Raul donio pobjedu Nijemcima

Dino Brumec • četvrtak, 01.12.2011.

Ciparski AEK prvom je pobjedom u natjecanju, nad Maccabijem iz Haife, zakomplicirao situaciju u skupini J. Schalke je pobijedio rumunjsku Steauu, a isto je učinio i Twente u susretu s Fulhamom. Wisla je pobjedom nad Odenseom došla blizu prolaska iz skupine K, a u skupini L sve je već riješeno – prolaze Anderlecht i Lokomotiv.

Grupa J

AEK Larnaca – Maccabi Haifa 2:1
(Gonzalo Garcia 14', Pintado 51'; Buljat 75')

AEK Larnaca zakomplicirao je situaciju u skupini J svojom prvom pobjedom u ovogodišnjoj Europskoj ligi. Na svom je terenu dočekao izraelski Maccabi iz Haife i pobijedio ih 2:1. Domaćine su u vodstvo doveli Gonzalo Garcia i Pintado, dok je konačnih 2:1 postavio Hrvat Jurica Buljat, u 75. minuti.

U posljednjem kolu Maccabi dočekuje Schalke i s tri boda definitivno prolazi dalje. No, ukoliko Izraelci kiksaju, kao zapete puške čekat će Steaua i AEK Larnaca koji igraju svoju utakmicu u Rumunjskoj. Jedna od te tri momčadi pridružit će se Schalkeu u daljnjem natjecanju.

Schalke – Steaua 2:1
(Papadopoulos 25', Raul 57'; Rusescu 33')

Schalke je pobjedom nad rumunjskom Steauom definitivno osigurao prolazak dalje iz skupine J. U 25. minuti Schalke je poveo preko Papadopoulosa, a taj rezultat stajao je samo osam minuta kad je Rusescu doveo stvari na početak. Za tri boda Schalkea i osiguranje prolaska skupine pogodio je Raul u 57. minuti. Španjolski veteran još je jednom, po tko zna koji put u karijeri, usrećio navijače svog kluba.

Grupa K

Twente – Fulham 1:0
(Janko 89')

Twente je na svom terenu dočekao Fulham. U dosadašnjem tijeku Europske lige Twente je zabilježio deset bodova, dok je Fulham bio na sedam. Ova utakmica mogla se promatrati kao svojevrsna borba za prvo mjesto, a pobjedu u dvoboju na travnjaku i tablici ostvario je nizozemski klub kasnim pogotkom Janka. Treba naglasiti da je sudac utakmice bio Mario Strahonja, a u sudačkoj nadoknadi hrvatski je sudac pokazao crveni (drugi žuti) karton igraču Fulhama Johnsonu.

Odense – Wisla 1:2
(Falk 51'; Biton 20', Malecki 28')

U borbi dvije posljednjeplasirane momčadi skupine K Wisla je u gostima svladala Odense. U 20. minuti Biton je doveo Poljake u vodstvo, a samo osam minuta kasnije semafor je već pokazivao 0:2. Novi pogodak u mreži domaćina bio je djelo Maleckog. U 51. minuti smanjio je Falk, ali to nije bilo dosta Dancima za ništa drugo osim nešto časnijeg poraza. Wisla je ovom pobjedom došla dosta blizu prolasku skupine, a odluka o tome hoće li poljski klub proći u šesnaestinu finala past će u posljednjem kolu.

Grupa L

Lokomotiv Moskva – Sturm 3:1
(Maicon 62', Sičev 72', Glušakov 89'; Kainz 64')

Lokomotiv iz Moskve potvrdio je svoj prolazak u šesnaestinu finala Europske lige. Na svom su terenu Rusi dočekali austrijski Sturm i upisali uvjerljivu pobjedu. Krajnji rezultat glasio je 3:1, a svi golovi postignuti su u drugom dijelu. U 62. minuti Maicon dovodi Ruse u vodstvo, a samo dvije minute kasnije izjednačuje Sturm preko Kainza. Pobjedu su domaćinu osigurali Sičev i Glušakov. Treba dodati da je na ovoj utakmici 57 minuta za pobjedničku momčad odigrao Senijad Ibričić.

U ovoj grupi gotovo sve je već odlučeno, Anderlecht i Lokomotiv sigurni su putnici dalje. U posljednjem kolu Lokomotiv ide u goste Anderlechtu i pokušat će se domoći prvog mjesta, dok će u revijalnoj utakmici Sturm dočekati AEK.

AEK – Anderlecht 1:2
(Sialmas 19'; Gillet 4', 36')

U Grčkoj su se susrela dva suprotna pola skupine L. AEK koji ima na kontu 0 bodova dočekao je maksimalni Anderlecht. Pobjedu su očekivano odnijeli gosti pobjedom 2:1, a već u 4. minuti Belgijce je u vodstvo doveo Gillet. U 19. minuti Grke je u igru vratio Sialmas , dok je u 36. minuti Gillet postigao svoj drugi pogodak za konačnih 1:2. Anderlecht je već osigurao prolazak dalje.