se unutar četiri boda, a dobre vijesti stižu i za Jozića jer su odlično odigrali Robert Kovač i Nenad Bjelica pa su u časopisu Kicker uvršteni u momčad kola.

Dvije najinteresantnije utakmice odigrane su u nedjelju. Bili su to dvoboji “velikih”, Kaiserslauterna i 1860 Muenchena te Hamburga i Stuttgarta. Kaiserslautern je nakon odlaska Rhehagela druga momčad, u 17 kola su osvojili 32 boda, solidno guraju i u Kupu Uefa te se opet bore za vrh Bundeslige. U tom napornom ritmu zbog umora i ozljeda su dočekali “zehsigere” bez čak 9 igrača. Bila je to prigoda i za našeg Nenada Bjelicu da zaigra od prve minute. Nakon prvog poluvremena bilo je samo 0:0 i ništa nije dalo nagovijestiti “vatromet” koji je uslijedio u drugom dijelu. Lokvenc u 46. minuti postiže prvi gol na susretu, a samo dvije minute kasnije je Bjelica fenomenalnim udarcem sa 20-ak metara postigao prekrasan gola za povećanje vodstva na 2:0. Greškom golmana “Lauterna”, Muenchen uspjeva smanjiti, a nedugo zatim isključen je i trener domaćih, Andreas Brehme zbog protesta kod sudaca. Predvođeni Haesslerom gosti igraju sve bolje i kada su u 68. minuti uspjeli izjednačiti činilo se da kola umornog Kaiserslauterna kreću nizbrdo. Ipak samo nekoliko minuta kasnije, u 72. minuti, nakon duplog pasa Ratinha i Bjelice, naš reprezentativac sjajno ubacuje do Hristova koji pogađa za konačnih 3:2. Nenad Bjelica je odigrao svih minuta i to na svojem prirodnom mjesu. Zamijenio je Djorkaefa u kreativnom djelu veznog reda, te je konačno pružio jednu dobru utakmicu u dresu novog kluba. Iako su ocjene njegovog nastupa oprečne, a neki tvrde da se premalo kreće, postigao je prekrasan gol, asistirao kod završnog gola te bio najbolji igrač utakmice. Ocjena u Kickeru 2.5, a zaslužio je i mjesto u momčadi kola.

Hamburg je ugostio Stuttgart, bez kapetana Solde koji pauzira zbog žutih kartona, i već u 10. minuti poveo golom prvog strijelca Barbareza. Goste predvodi bivši trener i igrač Hamburga, Felix Magath i pod njegovim vodstvom igraju kao preporođeni. Da se neće lako predati vidjelo se već u 18. minuti kada je Pablo Thiam izjednačio. Reprezentativac BiH, Sergej Barbarez je na isteku poluvremena postigao i svoj 17. gol sezone, za vodstvo Hamburga 2:1 na poluvremenu. U drugom dijelu dominacija Stuttgarta, a Eduard Ganea je u 80. minuti donio bod svojoj momčadi. Sa bodom zadovoljniji moraju biti domaćini jer je Stuttgart zaslužio i više od toga. Hamburg ponovo slab. Niko Kovač je zbog izostanka Hoogme zaigrao na liberu i bio solidan (ocjena u Kickeru 3). Ipak, osjećao se njegov nedostatak u veznom redu. Andrej Panadić je također odigrao cijelu utakmicu, ali nešto slabije pa je u Kickeru počašćen četvorkom.

Od ostalih naših igrača istaknuoli su se Robert Kovač (Kicker: 2) i Boris Živković (Kicker: 2.5) u pobjedi “apotekara” nad Werderom, a Kovač se sa Bjelicom našao u momčadi kola. Vranješ je odigrao samo zadnjih osam minuta. Visoku pobjedu, 6:1, ostvario je Wolfsburg nad Unterhachingom. Jedan pogodak postigao je i Tomislav Marić koji je ponovo ušao kao “jocker”, u 58. minuti utakmice te zaradio ocjenu 3. Marino Biliškov je odigrao svih 90 minuta za slabiju četvorku. Tomislav Piplica je ponovo spasio Cottbus od katastrofe. Izgubili su od Bayerna samo 2:0, a Piplica je dobio ocjenu 3.5 te je bio najbolje ocjenjeni igrač Energije. Njegov siugrač Antun Labak je igrao samo do 60. minute i bio slab kao i cijela momčad (Kicker: 5). Nisu se iskazali niti Bochumovci Damir Milinović (Kicker: 5.5) i Zoran Mamić (Kicker: 4) jer su bili dio loše obrane svoje momčadi koja je na domaćem terenu poražena od Kolna 2:3. Marijo Marić nije nastupio.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913