Dodatne kvalifikacije za EP 2012., 15.11.2011, 22:00 h
Portugal
Portugal 6:2 Bosna i Hercegovina
Bosna i Hercegovina

Marin Vuković • srijeda, 16.11.2011.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine nisu uspjeli ostvariti podvig i u Lisabonu izboriti rezultat koji će ih odvesti na Europsko prvenstvo. U igri za prolaz bili su sve do završnih 20 minuta, kada je Portugal s tri pogotka slomio njihov otpor.

Bosanskohercegovačka kuglica neće se naći u ždrijebu skupina Europskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj, Portugal je s visokih 6:2 svladao izabranike Safeta Sušića i teže nego to rezultat dočarava izborio prolaz na veliko natjecanje.

Domaćin je na najbolji mogući način otvorio utakmicu i već u osmoj minuti spektakularnim slobodnim udarcem Cristiana Ronalda došao do toliko potrebnog ranog vodstva, a kada je Nani još ljepšim pogotkom u 24. minuti povisio na 2:0, činilo se kako je Portugal već zauzeo svoje mjesto među 16 najboljih europskih reprezentacija.

Četiri minute prije odmora, međutim, rukom je u šesnaestercu igrao Fabio Coentrao i gostima donio priliku da se iz kaznenog udarca vrate u utakmicu. Siguran izvođač bio je Zvjezdan Misimović i Bosna i Hercegovina ponovno je bila u igri.

Na nesreću bosanskohercegovačkih navijača, koji su u pristojnom broju pohodili stadion Benfice, već u osmoj minuti nastavka ponovno je Ronaldo u centru pozornosti. Istrčao je sam pred Asmira Begovića, zaobišao ga i povisio na 3:1.

Odmah zatim, u samo jednoj minuti dva žuta kartona dobio je Senad Lulić i svoju momčad ostavio na cjedilu, no čak i s igračem manje gosti su se u 65. minuti iz prilično sumnjive pozicije Emira Spahića još jednom vratili u utakmicu.

S desetoricom ipak nije išlo, hrabar otpor imao je svoje granice i Portugalci su u završnih 18 minuta još triput svladali Begovića. Helder Postiga je pogodio u 72. i 82. minuti, a između njegova dva smjestio se i pogodak Miguela Velosa.

Bosna i Hercegovina je tako pala na posljednjoj prepreci prije Europskog prvenstva od protivnika koji je u dvije utakmice ipak pokazao više. Nakon neuvjerljivih nastupa u skupini, Portugalci će na tragu večerašnje predstave dojam popravljati na velikoj sceni u lipnju sljedeće godine.