Dodatne kvalifikacije za EP 2012., 11.11.2011, 20:45 h
Estonija
Estonija 0:4 Irska
Irska

Josip Piršljin • petak, 11.11.2011.

Nakon prve utakmice protiv Estonije, Republika Irska može polako razmišljati o Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. U Talinnu su se domaći držali tek u uvodnim minutama, no kasnije su primili četiri pogotka i s minimalnim izgledima idu na uzvrat u Dublin.

Republika Irska je obavila veliki posao u Estoniji. Igrači Giovannija Trapattonija slavili su s visokih 4:0 i praktički osigurali nastup na Europskom prvenstvu sljedeće godine. Estonci su pokušali iznenaditi goste napadačkom igrom, no protiv raspoloženih Iraca i s čak dva igrača manje nisu mogli.

Domaći su nogometaši vrlo hrabro i odlučno ušli u ovu utakmicu nošeni podrškom svojih navijača. U prvim minutama su napravili snažan pritisak na gostujuću obranu, a do pogotka su probali doći Konstantin Vassiljev i Raio Piiroja. Ipak, njihovi pokušaji nisu pretvoreni u vodstvo, a ubrzo su ih primirili gostujući igrači.

U 13. minuti Irci su došli do početne prednosti kada je odlično reagirao Keith Andrews na ubačaj Aidena McGeadyja i glavom pogodio za 1:0. Domaći su se pokušali vratiti u utakmicu nedugo potom, no snažan udarac Vassiljeva odlazi pored vratnice Shaya Givena. U 34. minuti Estonci su doživjeli novi šok.

Andrei Stepanov je zaradio drugi žuti karton nakon prekršaja nad Robbiejom Keaneom, te su domaći dosta rano morali igrati s igračem manje. Iako su prikazali dobar nogomet, Estonci su na poluvrijeme otišli sa zaostatkom jednog gola i s desetoricom na terenu.

Irci su puno bolje ušli u nastavak susreta, a do drugog pogotka su došli u 67. minuti. Keane je s lijeve strane lijepo poslao loptu preko estonskog vratara do Jonathana Waltersa koji glavom pronalazi put do mreže za 2:0. Nakon toga su domaći posustali, a irski reprezentativci još pojačali tempo.

Samo četiri minute kasnije već je 3:0 za goste. Andrews je snažno pucao iz slobodnog udarca, vratar Sergei Pareiko brani, no lopta se odbija do Keanea koji je posprema u mrežu. Konačan pad Estonije dogodio se u 76. minuti kada su dobili i drugo isključenje na utakmici. Ovog puta je drugi žuti karton zaradio Piiroja.

Irska je s čak dva igrača više mirno kontrolirala tijek utakmice do posljednjeg sučevog zvižduka, a u 88. minuti uspjeli su postići i četvrti pogodak. Ats Purje ruši McGeadyja u svom kaznenom prostoru, te sudac pokazuje na bijelu točku. Kazneni udarac izvodi Keane i postavlja konačnih 4:0 za Irsku.