Planinić zapažen u pobjedama Himkija

Vedran Filipović • ponedjeljak, 17.10.2011.

VTB liga protekli vikend donijela je nekoliko zanimljivih susreta, a Zoran Planinić odigrao je najzapaženiju ulogu.

Azovmaš je svladao Lietuvos Rytas rezultatom 83:73, a domaćini su do prve ovosezonske pobjede došli strpljivom igrom te su svake četvrtine sve više odmicali gostima. George Ewing zabio je 15, Pechery 12, a 10 su dodali Crispin i Minardi. Kod poraženih gostiju efikasan je bio Seybutis s 18 koševa, a drugi dvoznamenkasti igrač bio je Rice sa 12. Nova zvijezda litavske košarke Jonas Valančiunas je postigao sedam poena u 13 minuta. No, Litavci su zaliječili svoje rane pobjedom u Minsku 87:67 samo dva dana nakon poraza u Mariupolju.

Himki je u tri dana odigrao dva susreta i ostvario isto toliko pobjeda. Rezultatom 100:68 apsolvirali su Kalev, Zoran Planinić je za 18 minuta postigao 14 poena, pet asista, četiri skoka i valorizaciju 23, što je ujedno bila i najveća na utakmici. Krešimir Lončar nije zaigrao na gostovanju u Estoniji. Drugi protivnik Unics Kazan predstavljao je mnogo težu prepreku te je sam put do pobjede bio trnovit. Ipak, aktualni prvaci svladali su Zelene 76:74 uz četiri poena Lončara, 13 Planinića i 18 Fridzona. Kod gostiju Domercant 20, a Michael Wilkinson 19 poena.

Budivelnik je u neizvjesnom susretu na gostovanju svladao Nižni Novgorod 78:79. Junak gostiju bio je Aliyev koji je deset sekundi prije kraja pogodio jedno od dva slobodna bacanja dok je pokušaj Protića s druge strane završio na obruču. Morley je zabio 19 poena, 18 za pobjedničku momčad dok su na drugoj strani efikasni bili Paunić s 19 i spomenuti Protić sa 16 poena.

Žalgiris je bio uspješan na domaćem terenu protiv Samare 84:81, a naš Marko Popović nije konkurirao za sastav zbog viroze. Čovjek odluke je bio omaleni razigravač Denver Nuggetsa Ty Lawson koji je hladnokrvno stavio dva bacanja dvije sekunde prije kraja. Kuzminskas i Jankunas su bili najraspoloženiji igrači kod momčadi iz Kaunasa dok je za Samaru 16 koševa postigao Joseph Alexander

CSKA je kod kuće nadvisio Enisej 92:60, a svi igrači su sudjelovali u igri i dali svoj obol pobjedi. Ipak, najefikasniji je bio Voronov s 12 koševa. Lokomotiv Kuban je sa 79:66 pobijedio poljski Prokom uz 16 koševa Padiusa.

WEF iz Rige otišao je s punim plijenom iz Kazahstana gdje je pobijedio domaću Astanu s 83:73. Janičenoks je bio najefikasniji s 19 poena. Spartak je u Moskvi lako preskočio prepreku zvanu Nymburk uz 15 poena Mavrokefalidisa.

Rezultati, VTB liga: Azovmaš - Lietuvos Rytas 83:73, Kalev - Himki 68:100, Nižni Novgorod - Budivelnik 78:79, Žalgiris - Samara 84:82, CSKA - Enisej 92:60, Lokomotiv Kuban - Prokom 79:66, Minsk 2006 - Lietuvos Rytas 67:87, Himki - UNICS 76:74, Astana - WEF Riga 73:83, Spartak - Nymburk 79:62

Ljestvica:
SKUPINA A: Himki 3-0, UNICS 2-1, Žalgiris 2-1, WEF Riga 1-1...

SKUPINA B: Lietuvos Rytas 2-1, Spartak 2-0, Lokomotiv Kuban 1-1, Prokom 1-1, CSKA 1-1...