Španjolska: Debakl vodećih, Karpinov hat-trick

Marko Breljak • ponedjeljak, 19.03.2001.

Tablica Raspored i rezultati

U Španjolskoj je ovog vikenda odigrano 27. kolo. Bilo je to kolo iznenađenja, a naporno igranje u Ligi prvaka očito je ostavilo traga, jer su sva tri vodeća sastava, Real, Deportivo i Valencia poraženi na gostujućim terenima.

Već u prvoj utakmici kola, odigranoj u subotu između Las Palmasa i Deportiva, dalo se naslutiti da ovo neće biti kolo favorita. Prvi pratitelj Reala gostovao je kod Jarnijeve momčadi, a već u petoj minuti morali su po loptu u mrežu. Strijelac je bio Josico Navaro, koji se najbolje snašao u gužvi šesnaesterca te nakon kornera pospremio jednu loptu u mrežu Songa. Robert Jarni, iz nama nepoznatih razloga, nije nastupio na ovom susretu, a znatnije hendikepirani su svakako bili gosti, koji osim Moline nisu mogli računati na brazilski dvojac Djaminha – Silva, koji drži konce igre Deportiva u sredini terena. I bez njih su gosti dominirali, ali je dodatni udarac za Deportivo uslijedio na izmaku poluvremena, kada je Alvaro povećao na 2:0. U nastavku je Deportivo nastavio dominaciju, ali su se igrači koji su obilježili njihove posljednje uspjehe, Pandiani i Tristan, ovoga puta istaknuli promašajima.

Derbi susret kola, u nedjelju su odigrali Mallorca i Real. Mallorca ove godine igra iznenađujuće dobro, predvodi ih iskusni trener Luis Aragones, a sa Barcelonom se bore za 4. mjesto koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Njihovi gosti iz Madrida došli su na Palmu sa željom da pobijede, jer bi nakon subotnjeg poraza Deportiva, eventualnom pobjedom na otoku došli na prag naslova. Ipak domaći igrači su bili izuzetno motivirani te su tijekom cijele utakmice dominirali igrom. Jedini gol na susretu viđen je u 41. minuti kada je Lugue glavom matirao zbunjenu obranu “kraljeva”. Del Bosque je izmjenama pokušao unijeti živost u svoju momčad, a kako se susret bližio kraju postajalo je sve zanimljivije. Redale su se prigode, čas za domaćine, čas za goste, ali je Luqueov pogodak ostao jedini na susretu. Treba istaknuti i da su “kraljevi” deset minuta prije kraja oštećeni za jedanaesterac, kada je Morientes fauliran u šesnaestercu Mallorce.

Potpuni neuspjeh vodećih upotpunila je Valencija, koja je poražena u Vigu sa 3:2. Junak susreta bio je Karpin koji je postigao sva tri pogotka za domaću momčad. Valencija je čak i povela, golom Sancheza u 31. minuti, ali tada slijedi Karpin show i njegov hat – trick. Poraz je podnošljivim učinio domaći igrač, Wagner koji je u posljednjoj minuti postigao autogol za konačnih 3.2.

Kikseve vodećih nije iskoristila neuvjerljiva Barcelona, koja je u Numanciji izvukla tek bod. Nitko od naših igrača nije nastupio u ovom kolu.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312