Partizan, Metalurg i Sävehof u Ligi prvaka

Zvonka Keliš • ponedjeljak, 05.09.2011.

Finala tri kvalifikacijska turnira Lige prvaka odigrana ovoga vikenda dala su i tri konačna sudionika natjecanja za prvaka Europe. U rukometnu elitu tako su stigli beogradski Partizan, makedonski Metalurg našega Line Červara te švedski IK Sävehof.

Skupina 1: Prešov, Slovačka

Tatran Prešov - AEK Atena 40:23 (21:7)

Vezane vijesti

U utakmici za treće mjesto u skupini 1 slovački Tatran Prešov uvjerljivo je bio bolji od grčke Atene 40:23. Na samome startu vidjelo se koja je momčad bolja te je tako Tatran dominirao cijelom utakmicom. U prvome poluvremenu dopustio je Grcima da zabiju tek sedam pogodaka dok su Slovaci u grčki gol smjestili 21 pogodak. Nastavak nije donio ništa bolju situaciju za momčad Atene koja u konačnici mora priznati uvjerljiv poraz 40:23.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Kristopans s osam postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Atene s istim brojem pogodaka bio Bakaoukas.

FC Porto Vitalis - RK Partizan Beograd 26:33 (14:17)

U borbi za mjesto u Ligi prvaka rukometaši Partizana svladali su portugalski Porto 33:26. U prvome dijelu obje su se ekipe ravnopravno borile, no crno-bijeli u posljednjim minutama prvoga poluvremena rade seriju i na odmor odlaze s +3 (17:14). Porto je odmah u nastavku smanjio na tek gol zaostatka (18:19), no više od toga nisu mogli učiniti. Partizan se razigrao te je uz odličnu obranu samo povećao svoje vodstvo na konačnih 33:26.

Najbolji kod Partizana bio je Makšić s deset postignutih pogodaka, dok je Mandić dodao njih šest. U poraz Porta Moreira je ugradio također deset golova.

U Ligi prvaka Partizan će zaigrati u skupini D zajedno s Kielom, Pick Szegedom, Ademar Leonom, Kopenhagenom te Montpellierom.

Skupina 2: Beč, Austrija

Bešiktaš JN - aon Fivers 37:33 (14:21)

Utakmica za treće mjesto u skupini 2 donijela je ogled Bešiktaša i domaćina, aon Fiversa. Pred 500 gledatelja Fiversi su napravili odličan posao u prvome poluvremenu kada su na odmor otišli s uvjerljivim vodstvom 21:14. Međutim, u nastavku je gledatelje dočekala sasvim druga priča. Rukometaši Bešiktaša potpuno su preokrenuli rezultat te na kraju odnijeli pobjedu 37:33.

Najbolji strijelac utakmice, a ujedno i pobjedničke momčadi, bio je Döne s 14 postignutih pogodaka, dok je na drugoj strani Kirveliavicius zabio deset pogodaka za domaćine.

IK Sävehof - Dinamo Minsk 33:32 (17:15)

Susret koji je odlučivao o drugom sudioniku Lige prvaka bio je susret IK Sävehofa i Dinamo Minska. Izuzetno izjednačena i napeta utakmica u konačnici je odlučila kako će ove sezone u Ligi prvaka zaigrati švedski predstavnik. Svih 300 gledatelja u Beču u ovome je dvoboju uistinu dobilo jedan odličan rukometni susret. Obje su momčadi bile veoma motivirane stoga ni ne čudi što su Šveđani na odmor otišli s tek dva gola prednosti (17:15). U nastavku se ništa nije promijenilo te je tek u posljednjim minutama Sävehof uspio sakupiti jedan gol prednosti za konačnu pobjedu 33:32 i mjesto u Ligi prvaka.

Najbolji kod Šveđana bio je Berggren s devet postignutih pogodaka, dok je kod Dinama najefikasniji bio Niazhura sa šest golova.

IK Sävehof će u Ligi prvaka zaigrati u skupini A zajedno s aktualnim europskim klupskim prvakom Barcelonom, hrvatskim prvakom CO Zagrebom, švicarskim Kadetten Schauffhausenom, francuskim Chamberyjem te sarajevskom Bosnom.

Skupina 3: Maccabi, Izrael

Maccabi Srugo Rishon Lezion - FH Hafnarfjördur 43:42 (17:17)

Izuzetno napet dvoboj odvijao se i u utakmici za treće mjesto u skupini 3. Domaćin Maccabi u konačnici je uspio osigurati pobjedu 43:42. Izjednačeno prvo poluvrijeme donijelo je rezultat 17:17 prije odlaska na odmor. Nastavak je pokazao izuzetnu motivaciju obje momčadi koje se ni u jednom trenutku nisu predavale. Domaćin Maccabi na kraju je ipak bio za gol bolji (43:42) te se donekle opravdao pred svojih 800 gledatelja.

Za sveukupno 85 postignutih pogodaka na utakmici ponajviše je zaslužno 11 pogodaka Pomeranza za pobjednike te 12 golova Gustafssona za Islanđane.

HC Metalurg - Haslum HK 29:28 (14:9)

Za mjesto u Ligi prvaka u skupini 3 borili su se rukometaši makedonskoga Metalurga te norveškoga Hasluma. Iako je nakon prvoga dijela utakmice izgledalo kako će momčad Line Červara lako osigurati svoj put među rukometnu elitu, drugo je poluvrijeme pokazalo kako to ipak neće biti tako. Naime, dominacija Metalurga u početku donijela je i +5 Makedonaca prilikom odlaska na odmor. Međutim, u nastavku su Červarovi igrači uspjeli izgubiti svu prednost iz prvoga poluvremena te su na kraju čak i gubili 27:26. Makedonci se ipak nisu predali te su uspjeli preokrenuti rezultat u svoju korist za 29:28.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Marković s 11 postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Hasluma bio sa sedam golova.

Nakon tri godine pauze Metalurg će ponovno zaigrati u najelitnijem europskom klupskom rukometnom natjecanju i to u skupini C gdje će mu protivnici biti HSV Hamburg, Cimos Koper, Constanta, St. Petersburg te Wisla Plock.