Švicarci se vratili u igru

Josip Piršljin • utorak, 06.09.2011.

Pobjedom nad Bugarskom reprezentacija Švicarske ponovno ima dobre izglede da ulovi drugo mjesto u svojoj skupini i izbori dodatne kvalifikacije za plasman u Ukrajinu i Poljsku. Tri boda upisala je i Srbija, ali ne predaje se niti Estonija koja je upisala još jednu pobjedu. Švedska je odradila posao protiv San Marina, a Francuzi i Turci su izborili remi na gostovanjima.

Skupina A

Turska je u Beču protiv Austrije odigrala bez pogodaka i time uspjela sačuvati drugu poziciju ispred reprezentacije Belgije. Na stadionu Ernst Happel su obje momčadi bile u nekoliko dobrih prilika za postizanjem pogotka, ali rezultat je na kraju glasio 0:0 čime će sigurno zadovoljniji biti igrači Guusa Hiddinka. No, Turke u sljedećem kolu očekuje težak susret protiv Njemačke koja se već plasirala na Europsko prvenstvo.

Skupina C

Reprezentacija Srbije je uspješno odradila susret na stadionu Partizana protiv Farskih otoka. Pobjedom su skočili na drugo mjesto i s bodom više od Estonije i tri od Slovenije dočekuju Italiju u sljedećem kolu na domaćem terenu.

Srbija je vrlo rano došla do vodstva, već u šestoj minuti za 1:0 domaćina pogodio je Milan Jovanović, a momčad Vladimira Petrovića nastavila je s napadima i nakon vodećeg gola. To im se isplatilo u 23. minuti kada je napadač CSKA Moskve Zoran Tošić zabio za povećanje prednosti. Ipak, do kraja poluvremena Farski otoci su uspjeli smanjiti rezultat, a strijelac je bio Frodhi Benjaminsen.

Domaći sastav je i u nastavku kontrolirao igru, a do dva pogotka prednosti ponovno su došli u 69. minuti kada je precizan bio Zdravko Kuzmanović. Utakmica je završila rezultatom 3:1 za Srbiju, a Farski otoci su ostali na četiri osvojena boda.

Estonci su nakon iznenađujućeg slavlja protiv Slovenije u Ljubljani večeras slavili na domaćem terenu protiv Sjeverne Irske i time se sasvim uključili u borbu za drugo mjesto u ovoj skupini. Preostaje im još jedan susret, ponovno protiv Sjeverne Irske, ali u Belfastu.

Estonija je odlično ušla u utakmicu, u 28. minuti su poveli preko Martina Vunka, a vrlo brzo nakon njega u strijelce se upisao i Tarmo Kink čime je domaća ekipa došla do ugodne prednosti od 2:0. Pred kraj prvog poluvremena Estonci su se malo opustili, te su si zabili autogol krivicom Raioja Piiroje. No, u drugom poluvremenu Estonija potvrđuje odličnu formu u posljednje vrijeme i postiže novi pogodak preko Sergeja Zenjova, a za konačnih 4:1 zabija Kaimar Saag.

Skupina D

Francuzi su gostovali na vrućem terenu u Bukureštu protiv Rumunjske gdje su odigrali neriješeno 0:0. Utakmica nije obilovala dobrim potezima i zanimljivim situacijama, a gosti su bodom uspjeli sačuvati prvu poziciju u svojoj skupini. Rumunjska sada za drugoplasiranom Bosnom i Hercegovinom zaostaje četiri boda i očekuje ih vrlo težak zadatak u nastavku kvalifikacija ukoliko se žele plasirati na EURO.

Skupina E

Švedska je teže nego što rezultat govori na gostovanju svladala ekipu San Marina. Sve do 64. minute uporni domaćini su držali 0:0, na tada konačno za Šveđane zabija Kim Källström. U tome im je zasigurno pomogao i Davide Simoncini koji je deset minuta ranije dobio drugi žuti karton za San Marino i tako olakšao gostima. Nakon početnog vodstva Šveđanima je bilo lakše, te su ubrzo ponovno zabili. U 70. minuti pitanje pobjednika razriješio je Christian Wilhelmsson, a deset minuta kasnije za 3:0 zabija i Martin Olsson. Posljednja dva pogotka djelo su Tobiasa Hysena, te još jednom Wilhelmssona.

Skupina G

Švicarska je u Baselu pobijedila Bugarsku Lothara Matthäusa i na taj način se vratila u igru za drugo mjesto u skupini G. Dva kola prije kraja Švicarci zaostaju za Crnom Gorom tri boda, a u posljednjem susretu očekuju sastav Zlatka Kranjčara na domaćem terenu.

Bugari su na St. Jakob Parku odlično krenuli. Već u devetoj minuti imali su početnu prenost kada je mrežu Diega Benaglia pogodio Ivan Ivanov, ali izjednačujući pogodak Švicarci su uspjeli postići u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. Za 1:1 precizan je bio Xherdan Shaqiri. Sastav Ottmara Hitzfelda u 62. minuti je došao do preokreta, a ponovno je gostujuću mrežu zatresao Shaqiri. Igrač Basela do kraja utakmice uspio je doći do hat-tricka i time osigurati Švicarskoj vrlo vrijedna tri boda.