Hrvatska juniorski prvak Europe

Matej Milanović • ponedjeljak, 19.09.2011.

U finalu juniorskog prvenstva Europe u vaterpolu, Hrvatska je u Rijeci svladala branitelja naslova, Italiju. Bronca je otišla u Španjolsku.

HRVATSKA - ITALIJA 8:7 (3:3, 3:2, 2:0, 0:2)

Juniorsko prvenstvo Europe, Rijeka, Finale

Hrvatska: Marcelić, Šarić, Miloš, Gagulić, Čalić 1, Živković, Lozina, Buha, Goreta 2, Divković 1, Čagalj 2, Bukić 2, Anić, Izbornik: Hrestak.

Italija: Rossi, Esposito 1, Alesiani, Busilacchi, Fondelli 1, Dolce, Ravina, Bruni 1, Velotto, Foti 1, Cupido 1, Cuccovillo 1, Foglio 1, Izbornik: Pesci.

U finalu juniorskog vaterpolskog prvenstva Europe igrali su domaćin, Hrvatska, i branitelj naslova, Italija. Obje su momčadi u finale došle s pet pobjeda u prvih pet utakmica, a izjednačenost dviju momčadi potvrđena je i u prvom poluvremenu. Prva dionica završila je 3:3, a na poluvremenu je Hrvatska imala tek minimalnu prednost, 6:5.

Ključna je bila treća četvrtina. Divković i Bukić zabili su za hrvatskih 8:5 pred posljednjih osam minuta. Činilo se da je utakmica nakon toga gotova, no Italija se u zadnjoj dionici vratila u igru. Esposito i Bruni doveli su goste na samo gol minusa, 8:7.

Pred sam kraj Talijani su imali i igrača više za izjednačenje, no nisu uspjeli niti uputiti udarac prema protivničkom golu. Hrvoje Hrestak i njegovi izabranici tako su, uz veliku pomoć riječke publike, osvojili juniorsko zlato slavivši u svim utakmicama na turniru.

Bronca je pripala Španjolskoj koja je svladala Grčku s 9:7, a u borbi za peto mjesto Srbija je nadigrala Mađare, 10:9. Crna Gora je natjecanje završila na slabom devetom mjestu, pobijedivši Slovačku 12:8, a Slovenija je natjecanje završila na 13, mjestu nakon pobjede nad Njemačkom, 8:5.