Rennes slavio na Marakani

Mišo Gulić • četvrtak, 18.08.2011.

Crvena Zvezda našeg Roberta Prosinečkog nije uspjela pobijediti Rennes na prepunoj Marakani, štoviše izgubili su s 2:1. Fulham je u Londonu uvjerljivo svladao Dnipro za koji je nastupio Nikola Kalinić, ali ne i Strinić, dok su isto tako uvjerljivi bili PAOK, za koga je branio Dario Krešić, te bukureštanski Rapid i turski Bešiktaš. Pobjede su još zabilježili Anderlecht, Standard i Hannover, a Sporting i Metalist izvukli su remi.

Bešiktaš je vrlo suvereno došao do pobjede nad Alanijom, koja je na vrata svog domaćina zapucao svega jedan put pa se boljem od poraza 3:0 nisu mogli ni nadati. Strijelci za Turke bili su Sivok u 20., nakon kornera Simaa, a na 2:0 povisio je Guti iz jedanaesterca u 75. minuti. Konačan rezultat postavio je Hugo Almeida za vjerojatno tek rutinski izlet u Vladikavkaz

U Turskoj je gostovao Anderlecht i upisao veliku pobjedu na vrućem terenu kod Bursaspora. Dva gola, na svakoj strani po jedan, postignuta iz jedanaesteraca, poveli su domaći preko Vedersona u 37, dok su gosti na isti način izjednačili u 75. kada je siguran realizator bio Legear. Samo dvije minute potom isti igrač je pogodio za prednost gostiju i konačnih 1:2.

PAOK, čiju mrežu čuva naš Dario Krešić, iskoristio je prednost domaćeg terena i upisao pobjedu od 2:0. Prvi pogodak pao je u 15., a strijelac je bio Athanasiadis, dok je prednost udvostručio Lino u 56. Dario Krešić nije imao previše posla, jer je samo jedna lopta bila upućena u okvir gola grčkog predstavnika.

Danski Nordsjaelland je ugostio portugalskog predstavnika Sporting te izvukao nulu. Iako su Portugalci imali veći posjed lopte te kontrolu igre uz više udaraca prema vratima, Danci su uspjeli svoju mrežu sačuvati netaknutom i tako će u Portugal otići bez imperativa, ali i s nadom u moguću senzaciju.

Poljski Slask je nakon vodstva od 1:0 iz 16. minute, kada je pogodio Mila, u potpunosti igru prepustio gostima koji su to znali iskoristiti pa su do kraja poluvremena, golovima Grigorea iz 24. te Romana iz 34. minute, preokrenuli rezultat. Potvrda bolje igre stigla je u 79. kada je Apostol postavio konačnih 1:3 i veliku pobjedu bukureštanskog Rapida.

Standard iz Liegea imao je neočekivano težak zadatak u srazu sa švedskim Helsingborgom, pobijedivši minimalno 1:0, a strijelac jedinog pogotka bio je Mohamed Tchite nakon sat vremena igre. Šveđanima nije pomogla ni činjenica kako su imali više udaraca u okvir gola.

Ukrajinski Metalist i francuski Sochaux odigrali su susret bez golova u ne odveć kvalitetnoj predstavi. Domaćini su uputili tek jedan udarac u okvir gola, naspram četiri gostujuća pa možemo reći da su dobro i prošli.

Engleski Fulham, "krvnik" našeg Splita, vrlo je uvjerljivo slavio nad Dniprom za kojeg je nastupio naš Nikola Kalinić, dok je na klupi ostao Ivan Strinić. Do poluvremena su domaći imali prednost od 2:0, a strijelci su bili Hughes u 38. te Dempsey u 43. minuti. Drugospomenuti igrač je postavio i konačnih 3:0 u 49. minuti susreta, time zapečativši sudbinu ukrajinskog kluba.

Njemačko-španjolski okršaj između Hannovera i Seville završio je pobjedom domaćina od 2:1, a domaći su poveli već u šestoj minuti pogotkom Schlaudraffa. Izjednačujući pogodak Seville djelo je Malijca Kanoutea iz 37. minute, a tik pred odlazak na odmor svoj drugi zgoditak postigao je Schlaudraff. Bio je to i konačan rezultat susreta.

Novi europski zadatak Roberta Prosinečkog nije prošao onako kako su prepuna Marakana, a i on sam, priželjkivali. Rennes je slavio nakon što su domaći poveli golom Kadua u 17. minuti iz jedanaesterca, a odgovor gostiju uslijedio je u 41. kada je Pitroipa stvari vratio na početak. Bolju igru u nastavku gosti su okrunili novim zgoditkom, a strijelac je bio Montano u 75. minuti. Hrvatski trener tako će imati uistinu težak zadatak želi li osigurati još šest euro nastupa.