1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 28.08.2011, 20:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 4.500
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)

Splitski derbi završio remijem

Iz Parka mladeži: Vedran Babić • nedjelja, 28.08.2011.

Dugo iščekivani gradski derbi između Splita i Hajduka završen je podjelom bodova (1:1), dakle onako kako ni jedni ni drugi nisu htjeli. Utakmicu je obilježila velika borbenost i žustrina u gotovo svakom duelu, ali i nekoliko kontroverznih sudačkih odluka, od kojih je jedna izravno utjecala na konačan ishod...

Mate Pehar
65'
9
Ivan Baraban
75'
32
Bojan Golubović
87'
Krasimir Balakov

Utakmica je počela uistinu furiozno, s dva pogotka u prve četiri minute. Prvi su u drugoj minuti poveli Hajdukovci. Anas je iz daljine pucao jako, Vuković odbio samo do Tomasova, koji je s pet metara zakucao loptu u mrežu. No, veliko slavlje Hajdukovih navijača, koji su činili veliku većinu na stadionu, nije bilo dugog vijeka.

Hajdukov kapetan Andrić nije poznat po kardinalnim pogreškama, no jednu takvu Obilinović je iskoristio za lob preko Subašića, koji je vršcima prstima uspio tek malo usporiti loptu na putu do mreže. Probudili su se i navijači "Crvenih" - rezultat je bio poravnat!

Primljeni pogodak kao da je obeshrabrio i deprimirao "Bile", koji su u velikom dijelu prvog poluvremena bili inferiorni suparniku. Nesigurnost se najviše osjećala u obrani, koja je nekoliko puta bezuspješno pokušala izvesti ofsajd zamku. Splitovci su u tim situacijama najčešće prijetili preko Rebića, koji je u nekoliko navrata pobjegao iza leđa Inohi na desnom boku.

U 16. minuti Erceg je bio taj koji je pobjegao "gostujućoj" obrani. Zavaljao je Maloču i pucao, no Subašić je sjajnom reakcijom sačuvao svoju mrežu. Četiri minute kasnije Rebić je propustio najbolju priliku. Zaobišao je Subašića, no put mu je potom blokirao jedan Hajdukov napadač pa je mladi napadač pucao, ali visoko preko gola.

Sporne odluke

Kontroverzni sudac Bruno Marić i njegovi pomoćnici ponovno će biti u fokusu Hajdukovih igrača i navijača zbog nekoliko spornih odluka. Najviše bijesa kod "Bilih" izazvale su dvije odluke. U 24. minuti Križanac je vrlo neoprezno startao na Brkljaču, u pravom kung-fu stilu, baš poput De Jonga na Xabiju Alonsu u finalu prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva. Marić je taj start okarakterizirao žutim kartonom. U 35. minuti Ahmad je pobjegao Križancu i pao poslije duela s Vukovićem, a Marić je u toj situaciji dosudio prekršaj Hajdukova napadača. U 87. minuti najkontroverznija odluka utakmice. Vuković je ubacio, Lendrić zabio pogodak, a pomoćni sudac dosudio vrlo sumnjivo zaleđe.

U završnici prvog poluvremena u par navrata Hajduk se trgnuo i zaprijetio. Poslije akcije Luštice i Ahmada potonji je pucao u blok domaćih, a Brkljača je nedugo zatim s 20 metara pucao malo preko gola.

Split je na startu drugog poluvremena visoko pritisnuo prilično indisponirane Hajdukovce, koji mu nisu mogli parirati u segmentu žestine i čvrstine u duelima. No, pravih izrađenih šansi nije bilo puno.

Balakov je pokušao uvođenjem Vukovića osvježiti svoju momčad i ubrizgati joj malo agresije i opasnosti u ofenzivnim akcijama i umalo je pogodio. Tek što je ušao u igru crnogorski napadač je zapucao s 20 metara, no njegov prezimenjak na vratima Splita obranio je taj udarac.

Ubrzo je i Anas pokušao udarcem iz daljine, ali bezopasno. Najbolju priliku za pobjedu Hajduk je propustio u 75. minuti. Ahmad je dočekao Vidićevu pogrešku i pucao prema Vukoviću, no Splitov stoper nekako je ipak uspio skrenuti loptu u korner i spriječiti praktički siguran pogodak.

Do kraja utakmice Split je pokušao preko Budiše i Pehara, a Hajduk preko Vukovića, koji je imao dobru priliku iz slobodnog udarca s 25 metara, ali je pogodio živi zid.

Tako je treći splitski derbi završen drugim remijem nakon što je identičnim rezultatom završen i prošlosezonski derbi u kolovozu. Split sada ima devet bodova, a Hajduk 13 i sada s čak pet bodova minusa dočekuje veliki derbi s Dinamom 10. rujna.

Hey Jude...

Engleska i Španjolska prošle su u četvrtfinale Europskog prvenstva. Ishod je to koji se očekivao u najavama, ali ni jednima ni drugima nije...

• Obrisan korisnik29.08.2011. u 12:57
    cinjenica jest da je sudac lose sudio i da je Hajduk prema tome ostecen. ali isto tako je cinjenica da je Hajduk odigrao katastrofalno i da po igri nije zasluzio pobjedu. sudac je pogresio ali nemojte spominjati nekakvog Mamica jer je to zbilja smijesno. kao da covjek nema pametnijeg posla sada... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.08.2011. u 10:47
    Sjebao je penal, to nije sporno. Ali ja se tome ne čudim, ne zato jer je plaćen od strane Mamića već iz čiste osvete. Napali ste ga nakon kupa, navukli mui UEFU na vrat, izgubio je dosta love što nije sudio neko vrijeme dok se nije dokazalo da je nedužan. Ovo mu je bila savršena prilika za malu... [više na forumu]
  • Mihalj29.08.2011. u 10:23
    ovo šta ste slipi.. sam čuo već s više strana. očito njihova omiljena uzrečica
    Mihalj
  • The Phantom29.08.2011. u 10:19
    Da, barba Ahmede, potrošija san ja ovu sezonu na Hajduka više nego je Agregat ima posjetu u HNL-u. A da ti nisi Lekić? Šta ste slipi pored zdravih očiju, ajdete na youtube i recite onda mirni da nije pokra
    The Phantom
  • skembi29.08.2011. u 10:11
    Nažalost nisam imao priliku gledati cijeli susret uživo već sam vidio sažetak te slušao prijenos na radiju komentar Ede Pezzia.E sad kad je Edo rekao da je stvar oko penala mogla ići na obje strane to uzimam kao objektivno mišljenje. Jedino što je Edo smatrao spornim je što Marić nije bio dosljedan... [više na forumu]