Červarov Metalurg do uvjerljivog slavlja

Mihaela Bradovski • nedjelja, 04.09.2011.

U subotu je odigrano šest kvalifikacijskih susreta za ulazak u Ligu prvaka. Turnir u Slovačkoj ponudio je neizvjesnost do samog kraja u oba svoja susreta, dok su gledatelji u Beču i Izraelu uglavnom gledali jednosmjerne dvoboje. U nedjelju su na rasporedu susreti odluke...

Skupina 1: Prešov, Slovačka

AEK Atena – RK Partizan Beograd 25:26

Prvi današnji dvoboj Skupine 1 otišao je na stranu rukometnog kluba Partizan. Momčad Aleksandra Brkovića s pogotkom razlike svladala je AEK iz Atene. Start dvoboja obilježio je, odličnom serijom obrana, vratar beogradskog sastava Strahinja Milić; u prvih devet minuta grčka momčad nije postigla niti jedan pogodak pa je tako Partizan poveo s 5:0. Ritam igre momčadi u vodstvu pao je sredinom prvog dijela i Grci su se u 16. minuti uspjeli vratiti, na semaforu je stajalo 6:6.

Na odmor su rukometaši Partizana ipak otišli s prednosti, prvih pola sata igre završilo je rezultatom 15:12, iako je AEK u 24. minuti ponovno morao stizati protivničkih pet pogodaka prednosti. Druga polovica susreta donijela je izjednačenu igru, a iako je beogradska momčad u 46. minuti imala +4 u posljednju minutu ušlo se pri rezultatu 26:24, ali i dva igrača manje za crno-bijele. Ipak, do kraja dvoboja pogodak prednosti uspješno je sačuvan i ovom se pobjedom Partizan kvalificirao u treće kolo.

Tatran Prešov - FC Porto Vitalis 28:29

Puno izjednačeniji bio je početak susreta između Tatran Prešova i Porta Vitalis. Nakon 11. minuta igre, većim dijelom pogodak za pogodak, portugalski je sastav vodio sa 7:6, no u iduće četiri minute protivnički je sastav došao do 3:0 serije i prvi puta poveo s dva razlike. Prednost je više-manje uspješno sačuvana i do odlaska na odmor (16:15). Osim nijansi koje su dijelile ove dvije momčadi treba spomenuti kako je utakmica na trenutke bila i natprosječno gruba.

Prvi pogodak Tatran je u nastavku postigao nakon četiri minute igre, no na njihovu sreću obrambeni dio momčadi Porto je nadmudrio tek za jedan pogodak u spomenutom periodu. U 37. Minuti, nakon dugo vremena, Portugalci atraktivnim pogotkom Wilsona Davyesa, četvrtim na utakmici, prelaze u vodstvo. Njega su samo nekoliko minute kasnije pretvorili i u osjetniju razlika (+4) i na tom su odstojanju uspjeli ostati do 48.

Nastojanja rukometaša Tatrana da preokrenu rezultat padala su u vodu sa svakim novim isključenjem, no na kraju se ipak gledala neizvjesna završnica. Posljednja minuta odmora odrađena je 25 sekundi prije završetka susreta, pri rezultatu 29:28 za Porto i u trenutku kada su obje momčadi imale isključenog igrača. Iako su propustili realizirati vlastiti napad za mirniju završnicu, uspješna obrana osigurala je rukometašima portugalske momčadi da upišu minimalnu pobjedu.

Skupina 2: Beč, Austrija

IF Sävehof - Bešiktaš JK 34:28

U prvom susretu Bečke skupine sastali su se Sävehof i Bešiktaš, a pitanje pobjednika riješeno je puno prije ulaska u posljednjih nekoliko minuta. Nakon 15. minuta igre rukometaši švedskog predstavnika ostvarili su prednost od pet pogodaka razlike, a +5 je na semaforu stajalo i dvije minute prije kraja prvog dijela. Iako je vratar Bešiktaša imao dvije obrane više, nakon odmora čekala ih je zadaća hvatanja zaostatka od četiri gola (6:12).

No nakon desetak minuta igre u nastavku, zahvaljujući pogotku raspoloženog Emila Berggrena Sävehof je stigao do +6. Pet minuta kasnije razlika je povećana za još jedan pogodak i nadu su polako počeli gubiti i rukometaši Arina Müfita. I tada zatražena minuta odmora od strane turske klupe nije urodila plodom, Šveđani su stigli i do 28:20, odnosno 32:23 i do kraja je ostalo nepoznata tek razlika s kojom će slaviti.

Dinamo Minsk - aon Fivers 32:23

Znatno manje pogodaka vidjeli su gledatelji na startu druge utakmice dana. Rukometaši Dinama i Fiversa ušli su u nešto slabijem ritmu i nakon prve četvrtine utakmice postignuto je tek šest pogodaka sa svake strane. Deset minuta kasnije, točnije četiri prije završetka prvog poluvremena, momčad iz Minska stigla je do dva pogotka prednosti.

Na samom početku nastavka snažnim šutom iz vanjske linije Romas Kirveliavicius vraća na početnu neizvjesnost, odnosno 14:14. Ipak, sredinom tog drugog dijela sastav Dinama ponovno dolazi do daha i stiže i do +4, a devet minuta prije isteka vremena semafor je pokazivao uvjerljivih i potpuno zadovoljavajućih 27:19. Do kraja je moral u momčadi Fiversa potpuno splasnuo te su morali potpisati poraz od devet razlike.

Skupina 3: Maccabi, Izrael

FH Hafnarfjördur - Haslum HK 29:36

Malo uzbuđenja ponudio je i dvoboj islandske i norveške momčadi. Iako su rukometaši Hafnarfjördur s nekoliko brzih kontranapada stigli do uvodne prednosti od 3:0, ostatak susreta otišao je na stranu momčadi Tom-Eirika Skarpsna kojem je na kraju utakmice preostalo tek da kratko prokomentira: "Kao što smo i očekivali, sve je išlo po planu. Na kraju smo zadovoljni +7 pobjedom."

Kontrolu nad utakmicom njegov je sastav preuzeo u desetoj minuti, a u prva imena susreta prometnuli su Kent Robin Tonnesen, Erlend Mamelund i lijevo krilo Sebastian Barthold. Ovaj trojac zajedno je postigao 23 pogotka, šest manje od čitave protivničke momčadi.

HC Metalurg - Maccabi Srugo Rishon Lezion 27:19

U drugom dvoboju dana HC Metalurg svladao je domaćina turnira, Maccabi. Susret je protekao prema željama makedonske momčadi i njihova trenera Line Červara, a najbolji period pobjedničkog sastava dogodio se u drugoj polovici prvog dijela kada je Maccabi uspio postići tek jedan, a primiti čak osam pogodaka. Ta je serija donijela Makedoncima visoko vodstvo na poluvremenu (13:7) i u nastavku im je preostalo da rutinirano privedu utakmicu kraju.

Potpuno zasluženo ostvarena je pobjeda od osam pogodaka razlike, pobjeda koja Metalurg u finalu vodi na noge Haslumu. U susretu protiv domaćina Červarovu momčad predvodili su Mladen Rakčević sa sedam, odnosno Žarko Marković s pogotkom manje.